Na co zwracać uwagę przy wyborze karty paliwowej do floty?

Niewłaściwie dobrana karta paliwowa może skutkować wyższymi kosztami i niskim poziomem kontroli nad wydatkami. Odkryj, na co dokładnie zwracać uwagę, aby wybrać kartę paliwową dobrze dopasowaną do specyficznych wymagań twojej floty. 

Jak wybrać kartę paliwową dopasowaną do charakterystyki twojej floty pojazdów?

Określenie potrzeb floty

Efektywny wybór karty paliwowej zaczyna się od dokładnej analizy potrzeb twojej floty. Zanim podejmiesz decyzję, musisz mieć pełen obraz tego, jakie pojazdy stanowią twoją flotę (osobowe, ciężarowe), jakie trasy pokonują i jakie są ich indywidualne wymagania paliwowe. Niezbędne jest zgłębienie tych detali, aby wybrać kartę, która będzie pasować do twoich codziennych operacji.

Rodzaje pojazdów we flocie

Jaką kartę paliwową wybrać? Rozpocznij proces od dokładnej analizy rodzajów pojazdów, które tworzą twoją flotę. Czy składa się głównie z lekkich samochodów osobowych, czy może dominują pojazdy ciężarowe. Różne typy pojazdów często wykazują zróżnicowane zużycie paliwa, co może wpłynąć na wybór optymalnej karty paliwowej. Na tym etapie warto również uwzględnić ewentualne różnice w potrzebach dotyczących paliwa między pojazdami.

Rodzaj paliwa

Przeanalizuj historyczne dane dotyczące zużycia paliwa w twojej flocie. Analiza pozwoli na zbudowanie strategii negocjowania rabatów na podstawie dominującego rodzaju paliwa we flocie. Jeśli większość pojazdów to "diesle", istnieje uzasadniony argument, aby dążyć do uzyskania korzystnych cen tylko na olej napędowy, podczas gdy benzynę można będzie nabywać po standardowej cenie. Tego rodzaju podejście pozwala zróżnicować korzyści dla różnych rodzajów pojazdów floty, co stanowi element partnerskiego podejścia do współpracy z dostawcą kart paliwowych.

Decydując się na kartę paliwową, konieczne jest sprawdzenie, czy dostawcy umożliwiają zakup różnorodnych rodzajów paliw oraz czy posiadają stacje ładowania. Dla floty, która obejmuje pojazdy na benzynę, olej napędowy oraz nawet gaz, elastyczność w wyborze rodzaju paliwa staje się kluczowym kryterium. 

Trasy i lokalizacje

Kolejnym istotnym aspektem jest analiza tras oraz lokalizacji stacji paliw. Zastanów się, czy pojazdy przemierzają głównie długie trasy międzynarodowe, czy może operują w obrębie konkretnego miasta. Wybór karty paliwowej z dostępem do sieci stacji, które są dogodnie położone względem tras twoich pojazdów, może znacząco wpłynąć na efektywność podróży. Uniknięcie konieczności zjeżdżania z zaplanowanej trasy w celu zatankowania może przyczynić się do oszczędności czasu i kosztów. Im szersza sieć stacji paliwowych, tym większa elastyczność floty. 

Analiza dostawców i ofert

Po dokładnej analizie potrzeb można rozpocząć porównanie różnych dostawców i ofert kart paliwowych. W tej sekcji omówimy kluczowe kroki, które pomogą ci wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiadające wymaganiom twojej floty.

Porównanie opłat i marż

Rozpocznij analizę, porównując opłaty i marże oferowane przez różnych dostawców kart paliwowych. Sprawdź, czy dostawcy naliczają opłaty za wydanie karty, miesięczne opłaty abonamentowe lub opłaty za nieaktywność. Zwróć uwagę na marże, które mogą wpłynąć na ostateczne ceny paliwa. Przeszukaj dostępne informacje, aby poznać pełny obraz kosztów związanych z korzystaniem z danej karty. Możesz również skontaktować się z przedstawicielem, który przedstawi spersonalizowaną ofertę.

Limity i ograniczenia

Upewnij się, że limity zużycia paliwa są dostosowane do rzeczywistych potrzeb twojej floty. Wybór karty paliwowej ze zbyt niskim limitem może prowadzić do ponoszenia dodatkowych kosztów za przekroczenie limitu, podczas gdy zbyt wysoki limit może wiązać się ze zbędnymi wydatkami.

