Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Maszyny  / Ukłon w stronę Fleet Managerów. Rozliczaj całą flotę jeszcze łatwiej!

Ukłon w stronę Fleet Managerów. Rozliczaj całą flotę jeszcze łatwiej!

              

              Jako twórcy systemu zarządzania flotą pojazdów codziennie poszukujemy rozwiązań ułatwiających życie naszym klientom. Dbamy o to, by nasze rozwiązania były użyteczne i przynosiły konstruktywne analizy pozwalające obniżać koszty utrzymania pojazdów firmowych. W ostatnich dniach pozytywnie zakończyliśmy testy najnowszego modułu do porównywania pracy pojazdów.

 

post-

              

              Polski rynek branży GPS jest zorientowany na schematyczne problemy dzisiejszej floty – kradzieże paliwa, lokalizacja on-line, odczyt danych z komputera pokładowego, historia trasy czy kontrola prędkości. Oczywiście to jest niezbędne do pełnowymiarowej kontroli pojazdów służbowych, ale era satysfakcji ze śledzenia przemieszczającego się punktu na mapie jest w fazie schyłku. To co kiedyś było luksusem, dzisiaj staje się codziennym standardem, a rynek wymaga nowych „ekskluzywnych” produktów, w miejsce starych. Budując markę Navifleet jesteśmy świadomi odpowiedzialności za kształtowanie tej branży w Polsce i Europie i nieustannie pracujemy nad lepszym jutrem.

Nasz autorski moduł do porównania pracy kierowców lub pojazdów to narzędzie, które w kilkadziesiąt sekund podsumuje pracę całej floty za wybrany przedział czasu i zestawi ze sobą wyniki poszczególnych pojazdów. Dzięki temu od ręki dowiemy się o podstawowych parametrach pracy naszych kierowców:

 • godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy
 • łączny czas przejazdu
 • przebyte kilometry i spalone paliwo
 • średnia spalania
 • zatankowane paliwo
 • maksymalna prędkość

Największym udogodnieniem jest fakt, że możemy porównać swoich kierowców między sobą. Ocenić kto lubi się spóźniać do pracy, a kto zostaje dłużej żeby nadrabiać wyniki. Kto nadmiernie eksploatuje samochód, a kto dba o niego jak o własny. Kto rzeczywiście pracuje, a kto sprawia pozory, że pracuje. Czy to nie wspaniałe?

Przykładowy raport porównania pracy w wybranych dniach:

Navifleet_-_monitoring_i_lokalizacja_GPS_2016-02-08_09-53-29

 

              Z powyższego przykładu możemy zaobserwować dzienne prędkości maksymalne naszych pojazdów, ilości zatankowanego paliwa każdego dnia, spalone paliwo i zestawienie średnich spalania. W ostatnim wierszu przedstawiliśmy dzienne podsumowanie całej floty.  Czas jazdy przedstawia informację o tym, ile czasu w trakcie pracy pojazd się poruszał, wobec czego zestawienie tabelaryczne pozwala wypunktować nadużycia, zarówno wobec ustawy o czasie pracy kierowcy jak i wobec samego pracodawcy.

 

Navifleet - monitoring i lokalizacja GPS 2016-02-08 10-05-01

 

 

Przy projektowanie naszego modułu pomyśleliśmy o najbardziej zapracowanych klientach i na początku raportu umieszczamy tabelkę z podsumowaniem wybranego przedziału czasowego, tak jak prezentuje zdjęcie powyżej.

 

Jazda służbowa i jazda prywatna

              Raport porównania pracy pojazdów ma olbrzymie zastosowanie w niemal każdej firmie, w której jest kilka pojazdów. Przy generowaniu raportu możemy uwzględnić godziny pracy naszych pojazdów, przy założeniu, że pracownicy mogą nimi jeździć prywatnie. Wystarczy, że wybierzemy z listy godziny pracy w tygodniu, w soboty i w niedziele i wybierzemy typ danych – w godzinach pracy lub poza godzinami pracy. W praktyce oznacza to, że w kilka chwil zestawimy ze sobą handlowców najbardziej aktywnych w godzinach pracy i tych, którzy do tego stopnia polubili nasz samochód, że również poza godzinami pracy nie chcą się z nim rozstać. Idąc dalej – porównując prędkości i spalanie w trybie prywatnym i służbowym ocenimy jak kierowcy szanują pojazd w godzinach pracy, a jak obchodzą się z nim poza godzinami pracy, gdy „szef nie patrzy na ręce”.

Definiujemy godziny pracy…

                Navifleet - monitoring i lokalizacja GPS 2016-02-08 10-24-34

   …a następnie tryb, jaki chcemy rozliczyć:

           Navifleet - monitoring i lokalizacja GPS 2016-02-08 10-24-49

 

Przejazdy weekendowe? Nic prostszego.

              Raport porównania pracy pojazdów to również idealny sposób na rozliczenie przejazdów weekendowych. Zakładając, że pracownicy mają pięciodniowy tydzień pracy, oznaczamy sobotę i niedzielę jako „dzień wolny” i wybieramy godziny pracy w przedziale pn-pt. W opcjach trybu jazdy zaznaczamy okienko „jazda prywatna”, czyli poza godzinami pracy. Zaznaczamy pojazdy i generujemy raport. Otrzymamy podsumowanie w jednej tabelce prezentujące zbiorcze zestawienie przejazdów weekendowych oraz dokładną charakterystykę poszczególnych weekendów.

Analogicznie możemy zastosować ten raport do dowolnego układu dni pracujących. Możemy rozliczyć tylko przejazdy w godzinach pracy (które sami definiujemy) lub tylko dla przejazdów prywatnych (poza godzinami pracy).

 

 

              Porównanie pracy pojazdów to nasz ukłon dla menedżerów i zarządców flot samochodowych. naszą misją jest generowanie oszczędności dla firm, które posiadają własne samochody służbowe i są otwarte na nowe sposoby oszczędzania marnotrawionych (niekoniecznie świadomie) pieniędzy. Nasz Dział Rozwoju pracuje prężnie nad nowymi funkcjonalnościami, już wkrótce kolejne z nich ujrzą światło dzienne i będziecie mogli o nich tutaj poczytać.

Bądz na bieżąco z nowymi artykułami
1 Komentarz
 • Janusz Nowacki
  Odpowiedz 2 listopada 2018 10:56

  Dobry artykuł, dzięki!

Napisz komentarz