
Inspekcja stanu technicznego pojazdu oraz elektroniczny protokół zdawczo-odbiorczy mogą być wykonane przez każdą osobę z dostępem do aplikacji. Oznacza to, że możliwość ich zrobienia mają koordynatorzy floty, kierownicy biur terenowych lub projektów, a także użytkownicy pojazdów. System zarządzania przekazaniami floty wspiera obsługę ról użytkowników, co oznacza że różne osoby mają różne poziomy dostępu. Przykładowo administrator systemu może wczytywać do protokołu zdjęcia z galerii telefonu, natomiast użytkownicy pojazdów zawsze muszą zrobić nowe. W efekcie dokumentacja protokołów przekazania pojazdu jest prowadzona na oczekiwanym przez firmę poziomie.
Aplikacja do elektronicznych przekazań pojazdów Navifleet obsługuje pliki tekstowe w formacie *.docx. Można wgrać do niej swój własny wzór umowy powierzenia pojazdu, jednak przedtem należy w jego treści umieścić tzw. „zmienne”. Chodzi o to, aby aplikacja wiedziała, w których miejscach ma automatycznie uzupełnić odpowiednią treść. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Jak dodać dokument do podpisu przy wydaniu samochodu?”. Jeśli więc interesuje Cię podpisywanie polityki flotowej online (bądź różnego rodzaju umów) oraz automatyczna ewidencja dokumentów flotowych, to nasza aplikacja do zarządzania protokołami przekazań jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Cyfrowa dokumentacja przekazania pojazdu jest sposobem na znaczne przyspieszenie procesów wydania i zwrotu auta służbowego. Co istotne, elektroniczne potwierdzenie przekazania pojazdu ma taką samą moc prawną, jak pisemny protokół zdawczo-odbiorczy. Każdy dokument podpisany za pośrednictwem naszej aplikacji ma automatycznie dołączoną klauzulę, w której znajdują się najważniejsze dane podpisującej osoby, obraz graficzny jej podpisu oraz informację o dacie podpisania. Po tym, jak finalizujący przekazanie pojazdu protokół zostanie podpisany, nie można go zmienić, ani anulować.
Czas potrzebny na to, by spisać elektroniczny protokół przekazania samochodu, jest bardzo krótki. Na jedno wydanie samochodu należy liczyć od 5 do 7 minut. Sporządzenie elektronicznego protokołu zdawczo-odbiorczego jest dużo szybsze, niż jego papierowego odpowiednika. Dzieje się tak, ponieważ nasz aplikacja do przekazań pojazdów sama uzupełnia:
Oprócz tego w aplikacji znajduje się pełna lista uszkodzeń ze stanem na dzień ostatniego protokołu. Jeśli więc inspekcja stanu technicznego pojazdu nie wykaże nowych szkód, to nie trzeba ich wpisywać do protokołu, bo zostaną doczytane same. Podobnie sprawa ma się ze zdjęciami pojazdu z zewnątrz (przód, tył, po przekątnych) oraz wewnątrz (kokpit, fotele, kanapa, bagażnik). Jeśli stan samochodu się nie zmienił, to wystarczy zaznaczyć wcześniej robione zdjęcia, aby pojawiły się na protokole.
Tak, elektroniczne protokoły przekazania pojazdu można modyfikować, ale w pewnym zakresie. Protokół zdawczo-odbiorczy w aplikacji Navifleet Manager zawiera te elementy, które zgodnie z dobrymi praktykami, muszą na nim być. Są to przede wszystkim:
Jeśli mowa o tym, jak można modyfikować określający elektroniczny protokół przekazania pojazdu wzór, to w jego obrębie da się konfigurować tzw. „listy kontrolne”. Na protokole może być więcej niż jedna tego rodzaju cyfrowa checklista inspekcji pojazdu, która może zostać wykorzystana do weryfikacji spisu wyposażenia, statusu czystości lub sprawności technicznej.
Oprócz tego, do protokołu można wgrać swój logotyp – w zależności od tego, do jakiej spółki jest przypisany wydawany pojazd, na protokole wyświetli się jej logotyp.
Trudno wyobrazić sobie efektywne zarządzanie stanem i wyposażeniem floty bez odważnego wejścia na drogę cyfryzacji. Nowoczesne technologie są kluczem m.in. do tego:
Dzięki cyfryzacji procesy, takie jak np. inspekcja stanu technicznego pojazdu, udostępnianie dokumentów kierowcom czy wykonywanie protokołów przekazania auta, przebiegają znacznie sprawniej, co pozwala zaoszczędzić czas wszystkim zaangażowanym w nie osobom.
