Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Branża GPS  / Tani monitoring GPS – dlaczego nie zawsze warto kierować się ceną?

Tani monitoring GPS – dlaczego nie zawsze warto kierować się ceną?

Monitoring pojazdów GPS odbywa się przy wykorzystaniu zaawansowanego systemu informatycznego, dlatego przy podejmowaniu decyzji o wdrożeniu go we własnej firmie trzeba być szczególnie rozważnym. Różnorodność funkcjonalności jest na tyle wysoka, że bardzo łatwo pominąć te najbardziej istotne z punktu widzenia korzyści dla firmy płynących ze stabilnego działania systemu. Aby dobrze wybrać odpowiedni dla siebie system wystarczy zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami, które skutecznie podpowiedzą, jak sprawić by tani monitoring pojazdów faktycznie taki był.

Z czego wynika niska cena systemu monitoringu GPS?

Niska cena! Promocja! Okazja! – to hasła, które towarzyszą nam niemal wszędzie. W telewizji, w radiu, w gazetkach sieci dyskontów i w reklamach internetowych. Jesteśmy nimi tak często bombardowani, że nasza podświadomość już dawno nauczyła się, że dobry produkt, to taki, o którym najgłośniej mówi się, że jest tani. Z jednej strony to zrozumiałe, bo przecież nikt nie lubi być oszukiwany, ale z drugiej jednak strony w efekcie dostajemy mniej za mniej. Produkty jakie nabywamy są pozbawiane kolejnych cech i właściwości, by nieustannie obniżać ich cenę, a przez to przyciągać uwagę kupujących.

Podobną tendencję można zaobserwować na rynku systemów monitoringu GPS, gdzie cena często gra główną rolę wśród pozostałych kryteriów wyboru. Za niską ceną monitoringu pojazdów najczęściej stoi ukryty haczyk, który sprzedawca utrzymuje w tajemnicy, licząc na to, że osoba, której sprzedał pozornie tani produkt się nie zorientuje. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych z nich.


ZAGROŻENIA WYNIKAJĄCE Z WYBORU TANIEGO MONITORINGU GPS

Cechy taniego monitoringu GPS

Jak cena lokalizatora GPS wpływa na koszty systemu do monitoringu pojazdów?

Lokalizatory GPS to urządzenia elektroniczne odpowiadające za określanie położenia pojazdu i prędkości poruszania się. W trakcie rozwijania aplikacji Navifleet testom poddano lokalizatory GPS od kilkunastu różnych producentów z całego świata. Do najczęściej spotykanych awarii lokalizatorów w atrakcyjnych cenach należały:

  • „zawieszenia” w pracy wiążące się z przerwą w rejestracji pozycji na kilka godzin,

  • samoczynna utrata ustawień lokalizatora skutkująca całkowitą przerwą nadawania do momentu usunięcia usterki,

  • awaria lub brak pamięci podręcznej objawiający się niekompletnym zestawem danych,

  • niskiej jakości anteny GSM i GPS ograniczające sygnał i stabilną pracę urządzeń,

Poziom ryzyka wynikający z użytkowania tanich lokalizatorów GPS jest dużo większy przy podłączeniu ich do komputera pokładowego. Niestabilna praca lokalizatora połączonego na stałe z magistralą CAN w pojeździe może skutkować pojawianiem się błędów na desce rozdzielczej, a w niektórych przypadkach może również całkowicie unieruchomić pojazd. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas pojawienie się przedstawiciela autoryzowanego serwisu lub transport auto-lawetą. Dogodne warunki handlowe z azjatyckimi krajami niosą ze sobą ryzyko natrafienia na tani lokalizator GPS, który ze względu na masową produkcję i obniżanie kosztów wytworzenia go może posiadać niski standard wykonania, przez co jego praca będzie niestabilna.

Jaki jest poziom bezpieczeństwa danych i stabilność działania w tanich systemach monitoringu GPS?

Dane lokalizacyjne z pojazdu nie są danymi wrażliwymi, którym należy się specjalna opieka ochronna, jednak w tanich systemach monitoringu GPS nie trudno o ich kompletną utratę. Architektura systemu informatycznego, który jest odporny na zdarzenia losowe i ingerencję osób trzecich wymaga regularnych nakładów finansowych. Tani monitoring pojazdów może charakteryzować się niską jakością infrastruktury serwerowej, która może doprowadzić do tego, że wraz z przyrostem danych z pojazdu wydajność systemu zacznie spadać. Z jednej strony taka zależność wydaje się zrozumiała, jednak obecnie standardem jest błyskawiczne działanie nawet wtedy, gdy ilość danych podawana analizie jest ogromna, np. przy generowaniu raportu przejazdu.

Na solidną pomoc techniczną i wsparcie można liczyć tylko w droższych systemach monitoringu pojazdów!

Profesjonalny dostawca systemu informatycznego wie, że jego użytkownicy potrzebują całodobowej opieki technicznej i regularnego serwisowania. Wysoka jakość systemu objawia się czasem reakcji na usterkę. Nawet tani monitoring GPS wymaga fachowej opieki specjalistów i doradców. W systemach wysokiej klasy każdy użytkownik systemu monitoringu GPS posiada dedykowanego opiekuna, do którego zawsze może zwrócić się o pomoc. Z punktu widzenia komfortu współpracy i niezawodności działania taki system monitoringu GPS jest bardzo tani. Nie chodzi tutaj o najniższą cenę, ale o najkorzystniejszy jej stosunek do wartości, jaką otrzymuje się w zamian.

Atrakcyjna cena monitoringu GPS nie zawsze występuje w postaci najniższej ceny na rynku. Różnice w stawkach abonamentowych są niewielkie, zazwyczaj w przedziale 5-10 zł za pojazd, jednak parametry oferty różnią się diametralnie. Czasami ciężko na pierwszy rzut oka ocenić która oferta zawiera wszystkie niezbędne parametry i najłatwiej ocenić ją na podstawie ceny za lokalizator GPS lub abonament. Aby uniknąć rozczarowań dobrze jest od razu znać potencjalne zagrożenia wynikające z niskiej ceny monitoringu GPS.

Bądz na bieżąco z nowymi artykułami
Brak komentarzy

Napisz komentarz