Limity mogą dotyczyć rodzaju paliwa, liczby transakcji w danym okresie lub ustalonych progów kwotowych. Może także występować ograniczenie dostępności niektórych usług, na przykład brak możliwości skorzystania z myjni lub dokonywania zakupów produktów na stacji.

Niemniej ważnym elementem jest elastyczność dostawcy w zakresie dodawania nowych pojazdów i kart paliwowych do istniejącego konta. Ta opcja nabiera znaczenia w miarę rozwoju firmy oraz zmian w strukturze floty. Optymalnym rozwiązaniem jest umożliwienie fleet managerowi samodzielnego zamawiania kart poprzez stronę dostawcy.  

Warto również zwrócić uwagę na dostępne tryby przypisywania kart paliwowych. Istnieje możliwość zamówienia kart na okaziciela (kierowcę) lub na konkretny pojazd (numer rejestracyjny). Najczęściej karta jest przypisywana do danego pojazdu zamiast do konkretnego kierowcy. To oznacza, że posiadacz karty może dowolnie korzystać z niej w ramach wyznaczonego pojazdu, bez konieczności precyzyjnego wskazywania kierowcy. Taki model przydzielania kart paliwowych daje większą elastyczność w zarządzaniu flotą pojazdów, umożliwiając swobodniejsze korzystanie z karty przez różnych kierowców obsługujących dany pojazd. 

Decyzja o wyborze dostawcy kart paliwowych powinna uwzględniać te czynniki, by zapewnić płynne zarządzanie flotą przy równoczesnym minimalizowaniu kosztów i zwiększaniu efektywności. 

Dostęp do stacji paliw

Sprawdź, czy dostawcy kart paliwowych oferują dostęp do stacji paliw, które są dogodnie położone w kontekście tras twoich pojazdów. Wybór dostawcy z rozległą siecią stacji może zaoszczędzić czas i koszty podróży. 

Raportowanie transakcji

Zwróć uwagę na dostępność narzędzi do raportowania transakcji oferowanych przez różnych dostawców. System kart paliwowych powinien umożliwiać śledzenie transakcji w czasie rzeczywistym oraz generowanie szczegółowych raportów. To z kolei pozwala na monitorowanie wydatków, wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości oraz podejmowanie decyzji. 

Zniżki i rabaty

Niektóre karty mogą zapewniać atrakcyjne rabaty na paliwo lub inne usługi związane z pojazdami. Jednak warto zaznaczyć, że przeglądając dostępne oferty, nie zawsze od razu dostajemy dostęp do rabatów. W większości przypadków konieczne jest ich wynegocjowanie przed finalnym podpisaniem umowy z konkretnym dostawcą. 

Prezentowana na stronie oferta niekoniecznie jest ostateczna, a dostępność rabatów może zależeć od wielkości floty oraz ilości zamawianych kart. To oznacza, że atrakcyjność oferty może znacząco wzrosnąć w zależności od parametrów firmy. Zniżki i rabaty stanowią istotny czynnik w optymalizacji kosztów działalności floty i warto podjąć starania w celu uzyskania korzystnej konfiguracji.

Uniwersalne vs. dedykowane karty

Uniwersalne karty paliwowe pozwalają na tankowanie w różnych sieciach stacji, co może być dogodne, jeśli twoje pojazdy często podróżują poza granicami kraju. Czasem również udostępniają rabaty na wybranych stacjach. Z kolei dedykowane karty do konkretnej sieci mogą przynieść korzyści w postaci preferencyjnych cen paliwa, specjalnych promocji, bezkolejkowych przejazdów na autostradzie, a nawet dedykowanej aplikacji, która pozwala na płatności przy dystrybutorze. Wybór między tymi opcjami zależy od profilu podróży twojej floty oraz preferencji dotyczących kosztów i wygody.

Warunki umowy

Gdy dokonujesz wyboru karty paliwowej, niezwykle istotne jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy oferowanej przez dostawcę. W tym kroku szczegółowo omówimy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę, aby zapewnić przejrzystość, opłacalność i elastyczność w ramach umowy.