Elektroniczne formularze i protokoły przekazania są jednym z istotnych rozwiązań, które pozwalają na sprawniejsze zarządzanie flotą. Na jakie korzyści oferowane przez elektroniczne protokoły przekazania pojazdów w aplikacji Navifleet warto zwrócić szczególną uwagę?
Przede wszystkim elektroniczne przekazanie pojazdu jest szybszym procesem od tego, opartego na papierze. Pozwala wyeliminować szereg czynności, takich jak np. drukowanie i skanowanie dokumentów. Elektroniczny protokół przejęcia samochodu można wykonać błyskawicznie w aplikacji, a jego podpisanie, podobnie jak innych niezbędnych dokumentów, odbywa się na ekranie smartfona lub tabletu.
Monitorowanie stanu technicznego pojazdów w oparciu o papierowe protokoły jest obarczone ryzykiem tego, że mogą w nich pojawiać się różnego rodzaju pomyłki. Przy ręcznym wypełnianiu dokumentów trudno je ograniczyć – cyfrowa dokumentacja przekazania pojazdu wypada pod tym względem znacznie lepiej. Dzięki niej kontrolowanie wyposażenia pojazdów staje się nie tylko łatwiejsze, ale i bardziej precyzyjne.
Wielu firmom marzy się łatwiejsze śledzenie historii pojazdów oraz monitorowanie protokołów i aplikacji Navifleet mogą spełnienie tego marzenia zawdzięczać. Wszystkie wydania i zwroty są automatycznie odnotowywane w historii użytkowania pojazdu. To powoduje, że weryfikacja, kto był w określonym momencie odpowiedzialny za auto, nie stanowi najmniejszego problemu.
Aplikacja Navifleet jest narzędziem, które zapewnia doskonałą kontrolę nad dokumentacją oraz szeroką gamę możliwości w zakresie zarządzania nią. Interesuje Cię udostępnienie skanu dowodu rejestracyjnego lub udostępnienie skanu polisy dla kierowcy? A może chcesz by każdy uprawniony użytkownik miał łatwy dostęp do instrukcji flotowych? Z aplikacją Navifleet możesz swobodnie dysponować swoimi dokumentami.
Wyeliminowanie konieczności drukowania setek dokumentów pozwala zredukować poziom zużywanej energii, co ma istotne znaczenie w kontekście ESG.
Aplikacja Navifleet okazuje się świetnym wsparciem dla firm, które zastanawiają się nie tylko, jak usprawnić procesy przekazania pojazdu, ale także m.in. jak kontrolować stan wyposażenia floty. Przy jej użyciu możliwa staje się zarówno skuteczna inspekcja stanu technicznego pojazdu, jak i jego wyposażenia. Pozwala to w łatwy sposób ograniczyć straty związane z niewyjaśnionymi zniknięciami np. gaśnic, apteczek czy trójkątów ostrzegawczych z aut. Jeśli więc potrzebne Ci funkcjonalne narzędzie do kontroli wyposażenia pojazdów, to aplikacja Navifleet spełni Twoje oczekiwania.
Chcesz poprawić poziom zarządzania autami pulowymi i potrzebne Ci sprawdzone oprogramowanie do raportowania szkód we flocie, które oferuje również szereg innych funkcjonalności? Aplikacja Navifleet jest narzędziem, jakiego szukasz! Umożliwia ona samodzielne pobieranie i zwracanie pojazdów ogólnodostępnych (aut pulowych). Kierowca decydujący się na taki krok musi przy pobraniu auta sporządzić odpowiedni protokół i dokładnie udokumentować stan pojazdu oraz jego wyposażenia.
Co istotne, inspekcja stanu technicznego przez kierowcę wymaga wykonania nowych zdjęć bezpośrednio w aplikacji. Opcja dodawania fotografii z galerii jest dla niego zablokowana, dzięki czemu możliwe staje się ścisłe monitorowanie stanu technicznego pojazdów bez konieczności Twojego osobistego udziału w przekazaniu aut.
Tak. Wystarczy, że w danych pojazdu z poziomu aplikacji ustawi się właściwy rodzaj zasilania, a podczas sporządzania elektronicznego protokołu uzupełni się aktualny poziom gazu, by później informacja o nim figurowała w systemie.
Aplikacja Navifleet Manager, poza modułem Protokoły, oferuje również dwie inne przydatne funkcjonalności, jakimi są:
Jeśli z kolei rozpatrzymy możliwości oferowane przez kompleksowy system do zarządzania flotą Navifleet, wykraczając poza sam produkt Navifleet Manager, to okaże się, że użytkownicy mogą skorzystać z jeszcze szerszej gamy pomocnych funkcjonalności. Wśród nich znajdują się m.in.: