Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Pojazdy dostawcze

Pojazdy dostawcze

Zarządzanie pojazdami dostawczymi może być dużo wydajniejsze z systemem Navifleet. Chcemy podzielić się z Tobą naszymi pomysłami na ogarnianie floty dostawczaków z wykorzystaniem dostępnych narzędzi, takich jak kontrola dostaw, punkty POI, strefy lub moduł zadań. Poznaj jak kontrolować paliwo w samochodach dostawczych i dbać o jego rozsądne użytkowanie. Nasze rozwiązanie idealnie sprawdzi się w monitorowaniu samochodów dostawczych dla ekip budowlanych lub kurierów, udokumentuje przebieg i sprawdzi odwiedziny u klientów. Słowem – wszystko w pigułce.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Sprawdzone sposoby kontroli spalania w firmowej flocie

Ilość spalonego paliwa na wybranej trasie zależy od stanu technicznego pojazdu, warunków drogowych i atmosferycznych, masy przewożonego ładunku oraz zdolności kierowcy. W większości przypadków do kontroli zużycia paliwa wystarczy lokalizator GPS z modułem CAN i odpowiedni raport, prezentujące niezbędne analizy. W tym artykule omawiamy najbardziej popularne, a zarazem najłatwiejsze metody kontroli spalania w firmowych samochodach.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Zarządzanie wydatkami floty w systemie monitoringu pojazdów GPS

Serwis, wymiana klocków, wymiana opon, kończący się przegląd, wymiana oleju i filtrów – te hasła niewątpliwie spędzają sen z powiek każdemu menedżerowi floty. Przede wszystkim dlatego, że jego głowa niepotrzebnie zaprzątana jest pamiętaniem o ważnych datach. W systemie Navifleet przygotowaliśmy specjalnie wydzieloną część systemu dedykowaną zarządzaniu serwisem pojazdów.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Wygodne zarządzanie flotą, czyli komunikacja z kierowcą w systemie monitoringu GPS

Jedną z funkcji w systemach monitoringu GPS, która bardzo ułatwia życie spedytorom i kierowcom jest moduł komunikacji tekstowej. Na rynku można spotkać wiele wariantów, jednak każdy z nich ma za zadanie umożliwić  dwustronne przesyłanie wiadomości tekstowych między kierowcą a dyspozytorem. Możliwość korespondowania z kierowcą w systemie Navifleet jest zapewniona przy wykorzystaniu nawigacji samochodowej GARMIN i modułu w aplikacji do śledzenia pojazdów.

Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze
Transport zagraniczny – czy znasz dokładną trasę swoich ciężarówek? Przekonaj się, jak możesz lepiej kontrolować własną flotę.

Najbardziej popularnym narzędziem do kontrolowania samochodów i zarządzania flotą jest system lokalizacji GPS. Tempo postępującej informatyzacji sektora transportu w Polsce jest zawrotnie wysokie, a wszystko to odbija się z korzyścią dla przewoźnika. Każde nowe rozwiązanie informatyczne w ramach systemu śledzenia pozycji pojazdów to ukłon w stronę wygody, komfortu i uspokojenia tempa pracy. Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania, które w swej prostocie ogromnie zwiększają wygodę pracy z flotą.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
TOP 5: Najlepsze narzędzia do zarządzania flotą za pomocą monitoringu GPS

W zarządzaniu flotą  pierwsze skrzypce gra szeroko pojęta logistyka, to znaczy sprawne żonglowanie pojazdami, kierowcami i osiągnięciami, by przy minimalnych kosztach wygenerować maksymalne zyski z eksploatacji pojazdów. Ostatnie lata doświadczeń wskazują, że polskie floty samochodowe i maszynowe wymagają zwiększonej informatyzacji zarządzania. Bardzo pokrzepiającym jest fakt, że firmy dostrzegają przewagę komputerów nad maszynami w prędkości obliczeń, ewidencjonowaniu dokumentów, zapamiętywaniu dat ważnych terminów i komunikacji. To zaledwie drobny wycinek, ogólnikowo sformułowanych sektorów, w których monitoring GPS przynosi ogromne korzyści.

Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze
Integracja Navifleet® z systemami transportowymi jak Trans, TimoCom, LKW Walter, DHL, 4Trans, FireTMS itp.

Aby zapewnić firmom transportowym jak największą wygodę w zarządzaniu własnym taborem transportowym w tworzeniu systemu Navifleet® przyjęliśmy strategię pozwalającą na szereg użytecznych integracji z innymi aplikacjami transportowymi. Od zawsze wiadomo, że największe efekty osiąga się w grze zespołowej, dlatego też nasz system jest przygotowany pod integrację z niemal każdym systemem informatycznym.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola floty firmowej dzięki alertom i powiadomieniom z systemu Navifleet.

Nie można być w kilku miejscach naraz! Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie kontrolować pracy swoich kierowców i na bieżąco obserwować ich aktualnego położenia na mapie. Część anomalii da się wykryć na podstawie raportów z systemu Navifleet® – wykażą one nieautoryzowany przejazd, czyli taki, do którego kierowca nie miał prawa. Sprawa wygląda trudniej, jeśli chodzi o gwałtowne zdarzenia na drodze, takie jak brawurowa jazda. Nawet jeśli wskaźnikiem oszczędnej jazdy jest średnia spalania, to i tak na jej podstawie nie określimy skali niepożądanych nawyków prowadzących do niskiej oceny ekojazdy.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola paliwa w firmie dzięki importowi tankowań do systemu Navifleet

Do tej pory w systemie Navifleet® metodą na kontrolę paliwa było porównywanie spalania ze zmianami w poziomie paliwa. Nasza aplikacja sprawdzała ile paliwa zostało dostarczone do silnika  przez pompowtryskiwacze i porównywała to ze zmianą w poziomie paliwa. Różnica – to znaczy taka sytuacja, w której więcej paliwa ubyło ze zbiornika, niż zostało spalone przez silnik –  oznaczało potencjalną kradzież. Teraz w naszym sytemie pojawiła się kolejna forma uszczelniania obiegu paliwa, zobaczcie sami!

 

Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze
Rozliczanie delegacji: diety i ryczałty za nocleg. Integracja z ENOVA

Jako firma informatyczna bardzo lubimy upraszczać życie optymalizując codzienne procesy naszych klientów. Naszą pracą chcemy jak najwięcej obowiązków przenieść z barków człowieka na procesy obliczeniowe naszych skryptów. Tym razem było dokładnie tak samo. Jeden z naszych klientów rozliczał delegacje swoich kierowców w programie księgowym ENOVA, więc zaproponowaliśmy mu pewne ułatwienie…

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola paliwa: spalanie i tankowanie w systemie Monitoringu GPS

Koszty paliwa w przedsiębiorstwach transportowych to około 40% całkowitych kosztów ponoszonych przez firmę. Kontrola paliwa i tankowania przy wykorzystaniu systemu GPS jest łatwa i nie wymaga dużego nakładu pracy po stronie firmy przewozowej. Na bazie doświadczeń i testów wielu użytkowników systemu GPS, kontrola paliwa i tankowań to bardzo efektywny sposób na obniżanie kosztów przedsiębiorstwa w firmie. Poniżej umieszczamy artykuł, mówiący o  tym jak prowadzić skuteczną kontrolę spalania i tankowania za pośrednictwem systemu GPS.