Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Branża GPS  / Poradnik dla początkujących: Zwiększ swoją efektywność w zarządzaniu flotą!

Poradnik dla początkujących: Zwiększ swoją efektywność w zarządzaniu flotą!

Misją Navifleet jest optymalizowanie pracy naszych Klientów. Chcemy, by inwestycja w system monitoringu pojazdów była wykorzystywana na 100%, dlatego też stworzyliśmy wewnętrzny Dział Rozwoju, który dba o to, by aplikacja do śledzenia pojazdów była sukcesywnie rozwijana o dodatkowe, atrakcyjne funkcjonalności. Chcemy, by każda funkcja, jaką tworzymy była użyteczna dla naszych użytkowników, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tej specjalnej serii artykułów szkoleniowych, w których przygotowaliśmy poradnik dla początkujących użytkowników aplikacji Navifleet.

Uzupełnij dane o pojazdach w systemie Navifleet, by w pełni korzystać z aplikacji do śledzenia pojazdów

Okno edycji danych pojazdu w platformie Navifleet.

Rys. 1  Okno edycji danych pojazdu w platformie Navifleet.

W systemie Navifleet każdy pojazd posiada specjalną kartę informacyjną, w której znajdują się wszystkie dane pojazdu niezbędne do korzystania z systemu w pełni. Aby wejść w panel pojazdu należy otworzyć zakładkę POJAZDY w górnym menu. Dostęp do panelu pojazdu jest możliwy również z poziomu listy pojazdów po lewej stronie na widoku głównym. Wystarczy najechać na prawą stronę listy z pojazdami, by wyświetlić przycisk do historii trasy oraz edycji panelu. Okno edycji pozwala na wprowadzenie szeregu ważnych informacji na temat pojazdu, które będą wykorzystywane do porównania spalonego paliwa ze średnią lub do alarmowania o kończących się terminach ubezpieczeń lub przeglądów.

Dostosuj widok startowy do swoich potrzeb, by zawsze widzieć tylko to, czego potrzebujesz od systemu monitoringu GPS

Widok ustawień początkowych w systemie monitoringu pojazdów Navifleet

Rys. 2  Panel ustawień pozwala na dostosowanie widoku mapy do swoich potrzeb.

Lista pojazdów oraz mapa wyświetla informacje o pojazdach zgodnie z ustawieniami. Dostęp do ustawień odbywa się z ekranu głównego. W prawym górnym rogu ekranu znajduje się przycisk „USTAWIENIA”, który zawiera w sobie wszystkie edytowalne elementy aplikacji Navifleet. Po wejściu w ustawienia należy wybrać zakładkę „Widok” i wybrać opcje zgodnie ze swoimi preferencjami. Po zapisaniu należy odświeżyć aplikację, by zamiany zostały poprawnie zaczytane. Odtąd zawsze po zalogowaniu będziemy mieli ten sam widok na liście pojazdów.

Uwaga, aby na liście pojazdów były wyświetlane imiona i nazwiska kierowców, których karty są w tachografie wybranego pojazdu należy dodać ich w zakładce NARZĘDZIA-KIEROWCY.

Pogrupuj pojazdy, kierowców, punkty POI lub strefy 

Grupy obiektów, bo tak nazywa się funkcjonalność, która zapewnia możliwość łączenia obiektów jest bardzo przydatna w generowaniu raportów lub wyświetlaniu alertów i powiadomień. Wszędzie tam, gdzie użytkownik musi zaznaczyć kilka pojazdów pojedynczo (np. raport porównania pracy pojazdów) z pomocą przychodzą mu grupy. Wówczas zamiast zaznaczać 10 pojazdów po kolei, wystarczy wybrać grupę, której te pojazdy są przypisane. Operowanie na grupach znacznie skraca czas generowania raportów porównawczych oraz analizowania występowania alertów od wybranych pojazdów.

Dopasuj opcje centrowania mapy i odświeżania listy pojazdów, by zawsze spełniała Twoje oczekiwania w zarządzaniu flotą

Panel mapy pojazdów w systemie Navifleet

Rys.3  Centrowanie mapy i odświeżanie pozycji pojazdów jest zależne od ustawień.