Opłaty za wydanie i korzystanie z karty

Rozpocznij analizę warunków umowy od dokładnego zbadania opłat związanych z wydaniem karty paliwowej oraz korzystaniem z niej. Upewnij się, że koszty te są akceptowalne i opłacalne w kontekście korzyści, jakie przyniesie karta. Sprawdź, czy istnieją opłaty stałe, takie jak opłata roczna lub miesięczna za korzystanie z karty, a także przeanalizuj opłaty dodatkowe (np. prowizje za transakcje). Kluczowym celem jest upewnienie się, że koszty karty są uzasadnione przez oszczędności i korzyści, jakie będzie przynosić flocie.

Kary za nadużycia

Zwróć uwagę na ewentualne kary za nadużycia, takie jak próby tankowania nieautoryzowanego pojazdu lub nieprawidłowe użycie karty. Upewnij się, że warunki są dokładne i jasne, aby uniknąć potencjalnych konfliktów w przyszłości. 

Okres trwania umowy

Przeczytaj uważnie, jaki jest okres trwania umowy z dostawcą karty paliwowej. Wybierz opcję, która zapewni elastyczność i możliwość dostosowania się do zmieniających się potrzeb twojej floty. Unikaj długoterminowych umów, których przedterminowe zakończenie jest opatrzone znaczącymi karami. Sprawdź również, czy istnieje możliwość renegocjacji umowy w przypadku zmian w działalności firmy lub potrzebach floty.

Ubezpieczenie

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru karty paliwowej, kluczowym elementem do uwzględnienia jest zabezpieczenie finansowe transakcji. 

Dostawcy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia finansowego w celu ochrony przeprowadzanych transakcji. W wyborze sposobu zabezpieczenia dostępne są zazwyczaj trzy opcje: 

  • gwarancja bankowa, 
  • kaucja oprocentowana (według stawki WIBID 1M + wartość procentowa np. 0,5%), 
  • ubezpieczenie należności oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe (różne w zależności od dostawcy).

Ostateczny wybór spośród tych opcji powinien być dokładnie przemyślany oraz poprzedzony analizą finansową. Ważne jest, aby wybrana forma zabezpieczenia była dopasowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych firmy. 

Obsługa klienta i wsparcie techniczne

W momencie, gdy pojawią się problemy techniczne związane z kartą paliwową czy platformą do zarządzania, skuteczne wsparcie techniczne pozwala na szybkie rozwiązanie problemu i zminimalizowanie potencjalnych strat operacyjnych. Dlatego już przy wyborze karty, warto dokładnie zbadać warunki obsługi klienta. 

Dostępność obsługi klienta

Przy wyborze dostawcy karty paliwowej, upewnij się, że otrzymasz profesjonalne wsparcie, kiedy tego potrzebujesz.

Obsługa klienta powinna być dostępna w godzinach, które są zgodne z twoim planem pracy, bez względu na to, czy twoja flota działa w standardowych godzinach, czy przez całą dobę. Dostępność obsługi klienta także w godzinach wieczornych lub weekendowych może okazać się kluczowa, zwłaszcza gdy pojawiają się nagłe sytuacje wymagające pilnej interwencji.

Jeśli chodzi o formy komunikacji, warto upewnić się, że dostawca oferuje różnorodne kanały. Telefoniczny kontakt to często podstawowa forma, pozwalająca na szybki kontakt w sytuacjach nagłych. Jednak równie ważne są alternatywne metody, takie jak e-mail czy chat online. Pozwalają na precyzyjne opisanie problemu, przesłanie zdjęć oraz pozostawienie dokumentacji. Czat online może być szczególnie korzystny ze względu na natychmiastowe odpowiedzi oraz wygodę korzystania bezpośrednio z platformy dostawcy.

Wsparcie techniczne

Oprócz obsługi klienta, istotne jest również dostępne wsparcie techniczne. Przy wyborze karty paliwowej, zwróć uwagę na to, czy dostawca oferuje pomoc w przypadku problemów technicznych związanych z kartą, czy też narzędziami do monitorowania. Flota pojazdów wymaga nie tylko sprawnego korzystania z karty, ale także dostępu do funkcjonalności, które ułatwiają zarządzanie wydatkami. Dlatego warto upewnić się, że dostawca zapewnia wsparcie techniczne, które pomoże rozwiązać ewentualne trudności w szybki i skuteczny sposób.

