Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Pojazdy ciężarowe

Pojazdy ciężarowe

Monitoring ciężarówek to niezbędne narzędzie do funkcjonowania każdej firmy transportowej. Takie problemy jak zdalny odczyt plików ddd czy kontrola czasu pracy kierowcy są z łatwością rozwiązywane przez integrację z tachografem cyfrowym. Rozliczanie delegacji oraz płacy minimalnej w oparciu o raport przekroczeń granic i moduł delegacji sprawia, że karta drogowa tworzy się automatycznie i nie musimy czekać na powrót kierowcy do biura. Kontrola paliwa w ciężarówce lub bieżący monitoring parametrów pracy pojazdu z komputera pokładowego lub zewnętrznych czujników to dla nas chleb powszedni.

Pojazdy ciężarowe
SENT: Jak uniknąć kary za brak danych lokalizacyjnych z ciężarówki?

Obowiązek przesyłania bieżącej lokalizacji pojazdu do SENT i olbrzymie kary za uchybienia napawają trwogą wszystkich, których znowelizowane przepisy dotyczą. Postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej nowym wymaganiom i podpowiedzieć, jak nie martwić się nowym rozporządzeniem.

Pojazdy ciężarowe
Integracja Navifleet z systemem SENT 2.0

Końcówka 2018 roku to burzliwy okres dla firm wykonujących przewozy towarów akcyzowych, głównie za sprawą obowiązku wdrożenia monitoringu GPS i zintegrowania go z rządową platformą informatyczną SENT 2.0. Pomysł Krajowej Administracji Skarbowej na to, by każdy towar akcyzowy został objęty kontrolą satelitarną ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. O tym, czym jest system SENT, jak zintegrować z nim lokalizatory GPS i jak unikać niepotrzebnych kar za naruszenia piszemy poniżej. Miłej lektury!

Pojazdy ciężarowe
Jak zaplanować trasę dla ciężarówek w systemie telematycznym?

Tylko uporządkowane i zaplanowane wcześniej działania przynoszą największe efekty. To zdanie idealnie opisuje znaczenie planowania tras w transporcie drogowym, gdzie każdy dodatkowy kilometr lub minuta jazdy ma ogromne znaczenie dla opłacalności przejazdu. Rozsądne zaplanowanie trasy dla pojazdu ciężarowego nie jest łatwym zadaniem, bowiem przy jej wyznaczaniu należy uwzględnić sporą masę i wymiary pojazdu oraz obowiązujące ograniczenia w ruchu drogowym.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Sprawdzone sposoby kontroli spalania w firmowej flocie

Ilość spalonego paliwa na wybranej trasie zależy od stanu technicznego pojazdu, warunków drogowych i atmosferycznych, masy przewożonego ładunku oraz zdolności kierowcy. W większości przypadków do kontroli zużycia paliwa wystarczy lokalizator GPS z modułem CAN i odpowiedni raport, prezentujące niezbędne analizy. W tym artykule omawiamy najbardziej popularne, a zarazem najłatwiejsze metody kontroli spalania w firmowych samochodach.

Pojazdy ciężarowe
Jak kontrolować normy czasu pracy z pomocą monitoringu GPS?

Tachografy cyfrowe to urządzenia rejestrujące aktywność kierowcy oraz przebytą przez niego drogę. Zgodnie z obowiązującym nas prawem krajowym i wspólnotowym, każdy pojazd o macie całkowitej przekraczającej 3,5 tony musi być wyposażony w tachograf. Zgodnie z przepisami, wszystkie pojazdy, których pierwsza rejestracja nastąpiła po 1 maja 2006 roku muszą być wyposażone w tachograf cyfrowy.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Zarządzanie wydatkami floty w systemie monitoringu pojazdów GPS

Serwis, wymiana klocków, wymiana opon, kończący się przegląd, wymiana oleju i filtrów – te hasła niewątpliwie spędzają sen z powiek każdemu menedżerowi floty. Przede wszystkim dlatego, że jego głowa niepotrzebnie zaprzątana jest pamiętaniem o ważnych datach. W systemie Navifleet przygotowaliśmy specjalnie wydzieloną część systemu dedykowaną zarządzaniu serwisem pojazdów.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Wygodne zarządzanie flotą, czyli komunikacja z kierowcą w systemie monitoringu GPS

Jedną z funkcji w systemach monitoringu GPS, która bardzo ułatwia życie spedytorom i kierowcom jest moduł komunikacji tekstowej. Na rynku można spotkać wiele wariantów, jednak każdy z nich ma za zadanie umożliwić  dwustronne przesyłanie wiadomości tekstowych między kierowcą a dyspozytorem. Możliwość korespondowania z kierowcą w systemie Navifleet jest zapewniona przy wykorzystaniu nawigacji samochodowej GARMIN i modułu w aplikacji do śledzenia pojazdów.

Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze
Transport zagraniczny – czy znasz dokładną trasę swoich ciężarówek? Przekonaj się, jak możesz lepiej kontrolować własną flotę.

Najbardziej popularnym narzędziem do kontrolowania samochodów i zarządzania flotą jest system lokalizacji GPS. Tempo postępującej informatyzacji sektora transportu w Polsce jest zawrotnie wysokie, a wszystko to odbija się z korzyścią dla przewoźnika. Każde nowe rozwiązanie informatyczne w ramach systemu śledzenia pozycji pojazdów to ukłon w stronę wygody, komfortu i uspokojenia tempa pracy. Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania, które w swej prostocie ogromnie zwiększają wygodę pracy z flotą.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
TOP 5: Najlepsze narzędzia do zarządzania flotą za pomocą monitoringu GPS

W zarządzaniu flotą  pierwsze skrzypce gra szeroko pojęta logistyka, to znaczy sprawne żonglowanie pojazdami, kierowcami i osiągnięciami, by przy minimalnych kosztach wygenerować maksymalne zyski z eksploatacji pojazdów. Ostatnie lata doświadczeń wskazują, że polskie floty samochodowe i maszynowe wymagają zwiększonej informatyzacji zarządzania. Bardzo pokrzepiającym jest fakt, że firmy dostrzegają przewagę komputerów nad maszynami w prędkości obliczeń, ewidencjonowaniu dokumentów, zapamiętywaniu dat ważnych terminów i komunikacji. To zaledwie drobny wycinek, ogólnikowo sformułowanych sektorów, w których monitoring GPS przynosi ogromne korzyści.

Pojazdy ciężarowe
Zdalny odczyt z tachografu i kontrola czasu pracy kierowcy w Navifleet

Tachografy cyfrowe to urządzenia rejestrujące czas pracy i są instalowane w pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony. W każdym takim pojeździe wyprodukowanym po 1 maja 2006 r. musi zostać zainstalowany tachograf cyfrowy, a więc alternatywa dla wypieranych tachografów analogowych, w których nośnikiem informacji były papierowe tarczki. Zapis tachografu to obecnie jedyne wiarygodne źródło informacji na temat aktywności kierowcy, a wszystkie zarejestrowane nadużycia upoważniają drogowe służby kontrolne do nałożenia na kierowcę oraz na przedsiębiorstwo, w którym pracuje wysokich kar pieniężnych.