Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Branża GPS  / Jak ukręcić bat na złodziei samochodów? – Metody kradzieży oraz skuteczna ochrona przed nimi.

Jak ukręcić bat na złodziei samochodów? – Metody kradzieży oraz skuteczna ochrona przed nimi.

Statystyki nie kłamią, pojazdy nadal  kradnie się na potęgę – zwłaszcza w dużych miastach wojewódzkich. Tylko w zeszłym roku ponad 9000 pojazdów zmieniło swojego właściciela. Często na kilku innych, ponieważ 80% skradzionych samochodów rozbierana jest oraz sprzedawana na części.

W porównaniu z rokiem 2017, w 2018 liczba skradzionych aut spadła z 10 042 sztuk do 9215, mimo wszystko ilość kradzieży nadal jest zatrważająca, zwłaszcza w stolicy, w której dokonano rabunku prawie 30% wymienionych w statystykach pojazdów.

Zestawiając obecną sytuację z latami 90-tymi, widać znaczny spadek liczby znikających aut. Wynika to z faktu przerzucenia się złodziei na segment marek premium. Z jednej strony z takiego łupu czeka na nich większa gratyfikacja finansowa, z drugiej paradoksalnie pojazdy premium kradnie się podobnie łatwo, jak auta z niższej półki. Udogodnienia takie jak system Keyless (bezkluczykowe otwieranie i rozruch pojazdu) zamiast przeszkadzać w kradzieży, tylko pobudzają kreatywność amatorów cudzej własności i ułatwiają sam proces kradzieży (metoda na walizkę).

Na czym polega?

Zasada jest prosta – wzmocnienie sygnału z kluczyka od pojazdu, który znajduje się np. w domu czy biurze właściciela, co umożliwia otwarcie, uruchomienie pojazdu i odjechanie w kierunku dziupli. To tylko jedna z metod kradzieży, która stała się szczególnie popularna. Z jakich innych sposobów skorzystają złodzieje, żeby zdobyć dostęp do Twojego auta?

Oto kilka przykładowych praktyk, chętnie stosowanych przez przestępców:

1. Inwazyjne włamanie i hackowanie komputera pokładowego.

Wciąż popularne są rozwiązania siłowe.
Klasyczne włamania do pojazdów, nie zmieniają się pomimo zmian zabezpieczeń producentów. Samochody otwierane są siłą, a odjechanie pojazdem jest możliwe dzięki urządzeniom podpinanym do komputera, które omijają systemy antykradzieżowe.

2.Metoda “na słupa”. 

Bardzo często wykorzystywana przy kradzieży pojazdów z wszelkiego rodzaju wypożyczalni samochodów. Złodziej wypożycza samochód posługując się fałszywymi lub skradzionymi danymi osobowymi, które uniemożliwiają jego późniejszą identyfikację. Następnie pojazd jest wywożony do dziupli. Jeśli auto posiada nadajnik GPS, który jest niewystarczająco dobrze ukryty, jest on mechanicznie dezaktywowany przez złodzieja, aby uniemożliwić namierzenie pojazdu. .

Innym sposobem powiązanym z kradzieżą “na słupa” jest kradzież w komitywie. Osoba, która wypożycza samochód działa w zmowie ze złodziejem. Wypożyczający udostępnia auto przestępcy albo ułatwia do niego dostęp. Dzięki temu dokonanie kradzieży jest łatwe, ale wypożyczający nie zostaje obciążony winą. W takich sytuacjach jedynym skutecznym rozwiązaniem może być zaawansowany system antykradzieżowy.

3.Stłuczka

Bardzo popularna metoda kradzieży – jeden ze sposobów z wykorzystaniem socjotechnicznych zdolności złodziei. Często proceder ten ma miejsce na dużych parkingach pod centrami handlowymi, parkingach wewnętrznych w galeriach oraz parkingach niestrzeżonych.  Po tym jak właściciel upatrzonego auta wsiądzie do pojazdu i zacznie ruszać, jeden ze złodziei podjeżdża i delikatnie uderza w samochód ofiary. Kierowca często niewiele myśląc (w końcu znajduje się w skrajnie stresującej sytuacji) wychodzi z auta i próbuje dogonić odjeżdżającego w dal sprawcę kolizji, goniąc jego pojazd. W tym samym czasie wspólnik złodzieja dostaje się do samochodu ofiary i odjeżdża w przeciwnym kierunku.

4.Niespodzianka

Złodzieje wykazują się niezwykłą kreatywnością licząc na naszą naiwność i nierozwagę. Jedną z prostszych i skuteczniejszych metod jest rozproszenie naszej uwagi i skłonienie nas do opuszczenia pojazdu bez wyłączania silnika i zamykania drzwi. Ta metoda kradzieży ma wiele wariantów, może odbywać się z udziałem worka na śmieci, butelki lub kartki. Grunt to zainteresowanie nas samym obiektem.
Złodziej może położyć wypchany kartonami worek na śmieci pod bramą wjazdową do naszej posesji, co uniemożliwi nam wjazd i zmusi do usunięcia przeszkody. Może również wrzucić pustą plastikową butelką pod nadkole. Spowoduje ona hałas, który wywabi nas z pojazdu. Inną możliwością jest włożenie za szybę kartki, którą zauważymy po wejściu do samochodu i koniecznie będziemy chcieli sprawdzić, czy to przypadkiem nie mandat lub dane kontaktowe osoby, która właśnie zarysowała nam samochód. Kiedy my wysiadamy z auta, złodziej szybko zajmuje nasze miejsce.

