Jak pomogliśmy zaoszczędzić 589 litrów paliwa miesięcznie?

Sprawdź, jak pomogliśmy zaoszczędzić 26 505 zł netto.

Ekonomiczna flota

Problem klienta: Trudne do wyjaśnienia różnice zużycia paliwa przy podobnych samochodach i trasach

W gronie naszych klientów mieści się rodzinna firma wielobranżowa, której filarem działalności jest transport krajowy z wykorzystaniem busów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony, w większości w konfiguracji plandek. Wszystkie 32 pojazdy w ich flocie to modele Renault Master, zwykle trzyletnie lub młodsze.

Klient zgłosił się do nas z problem różnic w spalaniu poszczególnych pojazdów, pomimo, które dochodziły do 4l/100 km mimo wykonywania tej samej pracy. 

Jak klient radził sobie przed wprowadzeniem Navifleet?

Przed wprowadzeniem telematyki dane były pozyskiwane na podstawie faktur paliwowych, a każdy kierowca zobowiązany był do zatankowania paliwa do pełna podczas ostatniego przejazdu w danym miesiącu. Głównym celem tych działań było zlokalizowanie oraz wyeliminowanie przyczyn niewłaściwie wysokiego spalania wewnątrz wskazanej grupy pojazdów. Niestety okazało się to niewystarczające. 

Nasze rozwiązanie: wykluczenie kradzieży i wykrycie dużych różnic w stylu jazdy

Klient ma duże zaufanie do swoich kierowców i nie zakładał kradzieży paliwa, nasz system potwierdził jego przypuszczenia. Po dokładnym przeanalizowaniu istniejących różnic, zaczęliśmy podejrzewać różnice w stylu jazdy kierowców. W celu weryfikacji naszych założeń wykorzystaliśmy urządzenia GPS zintegrowane z komputerami pokładowymi pojazdów. 

Przy użyciu naszej aplikacji, zdefiniowaliśmy model oceny ekojazdy, dostosowany specjalnie do busów o masie do 3,5 tony. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę odmienne parametry wpływające na tę ocenę, takie jak krzywa spalania zależna od prędkości, stosunek mocy silnika do masy pojazdu czy też powierzchnia czołowa - te cechy istotnie różnią się od konfiguracji spotykanych w przypadku pojazdów osobowych. 

Nasz algorytm analizy stylu jazdy jednoznacznie wykazał, że główną przyczyną zróżnicowanego zużycia paliwa między pojazdami o największym a najmniejszym spalaniu były różnice w zachowaniach kierowców. Ci z pierwszej grupy notowali wyższe prędkości maksymalne oraz zaniedbywali praktykę wyłączania silnika podczas dłuższych postojów.

Efekty: niższe spalanie i zwrot z inwestycji w telematykę 

Zastosowanie modułu analiza stylu jazdy wpłynęło na znaczące poprawienie efektywności eksploatacji pojazdów, redukując średnie zużycie paliwa z poziomu 11,8 l/100 km do 11,3 l/100 km. 

W okresie dziewięciu miesięcy od wdrożenia (od listopada 2022 roku), cała flota klienta pokonała łącznie 117,8 tys. kilometrów miesięcznie, przynosząc oszczędność na poziomie 589 litrów paliwa miesięcznie. Wartość ta, przy cenie 5 zł netto za litr oleju napędowego, przekłada się na kwotę 2945 zł netto oszczędności miesięcznie. Od czasu rozpoczęcia wdrożenia, łączna suma uzyskanych oszczędności wzrosła do 26 505 zł netto (sierpień 2023). 

Dzięki skorzystaniu z opcji wypożyczenia urządzeń, klient nie ponosił dodatkowych kosztów początkowych i zaoszczędził już w pierwszym miesiącu korzystania. Zwrot z inwestycji w tym przypadku wynosi 1355 zł miesięcznie. 

Dodatkowe oszczędności w eksploatacji pojazdów

Poza wyżej wymienionymi oszczędnościami warto wziąć pod uwagę inne korzyści. Wdrożenie telematyki wiąże się ze zniżkami ubezpieczeniowymi, czy mniejszym zużyciem samochodów. Dla floty pojazdów wynajmowanych na 36 miesięcy, oszczędności związane z rzadszą wymianą opon, klocków hamulcowych, czy sprzęgieł, mogą sięgać nawet 7500 zł na jeden samochód. Nie trzeba się również martwić o to, że miesiąc po wymianie opon czy hamulców samochód zostanie oddany lub sprzedany. To wszystko czyni korzystanie z tej usługi jeszcze bardziej opłacalnym i efektywnym rozwiązaniem dla każdej floty pojazdów. Istnieją również niepoliczalne benefity takie, jak podniesienie bezpieczeństwa floty i zmniejszenie ryzyka wypadku. 


Korzyści

589 litrów

paliwa miesięcznie zaoszczędzone

0,5l/100 km

spadek średniego zużycia paliwa

1355 zł

Miesięcznego zwrotu z inwestycji

26 505 zł netto

oszczędności przez cały okres współpracy

Chcesz otrzymać wsparcie w zarządzaniu flotą?

Umów się na bezpłatną konsultację floty z Piotrem, naszym szefem rozwoju produktu, który ramię w ramię pracuje z flotowcami i instruktorami techniki doskonalenia jazdy.

dane telematycznemonitoring gps w regulaminie pracydane telematyczne