Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Pojazdy ciężarowe  / Transport zagraniczny – czy znasz dokładną trasę swoich ciężarówek? Przekonaj się, jak możesz lepiej kontrolować własną flotę.

Transport zagraniczny – czy znasz dokładną trasę swoich ciężarówek? Przekonaj się, jak możesz lepiej kontrolować własną flotę.

Najbardziej popularnym narzędziem do kontrolowania samochodów i zarządzania flotą jest system lokalizacji GPS. Tempo postępującej informatyzacji sektora transportu w Polsce jest zawrotnie wysokie, a wszystko to odbija się z korzyścią dla przewoźnika. Każde nowe rozwiązanie informatyczne w ramach systemu śledzenia pozycji pojazdów to ukłon w stronę wygody, komfortu i uspokojenia tempa pracy. Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania, które w swej prostocie ogromnie zwiększają wygodę pracy z flotą.

Kontrola czasu pracy z tachografu cyfrowego w systemie śledzenia pojazdów.

Rozporządzenie WE nr 561 lub konwencja AETR to dokumenty, których nie trzeba przedstawiać osobie, która w najmniejszym nawet stopniu miała do czynienia z transportem ciężarowym. To właśnie w tych wspólnotowych aktach prawnych zawarte są regulacje norm czasu pracy kierowcy ciężarowego. Niesamowitym ułatwieniem dla spedytora jest panel informujący o czasie pracy kierowcy w aplikacji do zarządzania flotą. Bardzo ciekawy przykład panelu kontroli czasu pracy z tachografu został opisany w artykule „Kontrola czasu pracy kierowcy według tachografu”. Dzięki tej funkcjonalności spedytor jest zwolniony z pamiętania o tym ile każdy z kierowców będzie miał jeszcze czasu na prowadzenie pojazdu oraz telefonicznego kontaktowania się z nimi z tym samym pytaniem.

Elastyczna lista pojazdów w aplikacji internetowej do kontrolowania floty.

Największą zaletą systemów do monitoringu GPS jest ich zdolność do rekonfiguracji i dostosowania do indywidualnych wymagań użytkownika. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie interfejsu sterowanego z poziomu konfiguracji. Użytkownik może sam zdecydować jakie informacje są mu niezbędne na pierwszy rzut oka. Warto tutaj podkreślić, że w parze z kontrolą danych z tachografu idzie identyfikacja kierowcy, który aktualnie prowadzi pojazd. W transporcie zagranicznym przydatną informacją jest też wzmianka o kraju pobytu kierowcy, co zostało rozwiązane przez ikonkę flagi kraju, w którym przebywa pojazd.

Panel ustawień w aplikacji mapa.navifleet.pl określający jakie elementy mają być widoczne przy pojeździe na mapie lub na liście.

Porównanie przebiegów, spalania i czasu pracy całej floty w systemie monitoringu GPS.

Zarządzanie flotą powyżej 10 pojazdów może być kłopotliwe. Ogromna ilośc danych nie jest możliwa do zapamiętania i ogromnie pomocnym rozwiązaniem jest tabela zbiorczego porównania wybranych parametrów całej floty. W prawdzie monitoring pojazdów GPS jest przez większość rozumiany jako punkt poruszający się po mapce i ewentualna statystyka trasy. Bardzo budującym jest zauważalny trend rozwoju w systemach do zarządzania flotą pojazdu. Najlepszym przykładem jest raport porównania pracy pojazdów. Wystarczy wygenerować go za tydzień lub miesiąc, by na jednej stronie A4 zobaczyć przekrój przez spalanie, przebyte kilometry, czas pracy i zatankowane paliwo dla każdego z pojazdów osobno.

 

Pomocnicze wykresy uzupełniające odczyty historii trasy zarejestrowanej przez lokalizator GPS.

Historia trasy często jest spotykana w formie sladu na mapie, który symbolizuje przejazd pojazdu wskazanymi drogami. Graficzna forma ułatwia skontrolowanie kierowcy oraz przeanalizowanie trasy, jaką pokonał samochodem. W niektórych systemach do lokalizacji pojazdów znajduje się panel, w którym użytkownik może prześledzić zmiany wybranych parametrów w miarę postępu przejazdu. Do najbardziej popularnych wykresów należą te do kontroli paliwa oraz stylu jazdy kierowcy. Wykresy prezentują zmianę wybranych parametrów w czasie, więc wygodna forma sprawdzenia jak zmieniał się poziom paliwa lub rozkład prędkości jest w zasięgu ręki każdego managera floty.

Wykresy z systemu Navifleet prezentujące zmianę parametrów pracy pojazdu. Wśród najbardziej popularnych znajduje się wykres prędkości i poziomu paliwa.

 

A to jeszcze nie wszystko…

Systemy do zarządzania flotą samochodową stają się powoli programowymi kolosami, umożliwiają kontrolę coraz większej liczby parametrów, a przy okazji ułatwiają pracę rzeszy biur spedycyjnych, kierowców i firm transportowych. Odpowiednie wykorzystywanie informacji dostarczanych przez systemy śledzenia GPS potrafią wygenerować spore oszczędności, dlatego każda firma transportowa powinna uwzględniać w swoim funkcjonowaniu wyposażenie floty w lokalizatry GPS.

Bądz na bieżąco z nowymi artykułami
Brak komentarzy

Napisz komentarz