Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Branża GPS  / Monitoring GPS naczep ciężarowych to przyszłość logistyki

Monitoring GPS naczep ciężarowych to przyszłość logistyki

Monitoring naczep ciężarowych to szybko rozwijająca się gałąź telematyki. Dzieje się tak ze względu na ścieżkę optymalizacji globalnych procesów transportowych. Obecnie największą część drogowego transportu towarów wykonuje się samochodem ciężarowym i dedykowaną mu naczepą – zawsze tę samą. Ideą transportu intermodalnego jest połączenie transportu kolejowego lub morskiego z transportem drogowym i przewóz całej naczepy. Nowoczesne systemy transportowe, jak na przykład transport intermodalny polegają na przewozie wybranej jednostki ładunkowej więcej niż jedną gałęzią transportu – np. transport drogowy i kolejowy. Do największych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć ograniczanie emisji szkodliwych substancji wytwarzanych przez pojazdy ciężarowe na drogach i niższy koszt przewozu. Dla branży telematyki i monitoringu GPS to nowe wyzwania, ale także nowe możliwości.

Rys1. Przykład stosowania transportu intermodalnego. Załadunek całej naczepy oszczędza czas na przeładunek towaru, a przewóz wykonany pociągiem obniża koszty finansowe i środowiskowe.

Rys1. Przykład stosowania transportu intermodalnego. Załadunek całej naczepy oszczędza czas na przeładunek towaru, a przewóz wykonany pociągiem obniża koszty finansowe i środowiskowe.

 

Monitorowanie pozycji naczep zamiast monitorowania ciężarówek

Drogowy przewóz towarów odbywa się za pomocą pojazdu (ciężarówka, pojazd dostawczy) lub zespołu pojazdów (ciągnik i naczepa). W 90% monitorowanie położenia pojazdu ciężarowego jest równoznaczne z monitorowaniem położenia samego ładunku, czyli przedmiotu przewozu, ponieważ jednostka ładunkowa i jednostka napędowa to jedno i to samo. Zwrot świata transportu w kierunku unowocześniania metod logistycznych prowadzi do rozdzielenia przedmiotu przewozu i pojazdu, jaki brał udział w jego transportowaniu. Takie zjawisko wzbudza potrzebę monitorowania nie tylko pojazdu ciężarowego, ale również naczepy. Lokalizacja naczep to raczkująca jeszcze gałąź systemów telematycznych ze względu na małą liczbę przewoźników wykonujących transport, w którym naczepa nie jest ściśle powiązana z ciągnikiem siodłowym.

 

Śledzenie naczep ciężarowych wymaga zastosowania żywotnej baterii

Ze względów technicznych monitorowanie naczep może odbywać się tylko przy użyciu lokalizatorów z akumulatorami o wyjątkowo długim okresie żywotności. Należy mieć na uwadze, że naczepy w większości nie posiadają własnego źródła zasilania, a prąd w instalacji elektrycznej pojawia się dopiero po sprzężeniu jej z ciągnikiem. Szybko nasuwa się wniosek, że monitoring naczep zadziała niezawodnie tylko wtedy, kiedy lokalizatory GPS będą miały na wyposażeniu odpowiedni akumulator. Praktyka pokazuje, że zdarzają się sytuacje, w których naczepy nawet kilka tygodni są pozostawione na parkingu lub terminalach załadunkowych w oczekiwaniu na zlecenie przewozowe. Niezawodny sprzęt do lokalizacji naczep musi wtedy działać bez ustanku, by spedytorzy na bieżąco mieli informacje o wolnych pojazdach.

 

Zarządzanie flotą ciężarową z wymiennymi naczepami wymaga solidnych i wytrzymałych lokalizatorów

Montaż lokalizatora wewnątrz pojazdu ciężarowego zapewnia olbrzymią ochronę przed przypadkową ingerencją osób postronnych oraz warunkami atmosferycznymi. Instalacja lokalizatora w obrębie naczepy niesie ze sobą pewne wymagania, które każdy dostawca telematyki musi spełnić:

  1. Pierwszym punktem, o którym trzeba pamiętać, jest zapewnienie ochrony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi – wilgoć, wahania temperatur, opady deszczu i śniegu a także intensywne promieniowanie słoneczne.
  2. Drugi aspekt to wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne celowe lub przypadkowe.
  3. Trzecim punktem jest odporność na zanieczyszczenia, pyły  i błoto.

Wszystkie te potencjalne zagrożenia formują obraz lokalizatora GPS, który jest wodoodporny, pyłoodporny i wstrząsoodporny, a także posiada solidną obudowę uniemożliwiającą uszkodzenie mechaniczne. Tylko przy wykorzystaniu takich urządzeń GPS monitoring naczep będzie niezawodny podczas długotrwałego użytkowania.

 

Skontaktuj się z nami, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o monitorowaniu naczep TIR.

Zarządzanie ładunkami w nowoczesnej logistyce wiąże się z rzetelną i aktualną informacją o tym, gdzie znajdują się dysponowane naczepy. Lokalizacja naczep wymaga specjalistycznego sprzętu, który musi być dopasowany do warunków, w jakich wykorzystywana jest naczepa, a także odpowiedniego montażu, aby nie narażał instalacji na uszkodzenia, przerwy w działaniu (elementy metalowe tłumią siłę sygnału GSM i GPS) a także nie będzie utrudniał regularnej obsługi.

Bądz na bieżąco z nowymi artykułami
Brak komentarzy

Napisz komentarz