Wciśnij enter, aby wyszukać
Navifleet blog / Maszyny  / Kontrola floty firmowej dzięki alertom i powiadomieniom z systemu Navifleet.

Kontrola floty firmowej dzięki alertom i powiadomieniom z systemu Navifleet.

Nie można być w kilku miejscach naraz! Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie kontrolować pracy swoich kierowców i na bieżąco obserwować ich aktualnego położenia na mapie. Część anomalii da się wykryć na podstawie raportów z systemu Navifleet® – wykażą one nieautoryzowany przejazd, czyli taki, do którego kierowca nie miał prawa. Sprawa wygląda trudniej, jeśli chodzi o gwałtowne zdarzenia na drodze, takie jak brawurowa jazda. Nawet jeśli wskaźnikiem oszczędnej jazdy jest średnia spalania, to i tak na jej podstawie nie określimy skali niepożądanych nawyków prowadzących do niskiej oceny ekojazdy.

 

Sposób na negatywne nawyki kierowców w prowadzeniu pojazdów.

Kiedy kierowca porusza się po drodze firmowym samochodem, odpowiada nie tylko za swoje życie, lecz również za cudze mienie (powierzony mu pojazd). Era, w której lokalizatory GPS nie były tak popularne jak obecnie, kojarzyła się z brawurowymi przejazdami samochodów osobowych, a wyobrażenie o stanowisku przedstawiciela handlowego było idyllicznym obrazem. Głównie z powodu nienormowanego czasu pracy, choć niewątpliwie własny samochód służbowy był bardzo atrakcyjną metodą na zainteresowanie kandydata pracą. Negatywnym aspektem tej zależności jest znikoma troska o powierzone dobra, które w istocie są takim samym narzędziem pracy jak biurko, krzesło lub notes. Obserwując rynek i zjawiska, jakie się na nim pojawiają, zdecydowanie można postawić tezę, że instalacja monitoringu GPS we flocie firmowej skutecznie obniża wydatki na jej utrzymanie z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to sposób na wykrycie nadużyć – nie powinniśmy bowiem zakładać, że ich nie ma; po drugie to forma prewencji – kierowcy mając tę świadomość, że niewskazane zachowania zostaną zauważone, starają się ich po prostu nie popełniać.

Screen z systemu z alertami o przekroczeniu prędkości

Jak wykryć, że kierowca jeździ nieoszczędnie i zredukować koszty paliwowe i eksploatacyjne?

Najprostszą metodą na rejestrowanie wszystkich negatywnych zdarzeń na drodze, z udziałem naszego kierowcy, jest skorzystanie z modułu powiadomień. Konfiguracja alertu jest bardzo łatwa i zabiera tylko kilkanaście sekund. System monitoringu GPS Navifleet® potrafi sprawdzać każdy punkt w bazie danych na bieżąco i sprawdzać, czy warunek z któregoś alertu został spełniony. Jeśli tak – podejmuje wskazane przez użytkownika kroki, czyli np. wysyła SMS, wysyła e-mail i obowiązkowo rejestruje tę informację w dzienniku powiadomień w aplikacji. Aby skonfigurować alert, wystarczy w zakładce POJAZDY kliknąć odpowiedni przycisk przy konkretnym pojeździe. Kontrola kierowcy dzięki alertom, umożliwia rejestrowanie krytycznych zdarzeń i dokładną analizę ich wystąpienia – każdy alert zawiera informację o tym, jakie zdarzenie miało miejsce na drodze, jakiego pojazdu dotyczy, w jakim konkretnie miejscu i o której godzinie się wydarzyło.

Miejsce na mapie, w którym został zarejestrowany alert

Jakie alerty pozwalają na najlepszą kontrolę auta w firmie?

Do najbardziej praktycznych należą alerty o gwałtownych manewrach na drodze. Nasze urządzenia lokalizujące posiadają czujniki przeciążeń, dzięki którym lokalizatory GPS wykrywają gwałtowne przyspieszenia i hamowania, a także zakręty. Przy odpowiedniej konfiguracji, którą zawsze wykonują nasi doradcy techniczni, system Navifleet® potrafi wykryć każdy gwałtowny manewr na drodze. Co więcej, system wykrywa również uderzenia w pojazd, które towarzyszą kolizjom drogowym. Drugim, równie przydatnym alertem jest rejestrowanie nieefektywnej jazdy poprzez kontrolę nacisku na pedał gazu lub chwilowego spalania. Z punktu widzenia doświadczonego menedżera flotowego, taka informacja mówi nam po prostu ile razy kierowca wciskał tzw. gaz do dechy. Prócz powyższych przykładów, w systemie Navifleet® alerty informują naszych klientów o:
– wjeździe/wyjeździe z danej strefy,
– przekroczeniu prędkości jazdy,
– spadek poziomu paliwa do rezerwy lub tankowanie do pełna,
– przekroczeniu dozwolonej temperatury,
– przekroczeniu wartości obrotów silnika (RPM),
i wiele innych…

 

Screen z aplikacji Navifleet prezentujący gwałtowne przyspieszenia.

 

Bądz na bieżąco z nowymi artykułami
Brak komentarzy

Napisz komentarz