Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Pojazdy ciężarowe

Pojazdy ciężarowe

Monitoring ciężarówek to niezbędne narzędzie do funkcjonowania każdej firmy transportowej. Takie problemy jak zdalny odczyt plików ddd czy kontrola czasu pracy kierowcy są z łatwością rozwiązywane przez integrację z tachografem cyfrowym. Rozliczanie delegacji oraz płacy minimalnej w oparciu o raport przekroczeń granic i moduł delegacji sprawia, że karta drogowa tworzy się automatycznie i nie musimy czekać na powrót kierowcy do biura. Kontrola paliwa w ciężarówce lub bieżący monitoring parametrów pracy pojazdu z komputera pokładowego lub zewnętrznych czujników to dla nas chleb powszedni.

Pojazdy ciężarowe
Integracja Navifleet z systemem SENT 2.0

Końcówka 2018 roku to burzliwy okres dla firm wykonujących przewozy towarów akcyzowych, głównie za sprawą obowiązku wdrożenia monitoringu GPS i zintegrowania go z rządową platformą informatyczną SENT 2.0. Pomysł Krajowej Administracji Skarbowej na to, by każdy towar akcyzowy został objęty kontrolą satelitarną ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. O tym, czym jest system SENT, jak zintegrować z nim lokalizatory GPS i jak unikać niepotrzebnych kar za naruszenia piszemy poniżej. Miłej lektury!

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Sprawdzone sposoby kontroli spalania w firmowej flocie

Ilość spalonego paliwa na wybranej trasie zależy od stanu technicznego pojazdu, warunków drogowych i atmosferycznych, masy przewożonego ładunku oraz zdolności kierowcy. W większości przypadków do kontroli zużycia paliwa wystarczy lokalizator GPS z modułem CAN i odpowiedni raport, prezentujące niezbędne analizy. W tym artykule omawiamy najbardziej popularne, a zarazem najłatwiejsze metody kontroli spalania w firmowych samochodach.

Pojazdy ciężarowe
Jak kontrolować normy czasu pracy z pomocą monitoringu GPS?

Tachografy cyfrowe to urządzenia rejestrujące aktywność kierowcy oraz przebytą przez niego drogę. Zgodnie z obowiązującym nas prawem krajowym i wspólnotowym, każdy pojazd o macie całkowitej przekraczającej 3,5 tony musi być wyposażony w tachograf. Zgodnie z przepisami, wszystkie pojazdy, których pierwsza rejestracja nastąpiła po 1 maja 2006 roku muszą być wyposażone w tachograf cyfrowy.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Zarządzanie wydatkami floty w systemie monitoringu pojazdów GPS

Serwis, wymiana klocków, wymiana opon, kończący się przegląd, wymiana oleju i filtrów – te hasła niewątpliwie spędzają sen z powiek każdemu menedżerowi floty. Przede wszystkim dlatego, że jego głowa niepotrzebnie zaprzątana jest pamiętaniem o ważnych datach. W systemie Navifleet przygotowaliśmy specjalnie wydzieloną część systemu dedykowaną zarządzaniu serwisem pojazdów.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Wygodne zarządzanie flotą, czyli komunikacja z kierowcą w systemie monitoringu GPS

Jedną z funkcji w systemach monitoringu GPS, która bardzo ułatwia życie spedytorom i kierowcom jest moduł komunikacji tekstowej. Na rynku można spotkać wiele wariantów, jednak każdy z nich ma za zadanie umożliwić  dwustronne przesyłanie wiadomości tekstowych między kierowcą a dyspozytorem. Możliwość korespondowania z kierowcą w systemie Navifleet jest zapewniona przy wykorzystaniu nawigacji samochodowej GARMIN i modułu w aplikacji do śledzenia pojazdów.

Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze
Transport zagraniczny – czy znasz dokładną trasę swoich ciężarówek? Przekonaj się, jak możesz lepiej kontrolować własną flotę.

Najbardziej popularnym narzędziem do kontrolowania samochodów i zarządzania flotą jest system lokalizacji GPS. Tempo postępującej informatyzacji sektora transportu w Polsce jest zawrotnie wysokie, a wszystko to odbija się z korzyścią dla przewoźnika. Każde nowe rozwiązanie informatyczne w ramach systemu śledzenia pozycji pojazdów to ukłon w stronę wygody, komfortu i uspokojenia tempa pracy. Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania, które w swej prostocie ogromnie zwiększają wygodę pracy z flotą.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
TOP 5: Najlepsze narzędzia do zarządzania flotą za pomocą monitoringu GPS

W zarządzaniu flotą  pierwsze skrzypce gra szeroko pojęta logistyka, to znaczy sprawne żonglowanie pojazdami, kierowcami i osiągnięciami, by przy minimalnych kosztach wygenerować maksymalne zyski z eksploatacji pojazdów. Ostatnie lata doświadczeń wskazują, że polskie floty samochodowe i maszynowe wymagają zwiększonej informatyzacji zarządzania. Bardzo pokrzepiającym jest fakt, że firmy dostrzegają przewagę komputerów nad maszynami w prędkości obliczeń, ewidencjonowaniu dokumentów, zapamiętywaniu dat ważnych terminów i komunikacji. To zaledwie drobny wycinek, ogólnikowo sformułowanych sektorów, w których monitoring GPS przynosi ogromne korzyści.

Pojazdy ciężarowe
Zdalny odczyt z tachografu i kontrola czasu pracy kierowcy w Navifleet

Tachografy cyfrowe to urządzenia rejestrujące czas pracy i są instalowane w pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony. W każdym takim pojeździe wyprodukowanym po 1 maja 2006 r. musi zostać zainstalowany tachograf cyfrowy, a więc alternatywa dla wypieranych tachografów analogowych, w których nośnikiem informacji były papierowe tarczki. Zapis tachografu to obecnie jedyne wiarygodne źródło informacji na temat aktywności kierowcy, a wszystkie zarejestrowane nadużycia upoważniają drogowe służby kontrolne do nałożenia na kierowcę oraz na przedsiębiorstwo, w którym pracuje wysokich kar pieniężnych.

Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze
Integracja Navifleet® z systemami transportowymi jak Trans, TimoCom, LKW Walter, DHL, 4Trans, FireTMS itp.

Aby zapewnić firmom transportowym jak największą wygodę w zarządzaniu własnym taborem transportowym w tworzeniu systemu Navifleet® przyjęliśmy strategię pozwalającą na szereg użytecznych integracji z innymi aplikacjami transportowymi. Od zawsze wiadomo, że największe efekty osiąga się w grze zespołowej, dlatego też nasz system jest przygotowany pod integrację z niemal każdym systemem informatycznym.

Pojazdy ciężarowe
Kontrola czasu pracy kierowcy w Navifleet® za pomocą lokalizatora GPS i tachografu cyfrowego

Kontrola czasu pracy kierowcy zawodowego jest codziennością firm przewozowych. Brak dostatecznie wygodnych narzędzi sprawia, że zarządzanie czasem pracy kierowcy jest żmudne i czasami niemożliwe. To sprowadza się do wykonywania telefonów do kierowcy z odwiecznie zadawanym pytaniem „Ile jeszcze możesz jechać?” Z Navifleet®… nigdy więcej 🙂