Jak wykryliśmy kradzieże paliwa we flocie 300 pojazdów?

Pełna kontrola przepływu paliwa

Problem klienta: trudne do wyjaśnienia różnice zużycia paliwa

Klient posiada flotę obejmującą ponad 300 maszyn, samochodów kierowników budów oraz pojazdów brygadowych. Kierowcy mogą tankować na stacjach Orlen przy użyciu karty paliwowej, na stacjach z innych sieci i dostarczać do biura fakturę lub tankować z dystrybutorów firmowych lub firmowych zbiorników mobilnych. Zespół odpowiedzialny za rozliczenia faktur paliwowych zauważył różnice w ilości zużytego paliwa pomiędzy kolejnymi okresami. 

Tankowanie z dystrybów firmowych lub mobilnych było zabezpieczone systemem opartym na technologii RFID. System odblokowywał przepływ paliwa tylko w momencie kontaktu z samochodem należącym do floty i rejestrował szczegóły tankowania. 

Różnice były trudne do wyjaśnienia, biorąc pod uwagę, że pojazdy wykonywały te same zadania w sąsiednich okresach, w tym odwiedzały te same place budowy.

Nasze rozwiązanie: wykrycie nagminnych kradzieży paliwa we flocie

Aby zapewnić naszemu klientowi pełną kontrolę nad zużyciem paliwa, zainstalowaliśmy urządzenia GPS w pojazdach o masie do 3,5 tony. Te narzędzia, połączone z magistralą CAN pojazdu, umożliwiły nam nie tylko monitorowanie lokalizacji w czasie rzeczywistym, ale także dostęp do kluczowych danych dotyczących paliwa. Dzięki temu klient zyskał wgląd w poziom paliwa w zbiorniku oraz uzyskał dostęp do informacji o zużyciu paliwa, które były rejestrowane przez komputer pokładowy.

Okazało się, że rozbieżności wykryte przez zespół księgowy wynikały z licznych kradzieży paliwa. Naruszenia nie ograniczały się jedynie do momentu tankowania pojazdów. Kradzieże paliwa obejmowały także upuszczanie paliwa ze zbiornika w trakcie normalnej eksploatacji pojazdów, zatankowanie innego pojazdu przy użyciu karty paliwowej, a nawet tankowanie paliwa do kanistra podczas procedury tankowania właściwego pojazdu.

Efekty współpracy: całkowita eliminacja naruszeń paliwowych

Wdrożenie systemu Navifleet w połączeniu z technologią GPS i magistralą CAN przyniosło naszemu klientowi pełną kontrolę nad zużyciem paliwa oraz całkowitą eliminację problemów związanych z kradzieżą. Okazało się, że szacunkowa średnia wartość ilości skradzionego paliwa podczas jednej kradzieży wynosiła ok. 15 litrów paliwa. 

Moduł kontroli paliwa umożliwił import zestawień transakcji ze stacji paliw w formacie pliku XLS. Ponadto, zespół naszego klienta otrzymał możliwość ręcznego dodawania informacji o tankowaniach z innych źródeł, jakimi są w tym przypadku mobilne i stacjonarne zbiorniki paliwa należące do klienta. To połączenie automatycznego importu i ręcznej kontroli pozwoliło na precyzyjne monitorowanie przepływu paliwa. 

Po konfiguracji, system Navifleet samodzielnie wykrywa różne typy naruszeń paliwowych. Od zatankowania innego pojazdu na kartę paliwową, poprzez tankowanie do kanistra przy tankowaniu właściwego pojazdu, aż po spuszczenie paliwa ze zbiornika w trakcie eksploatacji - wszystkie te sytuacje są precyzyjnie monitorowane i raportowane. Dzięki temu, zespół naszego klienta otrzymuje natychmiastowe powiadomienia w przypadku potencjalnych nieprawidłowości, co umożliwia szybką konfrontację i wyjaśnienie sytuacji. Adresowanie niewłaściwych zachowań jest kluczowym elementem procesu uszczelniania gospodarki paliwowej.  

Korzyści

15 litrów

średnia ilość kradzionego paliwa podczas jednej kradzieży

Błyskawiczne

raporty paliwowe

Alerty

w przypadku wykrycia nadużyć

Uszczelniona

gospodarka paliwowa

Chcesz otrzymać wsparcie w zarządzaniu flotą?

Umów się na bezpłatną konsultację floty z Piotrem, naszym szefem rozwoju produktu, który ramię w ramię pracuje z flotowcami i instruktorami techniki doskonalenia jazdy.

dane telematycznemonitoring gps w regulaminie pracydane telematyczne