5.Usterka bądź opona

Socjotechniczny majstersztyk, którego prostota i mechanizm działania są fascynujące. Złodziej zatrzymuje nas alarmując, że mamy przebitą oponę lub podając inny argument (dymienie spod samochodu, urwany zderzak etc). Zdezorientowani i wdzięczni za wskazanie potencjalnego zagrożenia wysiadamy z samochodu, aby sprawdzić usterkę, a nasz dobry przyjaciel wsiada do pojazdu i odjeżdża naszą własnością.

Zabezpiecz flotę!

To tylko wybrane z setek technik i metod kradzieży pojazdów. By się przed nimi obronić, warto zainwestować czas w poznanie sposobów zabezpieczenia auta Jak nie dopuścić do „zajumania” wymarzonego pojazdu, na który tak ciężko pracowaliśmy?1. W przypadku kradzieży z wykorzystaniem metod socjotechnicznych – zdrowy rozsądek.

Starajmy się myśleć chłodno w sytuacjach, które wydają nam się dziwne, podejrzane. Pamiętajmy, żeby za każdym razem jak opuszczamy samochód, wyłączyć zapłon i zamknąć drzwi. Warto też przed wyjściem z auta rozejrzeć się i upewnić, że jesteśmy bezpieczni. W sytuacjach stresowych jednak często kierujemy się emocjami, nie rozsądkiem. Co zrobić, jeśli już dojdzie do kradzieży?. Korzystając z rozwiązania podanego w punkcie trzecim maksymalizujemy szansę na zdalne unieruchomienie oraz zlokalizowanie pojazdu.

2. Klatka Faradaya (Keyless)

Posiadając samochód z technologią bezkluczykową zainwestujmy w pokrowiec z aluminiowymi elementami, w którym będziemy przechowywać nasze kluczyki. Metalowa “klatka faradaya” uniemożliwi złodziejom przekazanie sygnału z kluczyka do naszego samochodu.

3. Lokalizacja GPS oraz immobilizer

Są to obecnie najskuteczniejsze sposoby ochrony mienia. Utrudniają sam akt kradzieży, ale również pozwalają na odzyskanie skradzionej własności. W wypowiedziach dwóch policyjnych ekspertów dla “Motofakty” przeczytać możemy, że:

– „Najlepszą formą zabezpieczenia pojazdów, oprócz już zamontowanych firmowych, wciąż pozostają ukryte zabezpieczenia elektroniczne znane tylko ich właścicielom„. – zauważa nadkom. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu.

– „Najlepsze zabezpieczenia to te niestandardowe, jak chociażby odcięcie zapłonu czy pompy paliwa, ale też montaż ukrytego modułu GPS. Zainstalowanie systemu monitoringu GPS pomaga w odnalezieniu skradzionego pojazdu lub chociażby poznaniu kierunku w jakim odjechał” – podsumowuje nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowy KWP w Rzeszowie. źródło

Często samej kradzieży nie da się uniknąć, ale przecież jeszcze nic straconego, jeśli wiemy, gdzie pojazd się znajduje oraz jesteśmy w stanie zdalnie unieruchomić samochód ze złodziejem w środku.

Nasuwa się tu dosyć prosty wniosek, jeżeli obie te metody są skuteczne i rekomendowane przez funkcjonariuszy policji, ich połączenie i wykorzystanie hybrydowego systemu, który połączy funkcjonalności Lokalizacji pojazdu, oraz immobilizera CAN, (który w dodatku instalowany jest w sposób nie zagrażający utratą gwarancji producenta pojazdu) zapewni największe bezpieczeństwo przed potencjalną kradzieżą i pozwoli właścicielowi spać spokojnie.

Jako pierwsi opracowaliśmy autorski Hybrydowy System Antykradzieżowy NaviFleet®, który łączy funkcjonalności Lokalizacji oraz immobilizera, a tym samym pozwala na:

  • Bieżącą kontrolą pozycji pojazdów on-line,
  • Wiedzę o miejscu pobytu kierowcy,
  • Kontrolę i zarządzanie pracą kierowcy i pojazdu w czasie rzeczywistym,
  • Podjęcie szybkiej reakcji,
  • Uruchomienie systemu, który zezwala na odjechanie pojazdu dopiero po wprowadzeniu odpowiedniej sekwencji przycisków lub zbliżeniu identyfikatora bluetooth (prowadzone są prace nad wykorzystaniem smartfonów w tym celu).
  • Zdalne uzbrojenie i rozbrojenie immobilizera za pomocą przycisku w aplikacji
  • Blokadę rozruchu lub gaszenie silnika po wciśnięciu sprzęgła lub próbie ustawienia biegu D, N lub R w skrzyni automatycznej.
  • Włączenie trybu serwisowego Immobilizera – aby nie ujawniać sekwencji osobom postronnym, można wprowadzić tryb, który uśpi immobilizer aż do stacjonarnego lub zdalnego uzbrojenia.

 

Bądz na bieżąco z nowymi artykułami
Brak komentarzy

Napisz komentarz