Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Maszyny

Maszyny

Maszyny budowlane, rolnicze, drogowe, specjalistyczne dźwigi lub pojazdy komunalne to temat dobrze nam znany. Nasza aplikacja pomaga kierownikom monitorować czas pracy operatora, kontrolować obieg paliwa oraz mierzyć wydajność pracy. Nasze lokalizatory są specjalnie przystosowane do pracy w trudnych warunkach i nie straszne im błoto, woda, pył, ani nawet gęsto zalesione tereny. W skład dodatkowego wyposażenia wchodzi czujnik holowania, który reaguje na próbę kradzieży sprzętu. Wiemy jak odpowiadać na potrzeby naszych Klientów i potrafimy sprostać niecodziennym wymaganiom.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Sprawdzone sposoby kontroli spalania w firmowej flocie

Ilość spalonego paliwa na wybranej trasie zależy od stanu technicznego pojazdu, warunków drogowych i atmosferycznych, masy przewożonego ładunku oraz zdolności kierowcy. W większości przypadków do kontroli zużycia paliwa wystarczy lokalizator GPS z modułem CAN i odpowiedni raport, prezentujące niezbędne analizy. W tym artykule omawiamy najbardziej popularne, a zarazem najłatwiejsze metody kontroli spalania w firmowych samochodach.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Zarządzanie wydatkami floty w systemie monitoringu pojazdów GPS

Serwis, wymiana klocków, wymiana opon, kończący się przegląd, wymiana oleju i filtrów – te hasła niewątpliwie spędzają sen z powiek każdemu menedżerowi floty. Przede wszystkim dlatego, że jego głowa niepotrzebnie zaprzątana jest pamiętaniem o ważnych datach. W systemie Navifleet przygotowaliśmy specjalnie wydzieloną część systemu dedykowaną zarządzaniu serwisem pojazdów.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Wygodne zarządzanie flotą, czyli komunikacja z kierowcą w systemie monitoringu GPS

Jedną z funkcji w systemach monitoringu GPS, która bardzo ułatwia życie spedytorom i kierowcom jest moduł komunikacji tekstowej. Na rynku można spotkać wiele wariantów, jednak każdy z nich ma za zadanie umożliwić  dwustronne przesyłanie wiadomości tekstowych między kierowcą a dyspozytorem. Możliwość korespondowania z kierowcą w systemie Navifleet jest zapewniona przy wykorzystaniu nawigacji samochodowej GARMIN i modułu w aplikacji do śledzenia pojazdów.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
TOP 5: Najlepsze narzędzia do zarządzania flotą za pomocą monitoringu GPS

W zarządzaniu flotą  pierwsze skrzypce gra szeroko pojęta logistyka, to znaczy sprawne żonglowanie pojazdami, kierowcami i osiągnięciami, by przy minimalnych kosztach wygenerować maksymalne zyski z eksploatacji pojazdów. Ostatnie lata doświadczeń wskazują, że polskie floty samochodowe i maszynowe wymagają zwiększonej informatyzacji zarządzania. Bardzo pokrzepiającym jest fakt, że firmy dostrzegają przewagę komputerów nad maszynami w prędkości obliczeń, ewidencjonowaniu dokumentów, zapamiętywaniu dat ważnych terminów i komunikacji. To zaledwie drobny wycinek, ogólnikowo sformułowanych sektorów, w których monitoring GPS przynosi ogromne korzyści.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola floty firmowej dzięki alertom i powiadomieniom z systemu Navifleet.

Nie można być w kilku miejscach naraz! Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie kontrolować pracy swoich kierowców i na bieżąco obserwować ich aktualnego położenia na mapie. Część anomalii da się wykryć na podstawie raportów z systemu Navifleet® – wykażą one nieautoryzowany przejazd, czyli taki, do którego kierowca nie miał prawa. Sprawa wygląda trudniej, jeśli chodzi o gwałtowne zdarzenia na drodze, takie jak brawurowa jazda. Nawet jeśli wskaźnikiem oszczędnej jazdy jest średnia spalania, to i tak na jej podstawie nie określimy skali niepożądanych nawyków prowadzących do niskiej oceny ekojazdy.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola paliwa w firmie dzięki importowi tankowań do systemu Navifleet

Do tej pory w systemie Navifleet® metodą na kontrolę paliwa było porównywanie spalania ze zmianami w poziomie paliwa. Nasza aplikacja sprawdzała ile paliwa zostało dostarczone do silnika  przez pompowtryskiwacze i porównywała to ze zmianą w poziomie paliwa. Różnica – to znaczy taka sytuacja, w której więcej paliwa ubyło ze zbiornika, niż zostało spalone przez silnik –  oznaczało potencjalną kradzież. Teraz w naszym sytemie pojawiła się kolejna forma uszczelniania obiegu paliwa, zobaczcie sami!

 

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola paliwa: spalanie i tankowanie w systemie Monitoringu GPS

Koszty paliwa w przedsiębiorstwach transportowych to około 40% całkowitych kosztów ponoszonych przez firmę. Kontrola paliwa i tankowania przy wykorzystaniu systemu GPS jest łatwa i nie wymaga dużego nakładu pracy po stronie firmy przewozowej. Na bazie doświadczeń i testów wielu użytkowników systemu GPS, kontrola paliwa i tankowań to bardzo efektywny sposób na obniżanie kosztów przedsiębiorstwa w firmie. Poniżej umieszczamy artykuł, mówiący o  tym jak prowadzić skuteczną kontrolę spalania i tankowania za pośrednictwem systemu GPS.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Odczyt danych z komputera pokładowego samochodu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że komputery pokładowe w pojazdach zostały stworzone już w latach 80. ubiegłego wieku. Niemiecka firma – Robert Bosh GmbH opracowała go z myślą o komunikacji między różnymi mechanizmami w pojeździe.  Obecnie na polskich drogach spotykamy samochody, które w co najmniej 95% posiadają komputer pokładowy. Zobaczcie, jak wielkie znaczenie dla systemów zarządzania flotą samochodową mają komputery pokładowe!

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Raport aktywności zdarzeń – wiedz dokładnie co się dzieje!

System Navifleet to potężna baza danych o pojazdach naszych klientów. Tak potężna, że gdybyśmy chcieli ją wydrukować na kartkach A4, to po sklejeniu ich razem wzdłuż krótszej krawędzi, osiągnęłyby długość przeszło 132 tys. km. Równik – najdłuższy równoleżnik, dzielący Ziemię na półkulę północną i południową ma 40 tys. kilometrów, a to oznacza, że gdybyśmy wydrukowali naszą bazę danych, to moglibyśmy owinąć ziemię trzykrotnie! Taka ilość danych wymaga zaawansowanej architektury, bo przecież cały system musi chodzić płynnie, ale za to daje niewyobrażalne możliwości, z których stopniowo zaczynamy korzystać.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Ukłon w stronę Fleet Managerów. Rozliczaj całą flotę jeszcze łatwiej!

              

              Jako twórcy systemu zarządzania flotą pojazdów codziennie poszukujemy rozwiązań ułatwiających życie naszym klientom. Dbamy o to, by nasze rozwiązania były użyteczne i przynosiły konstruktywne analizy pozwalające obniżać koszty utrzymania pojazdów firmowych. W ostatnich dniach pozytywnie zakończyliśmy testy najnowszego modułu do porównywania pracy pojazdów.