Przycisk CENTRUJ MAPĘ oraz interwał odświeżania są ulokowane w lewym dolnym rogu mapy. Centrowanie pojazdów sprawia, że aplikacja tak dostosowuje obraz, by po każdym odświeżeniu pozycji objąć swoim zakresem wszystkie odświeżane pojazdy. Odświeżany pojazd to taki, który ma aktywowaną funkcję śledzenia na liście po lewej stronie. Ikonka od śledzenia, czyli aktualizowania pozycji pojazdu znajduje się po prawej stronie flagi państwa, w którym pojazd aktualnie się znajduje. Jeśli nie chcemy by mapa centrowała się na zaznaczonych pojazdach wystarczy, że je odznaczymy ręcznie lub wyłączymy funkcję centrowania mapy. Jeśli na chwilę potrzebujemy śledzić tylko jeden pojazd, wystarczy że rozwiniemy jego szczegóły na liście po lewej stronie klikając w niego. Wówczas aplikacja będzie odświeżała pozycje wszystkich pozostałych pojazdów, jednak mapa będzie podążała tylko za tym wybranym pojazdem. Lista „ODŚWIEŻAJ CO” odpowiada za częstotliwość zapytań serwera o aktualną pozycję. Innymi słowy nasza aplikacja będzie tak często sprawdzała, czy w naszej bazie danych są aktualne pozycje dla wybranych pojazdów, jak wybraliśmy z listy.

Obsługa mapy w platformie do śledzenia pojazdów Navifleet jest bardzo intuicyjna

Na widok mapy składają się zasadniczo 4 elementy – warstwa graficzna, okno wyboru warstwy, wyszukiwarka i przyciski sterujące centrowaniem i odświeżaniem pozycji. Wyszukiwarka miejscowości jest ulokowana w lewym górnym rogu mapy. Aby wyszukać wskazane miejsce należy wpisać wybraną nazwę oraz kliknąć przycisk ENTER. Aplikacja poprosi nas, by wybrać jedną z propozycji wyników wyszukiwania. Wówczas system wyświetli niebieski znacznik w miejscu, którego szukamy. Wybór warstwy graficznej mapy znajduje się po przeciwnej stronie – w prawym górnym rogu mapy. Z listy rozwijanej możemy wybrać mapy satelitarne, hybrydowe, fizyczne lub wektorowe.

Skonfiguruj alerty według własnych upodobań, by wiedzieć co się dzieje z flotą, nawet wtedy, gdy nie ma Cię w biurze!

Konfigurowanie powiadomień w aplikacji Navifleet

Rys. 4 Konfigurowanie alertów pozwala dowiedzieć się o ekstremalnych zdarzeniach z pojazdu nawet poza biurem.

Dostęp do konfiguratora alertów odbywa się z poziomu listy POJAZDY lub pełnej listy alertów w zakładce POWIADOMIENIA→Pokaż wszystkie. Konfiguracja alertów jest możliwa po konsultacji z Działem Technicznym. Nasi technicy sprawdzą i aktywują wybrane parametry, tak by mogły zostać objęte alertami. Każdy alert może zostać tak skonfigurowany, by powiadomienie o zdarzeniu krytycznym było wysyłane na e-mail lub telefon komórkowy w wiadomości SMS.

W tym miejscu chcemy też zasygnalizować, że każdy nasz Klient w ramach opłaty abonamentowej ma zagwarantowane bezpłatne szkolenie z obsługi aplikacji. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo. Nasi konsultanci zaproponują termin i przeprowadzą profesjonalne, dedykowane szkolenie z obsługi systemu.

Bądz na bieżąco z nowymi artykułami
1 Komentarz
  • Musze przyznac, że Panstwa rozwiązania bardzo pułatwiają prace osoby zarządzającej w firmie logistyka i flota samochodową. Generalnie uczciwie polecam.

Napisz komentarz