Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Pojazdy osobowe

Pojazdy osobowe

Mamy doświadczenie w monitorowaniu samochodów osobowych zarówno w dużych jak i małych flotach. Potrafimy okiełznać kilometrówkę i automatycznie generować ewidencję przebiegu pojazdu. Wiemy jak rozliczać jazdę służbową od jazdy prywatnej, a dla przedstawicieli handlowych wykorzystujących prywatny samochód do pracy przygotowaliśmy jedyny na rynku wyłącznik śledzenia. Kontrola samochodu osobowego nie mogłaby istnieć bez podłączenia do magistrali CAN, z której system Navifleet pobiera informacje o stylu jazdy kierowcy, częstotliwości tankowań oraz parametrach pracy silnika.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Sprawdzone sposoby kontroli spalania w firmowej flocie

Ilość spalonego paliwa na wybranej trasie zależy od stanu technicznego pojazdu, warunków drogowych i atmosferycznych, masy przewożonego ładunku oraz zdolności kierowcy. W większości przypadków do kontroli zużycia paliwa wystarczy lokalizator GPS z modułem CAN i odpowiedni raport, prezentujące niezbędne analizy. W tym artykule omawiamy najbardziej popularne, a zarazem najłatwiejsze metody kontroli spalania w firmowych samochodach.

Pojazdy osobowe
Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą wykorzystując GPS?

Lokalizacja satelitarna umożliwia dokładne określanie pozycji dowolnego obiektu na mapie. Jednym z zastosowań lokalizatorów GPS jest śledzenie pozycji pojazdu oraz umożliwienie zlokalizowania go po kradzieży. Złodzieje jednak wyspecjalizowali się w zaawansowanych formach kradzieży pojazdu, dlatego sam lokalizator GPS nie wystarcza. Dowiedz się, jak za pomocą GPS zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Zarządzanie wydatkami floty w systemie monitoringu pojazdów GPS

Serwis, wymiana klocków, wymiana opon, kończący się przegląd, wymiana oleju i filtrów – te hasła niewątpliwie spędzają sen z powiek każdemu menedżerowi floty. Przede wszystkim dlatego, że jego głowa niepotrzebnie zaprzątana jest pamiętaniem o ważnych datach. W systemie Navifleet przygotowaliśmy specjalnie wydzieloną część systemu dedykowaną zarządzaniu serwisem pojazdów.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Wygodne zarządzanie flotą, czyli komunikacja z kierowcą w systemie monitoringu GPS

Jedną z funkcji w systemach monitoringu GPS, która bardzo ułatwia życie spedytorom i kierowcom jest moduł komunikacji tekstowej. Na rynku można spotkać wiele wariantów, jednak każdy z nich ma za zadanie umożliwić  dwustronne przesyłanie wiadomości tekstowych między kierowcą a dyspozytorem. Możliwość korespondowania z kierowcą w systemie Navifleet jest zapewniona przy wykorzystaniu nawigacji samochodowej GARMIN i modułu w aplikacji do śledzenia pojazdów.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
TOP 5: Najlepsze narzędzia do zarządzania flotą za pomocą monitoringu GPS

W zarządzaniu flotą  pierwsze skrzypce gra szeroko pojęta logistyka, to znaczy sprawne żonglowanie pojazdami, kierowcami i osiągnięciami, by przy minimalnych kosztach wygenerować maksymalne zyski z eksploatacji pojazdów. Ostatnie lata doświadczeń wskazują, że polskie floty samochodowe i maszynowe wymagają zwiększonej informatyzacji zarządzania. Bardzo pokrzepiającym jest fakt, że firmy dostrzegają przewagę komputerów nad maszynami w prędkości obliczeń, ewidencjonowaniu dokumentów, zapamiętywaniu dat ważnych terminów i komunikacji. To zaledwie drobny wycinek, ogólnikowo sformułowanych sektorów, w których monitoring GPS przynosi ogromne korzyści.

Pojazdy osobowe
Jazda służbowa czy jazda prywatna? Sprawdź wykorzystanie pojazdów służbowych z Navifleet

Monitoring pojazdów osobowych najczęściej służy do weryfikacji postępów w pracy przedstawicieli handlowych, instalatorów lub serwisantów. Możliwość wykorzystywania pojazdu firmowego w celach prywatnych przez pracowników wiąże się z potrzebą rozdzielenia przejazdów prywatnych od przejazdów handlowych. W tym artykule nakreślimy w jaki sposób kontrolować przejazdy prywatne służbowym samochodem.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola floty firmowej dzięki alertom i powiadomieniom z systemu Navifleet.

Nie można być w kilku miejscach naraz! Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie kontrolować pracy swoich kierowców i na bieżąco obserwować ich aktualnego położenia na mapie. Część anomalii da się wykryć na podstawie raportów z systemu Navifleet® – wykażą one nieautoryzowany przejazd, czyli taki, do którego kierowca nie miał prawa. Sprawa wygląda trudniej, jeśli chodzi o gwałtowne zdarzenia na drodze, takie jak brawurowa jazda. Nawet jeśli wskaźnikiem oszczędnej jazdy jest średnia spalania, to i tak na jej podstawie nie określimy skali niepożądanych nawyków prowadzących do niskiej oceny ekojazdy.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola paliwa w firmie dzięki importowi tankowań do systemu Navifleet

Do tej pory w systemie Navifleet® metodą na kontrolę paliwa było porównywanie spalania ze zmianami w poziomie paliwa. Nasza aplikacja sprawdzała ile paliwa zostało dostarczone do silnika  przez pompowtryskiwacze i porównywała to ze zmianą w poziomie paliwa. Różnica – to znaczy taka sytuacja, w której więcej paliwa ubyło ze zbiornika, niż zostało spalone przez silnik –  oznaczało potencjalną kradzież. Teraz w naszym sytemie pojawiła się kolejna forma uszczelniania obiegu paliwa, zobaczcie sami!

 

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Kontrola paliwa: spalanie i tankowanie w systemie Monitoringu GPS

Koszty paliwa w przedsiębiorstwach transportowych to około 40% całkowitych kosztów ponoszonych przez firmę. Kontrola paliwa i tankowania przy wykorzystaniu systemu GPS jest łatwa i nie wymaga dużego nakładu pracy po stronie firmy przewozowej. Na bazie doświadczeń i testów wielu użytkowników systemu GPS, kontrola paliwa i tankowań to bardzo efektywny sposób na obniżanie kosztów przedsiębiorstwa w firmie. Poniżej umieszczamy artykuł, mówiący o  tym jak prowadzić skuteczną kontrolę spalania i tankowania za pośrednictwem systemu GPS.

Maszyny, Pojazdy ciężarowe, Pojazdy dostawcze, Pojazdy osobowe
Odczyt danych z komputera pokładowego samochodu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że komputery pokładowe w pojazdach zostały stworzone już w latach 80. ubiegłego wieku. Niemiecka firma – Robert Bosh GmbH opracowała go z myślą o komunikacji między różnymi mechanizmami w pojeździe.  Obecnie na polskich drogach spotykamy samochody, które w co najmniej 95% posiadają komputer pokładowy. Zobaczcie, jak wielkie znaczenie dla systemów zarządzania flotą samochodową mają komputery pokładowe!