Zwróć uwagę na kwestię szybkości reakcji. Warto dowiedzieć się, czy dostawca oferuje gwarantowany czas odpowiedzi na zapytania, czy problemy. Ten element stanowi kluczową różnicę w przypadku pilnych kwestii, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Sprawdź również, czy dostawca oferuje możliwość śledzenia zgłoszeń oraz dostęp do dokumentacji technicznej. To znacznie ułatwia zarządzanie problemami i zrozumienie rozwiązań.

Recenzje i opinie

W dzisiejszych czasach komentarze innych klientów stanowią cenne źródło informacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć internet w poszukiwaniu opinii na temat dostawców kart paliwowych, ze szczególnym naciskiem na obsługę klienta i wsparcie techniczne. Analiza opinii innych użytkowników pomoże ci ocenić jakość świadczonych usług oraz podjąć bardziej świadomą decyzję przy wyborze dostawcy karty paliwowej.

Monitorowanie i raportowanie

Skuteczne zarządzanie flotą pojazdów wymaga ciągłego monitorowania zużycia paliwa. Dostawca karty paliwowej może oferować podstawowe narzędzia umożliwiające monitorowanie zużycia paliwa w czasie rzeczywistym.

Narzędzia do monitorowania zużycia

Dzięki tym narzędziom będziesz mógł ocenić mniej więcej, ile paliwa zużywają poszczególne pojazdy, jakie są różnice między nimi oraz jakie są trendy w zużyciu. To pozwoli na szybką reakcję na zmiany, takie jak nagłe wzrosty zużycia, i podejmowanie działań optymalizacyjnych w celu redukcji kosztów paliwa. Warto zauważyć, że narzędzia te nie są wpięte do komputera pokładowego samochodu, dlatego dane są jedynie poglądowe. Jeśli posiadasz już monitoring GPS, nie potrzebujesz tego typu udogodnień ze strony dostawcy karty paliwowej. 

Generowanie raportów i zbiorczych faktur

Upewnij się, że dostawca oferuje intuicyjne narzędzia do generowania raportów i faktur oraz zapewnia ich regularną dostępność. To pozwoli na skuteczne monitorowanie wydatków, identyfikowanie obszarów wymagających poprawy oraz podejmowanie decyzji w celu zoptymalizowania zarządzania flotą pojazdów. Ważne jest, aby dostawca oferował różnorodne typy raportów i w różnych formatach (.pdf, .xls, .csv), które można dostosować do indywidualnych potrzeb twojej floty. Zbiorcze faktury stanowią również ważny element, szczególnie jeśli twoja flota obejmuje wiele pojazdów. Możliwość otrzymywania jednej zbiorczej faktury dla wszystkich transakcji paliwowych ułatwia zarządzanie kosztami. 

Często zadawane pytania

Co to jest karta paliwowa?

Karta paliwowa to narzędzie ułatwiające zarządzanie kosztami związanymi z paliwem. Umożliwia kierowcom rozliczanie się za zatankowane paliwo bez konieczności płacenia gotówką lub używania innych środków płatniczych. W zależności od rodzaju karty paliwowej użytkownicy mogą korzystać z różnych stacji paliw, włącznie z dedykowanymi sieciami stacji lub ogólnodostępnymi stacjami na szeroką skalę. Karta paliwowa jest zazwyczaj powiązana z kontem firmowym i może być wyposażona w funkcje ograniczeń, takie jak określone limity zużycia paliwa czy rodzaje paliwa dozwolone do tankowania. Główne zalety karty paliwowej to uproszczenie procesu płatności za paliwo, możliwość monitorowania zużycia paliwa, kontroli wydatków oraz zdolność negocjowania korzystnych umów i zniżek z dostawcami paliwa. Karty paliwowe są szczególnie przydatne dla firm posiadających flotę pojazdów, takich jak firmy transportowe, kurierskie czy usługowe, ponieważ pozwalają efektywnie zarządzać kosztami związanymi z funkcjonowaniem pojazdów.

Czy warto korzystać z kart paliwowych do zarządzania flotą?

