Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Branża GPS  / Jak zapobiegać nadużyciom we flocie firmowej?

Jak zapobiegać nadużyciom we flocie firmowej?

O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wiedzieli już starożytni Grecy. Z ekonomicznego punktu widzenia, zdecydowanie powinno się hołdować tej zasadzie, ponieważ koszty zaniedbań często znacznie przekraczają koszty bieżącego utrzymania i nadzoru. Reguła w wyjątkowo dobitny sposób sprawdza się również w branży flotowej, jednak świadomość narzędzi, z jakich warto korzystać jest przerażająco niska. Aby zapobiegać nadużyciom we flocie firmowej należy zaopatrzyć się w system lokalizacji pojazdów GPS i tak go skonfigurować, by nie angażował nas w nawet najmniejszym stopniu.

Powiadomienia o niebezpiecznej jeździe

Powiadomienia o niebezpiecznej jezdzie

System lokalizacji pojazdów Navifleet® posiada funkcję powiadamiania o krytycznych zdarzeniach, dzięki czemu możesz zareagować w błyskawicznym tempie. Jeżeli twój kierowca osiągnie niebezpieczną prędkość lub wykona gwałtowny manewr na drodze,  kilka sekund później otrzymasz powiadomienie SMS lub e-mail. Powiadomienia Navifleet® mogą zostać tak skonfigurowane, by informować właściciela lub zarządzającego flotą o wydarzeniach realnie podnoszących koszty wykorzystania pojazdu. Wartym wzmianki jest fakt, że rejestr powiadomień, który przecież zawiera dokładny wykaz nadużyć kierowcy, może posłużyć jako narzędzie przy analizie przyczyn kolizji drogowej. Zapis powiadomień pozwoli określić, czy kolizja spowodowana przez kierowcę zdarzyła się na drodze przypadku, czy może styl jazdy kierowcy sprzyjał pojawieniu się jej?

Kontrola paliwa w firmie

Kontrola paliwa, kontrola spalania, kontrola tankowania

Spadek zużycia paliwa o 2,3 litry/100 km to oszczędność  rzędu 10 zł, co daje około 100 zł na każdy tysiąc kilometrów. Przyjmuje się średnio, że samochody ciężarowe w transporcie usługowym pokonują miesięcznie od 10 do 15 tys. kilometrów. Dla przedstawicieli handlowych, serwisantów, instalatorów i innych branż, w których wykorzystywany jest samochód firmowy inny niż ciężarowy skala jest o połowę mniejsza i wynosi odpowiednio od 5 do 7 tys. kilometrów miesięcznie. Rachunek wydaje się być bardzo prosty – skoro każdy przebyty tysiąc kilometrów, to dodatkowe 100 zł oszczędności. Z założenia wynika, że przy opanowaniu wysokiego spalania, oszczędności mogą sięgnąć od 1000 do 1500 zł dla firm transportowych i, w przypadku pojazdów osobowo-dostawczych, od 500 do 700 zł miesięcznie.

Dokładna kontrola paliwa w systemie Navifleet® jest możliwa dzięki podłączeniu się do magistrali komputera pokładowego w pojeździe lub zamontowaniu czujników ilości paliwa w zbiornikach (sondy paliwowe) lub przepływomierzy paliwa na wlocie do silnika. System informatyczny Navifleet® generuje raport analizy spalania, który zawiera w sobie dokładny zapis tankowań, wraz z wszystkimi szczegółami, np. stan licznika przy tankowaniu, data i godzina tankowania, adres tankowania oraz ilość paliwa w zbiorniku po zakończeniu tankowania. Ciekawym uzupełnieniem raportu tankowań jest krótka i zwięzła analiza odpowiadająca na pytania – ile paliwa spalił silnik, a ile paliwa ubyło ze zbiornika między tankowaniami?

Zdalna kontrola czasu pracy

Kontrola czasu pracy pracowników, czas pracy kierowcy

Terenowy tryb pracy to częste podróże służbowe, nierzadko trwające nawet kilka dni. Z naturalnych przyczyn monitoring pracy jest niemożliwy tradycyjnymi metodami i trzeba poszukać rozwiązania w technologii informatycznej. Zdalna kontrola czasu pracy to droga do pozyskania precyzyjnych raportów mówiących o tym kiedy pracownik rozpoczął jazdę samochodem, a kiedy ją zakończył.  Dzięki temu rysuje się przejrzysty obraz zaangażowania pracownika wtedy, gdy nie czuje na sobie wzroku przełożonych. Tak na prawdę tylko wtedy można poznać stosunek pracownika do stawianych przed nim obowiązków, a co za tym idzie – zbadać jego efektywność, to znaczy porównać osiągane efekty z ilością przepracowanych godzin. Dodatkowym atutem, jaki daje kontrola czasu pracy jest porównanie pracowników względem godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jeśli ktoś lub pospać za długo – dowiesz się o tym od razu.

Bądz na bieżąco z nowymi artykułami
Brak komentarzy

Napisz komentarz