Tak, korzystanie z kart paliwowych przynosi wiele korzyści w efektywnym zarządzaniu flotą pojazdów. Karty umożliwiają bardziej skuteczne kontrolowanie kosztów paliwa poprzez dostęp do zniżek, rabatów oraz możliwość monitorowania transakcji. Dzięki nim można śledzić, ile paliwa zużywają poszczególne pojazdy i użytkują je kierowcy, co pozwala na identyfikację obszarów wymagających optymalizacji. Karty paliwowe ułatwiają także raportowanie wydatków, co przekłada się na lepszą kontrolę budżetu floty.

Jak uzyskać kartę paliwową?

Aby uzyskać kartę paliwową, należy przejść przez kilka prostych kroków. Pierwszym etapem jest wypełnienie odpowiedniego formularza, który zazwyczaj można znaleźć na stronie internetowej wydawcy karty paliwowej. Podstawowe informacje, które zazwyczaj będą wymagane, to nazwa firmy, adres siedziby, numer NIP, rodzaj działalności, liczba pojazdów we flocie oraz rodzaj tych pojazdów (np. osobowe, ciężarowe). Ważne jest także określenie szacunkowego miesięcznego lub rocznego zużycia paliwa przez flotę. Te informacje pomogą dostawcy karty paliwowej dostosować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Kolejnym krokiem jest określenie limitów i ograniczeń, jakie chciałbyś ustawić dla każdej karty paliwowej we flocie. Możesz określić maksymalną ilość paliwa, jaką można zatankować w określonym okresie czasu, rodzaje stacji paliw, na których karta będzie honorowana, oraz inne limity, które pozwolą kontrolować wydatki związane z paliwem. Po wypełnieniu formularza i przesłaniu go do wydawcy karty paliwowej, pozostaje tylko oczekiwać na odpowiedź. W większości przypadków karta paliwowa powinna być gotowa do odebrania lub zostanie wysłana pocztą w ciągu kilku dni od momentu wysłania formularza i podpisania umowy. Niektóre firmy oferują również opcję elektronicznego przesyłania karty lub umożliwiają jej wersję cyfrową, którą można od razu używać po aktywacji.

Czy istnieją opłaty związane z korzystaniem z kart paliwowych?

Tak, korzystanie z kart paliwowych może wiązać się z pewnymi opłatami. Dostawcy kart mogą pobierać opłaty za wydanie karty, jej użytkowanie oraz ewentualne usługi dodatkowe, takie jak raportowanie czy wsparcie techniczne. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy przed wyborem dostawcy i upewnić się, że opłaty są akceptowalne i proporcjonalne do oferowanych korzyści.

Czy warto wybierać karty paliwowe dedykowane do konkretnych sieci stacji?

Wybór między kartą uniwersalną a dedykowaną do konkretnej sieci stacji zależy od specyfiki floty oraz lokalizacji tras. Jeśli większość tras przebiega przez określone stacje paliw, warto rozważyć kartę dedykowaną, ponieważ często wiąże się to z atrakcyjniejszymi zniżkami i rabatami w tych stacjach. Jednakże, jeśli flota operuje na różnych trasach i lokalizacjach, karta uniwersalna może być bardziej praktycznym wyborem. Karta dedykowana przede wszystkim oferuje korzystne rabaty i jest łatwiejsza w obsłudze, szczególnie dla floty, która regularnie korzysta z jednej sieci stacji. Niemniej jednak, kierowcy są ograniczeni do konkretnych stacji, co wprowadza brak elastyczności w wyborze. Dodatkowo, oferta kart dedykowanych może być mniej konkurencyjna. Uniwersalna karta paliwowa zapewnia większą dostępność stacji paliw, charakteryzuje się elastycznością oferty oraz oferuje konkurencyjne ceny. Jest szczególnie korzystna dla floty działającej na różnorodnych trasach. Niestety korzystanie z niej może być bardziej skomplikowane pod względem monitorowania i raportowania, ponieważ brakuje szczegółowych informacji dotyczących korzystania z konkretnych stacji.

Roksana Radecka

Creative Marketing & Content Specialist

Moją zawodową filozofią jest dostarczanie wartości za pomocą przygotowywanych treści i unikanie wielkich, ale pustych słów.