Kontrola kilometrów prywatnych i służbowych

W wielu firmach pracownicy mają możliwość używania samochodu służbowego do celów prywatnych. Niemałym wyzwaniem jest oszacowanie, jakie koszty ponosi firma oferując takie benefity, nie mówiąc już o samym rozliczaniu limitów kilometrów prywatnych. Bez telematyki jest to praktycznie niemożliwe.

Bezpłatna konsultacja
Kontrola kilometrów prywatnych i służbowychKontrola kilometrów prywatnych i służbowych
Kontrola kilometrów prywatnych i służbowychKontrola kilometrów prywatnych i służbowych

Znamy Twoje wyzwania

Zdajemy sobie sprawę, że bez odpowiedniego narzędzia flotowiec nie ma kontroli nad tym,
jak wykorzystywane są pojazdy i ile to kosztuje firmę. Kalkulacje z wykorzystaniem danych dostarczonych przez kierowców
nie są precyzyjne i często nie mogą stanowić podstawy do rozliczenia,
ani tym bardziej podjęcia decyzji zarządczej dotyczącej limitów kilometrów prywatnych.

Sposób rozliczania pracowników z kilometrów prywatnych powinien być zawarty w polityce flotowej. Niezależnie od tego, czy pracownik pokrywa ze swojej kieszeni całość kilometrów zrobionych prywatnie, czy też ma określone limity, aby móc je rozliczyć, konieczne są dokładne dane.

Brak możliwości dokładnego rozliczenia pracowników z przejazdów prywatnych skutkuje brakiem kontroli nad tym, ile takie przejazdy kosztują firmę. Próby optymalizacji tych kosztów poprzez wprowadzanie ograniczeń (np. zakaz korzystania z kart paliwowych w dni wolne od pracy) są nieefektywne. Bez narzędzia do weryfikacji przebiegów prywatnych i służbowych takie ograniczenia nie są respektowane.

W skrajnych sytuacjach, po analizie kilometrów zrobionych prywatnie, może się okazać, że pracownik więcej jeździ poza godzinami pracy niż w celach służbowych. Mając taką informację popartą liczbami, flotowiec może rotować pojazdami między pracownikami, którzy faktycznie ich potrzebują.


Śledzenie lokalizacji pojazdu podczas jazdy prywatnej wymaga zgody pracownika. Większość kierowców podchodzi do tego sceptycznie, co jest w pełni zrozumiałe. Telematyka od Navifleet rozwiązuje również ten problem. System daje kierowcom możliwość ukrycia swojej pozycji na mapie, jednocześnie dostarczając flotowcowi dane dotyczące przebiegów, stylu jazdy czy poziomu paliwa.

Rodo po ludzku. 

Stawiamy na zrozumiałe zapisy prawne - zobacz, jak dbamy o prywatność kierowców.

Zobacz
rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Kontroluj kilometry prywatne z Navifleet

Dokładne podsumowania spalonego paliwa i kilometrów przebytych służbowo oraz prywatnie

Aplikacja Navifleet daje możliwość generowania raportów przedstawiających to, ile kilometrów prywatnych zrobili nasi kierowcy oraz ile paliwa zużyli wykonując te trasy. Dzięki temu dokładnie wiesz jak wykorzystywane są pojazdy służbowe, jak rozliczyć kierowców za przejazdy prywatne oraz ile to kosztuje firmę. Zobacz przykładowy raport jazdy służbowo-prywatnej od Navifleet.

dane telematycznemonitoring gps w regulaminie pracydane telematycznemonitoring gps w regulaminie pracy

Redukcja wydatków na paliwo

Wiedząc, ile paliwa kierowcy spalają używając auta służbowego do celów prywatnych, można uszczelnić obieg finansowy i zastosować skuteczne metody regulacji wykorzystania pojazdów. Konkretne wartości, które flotowiec ma cały czas pod ręką oraz podejmowane na ich podstawie działania, wyeliminują nadużycia kierowców oraz wygenerują oszczędności.

rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Kontrola przejazdów prywatnych bez naruszania prywatności

Funkcja jazdy służbowej i prywatnej adresuje wszelkie obawy kierowców dotyczące prywatności. Oznaczając w swojej aplikacji mobilnej dany przejazd jako prywatny, ukrywają swoją pozycję na mapie. Kierownik floty nie widzi dokładnego położenia pojazdu, jednak nadal ma dostęp do parametrów pracy pojazdu, stylu jazdy kierowcy i podsumowania kilometrów zrobionych w trybie prywatnym.

rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Permanentny tryb prywatny

Jeżeli telematyka jest dla ciebie narzędziem wyłącznie do kontroli stylu jazdy lub innych parametrów pracy pojazdów, możesz zdecydować się na permanentne włączenie trybu prywatnego. Otrzymasz potrzebne dane a lokalizacja kierowców będzie cały czas ukryta.

rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Dowiedz się więcej o kontroli kilometrów prywatnych i służbowych

Jak zakomunikować wdrożenie telematyki kierowcom?

Komunikacja z kierowcami powinna być oparta na otwartości i szczerości. Należy poinformować pracowników w jakim celu wdrożona będzie telematyka i jak to wpłynie na ich pracę. Warto również wysłuchać obaw kierowców i merytorycznie na nie odpowiedzieć (funckje aplikacji Navifleet rozwiewają wszystkie wątpliwości dotyczące prywatności).

Jak telematyka się ma do prywatności kierowców i przepisów RODO?

Wdrożenie monitoringu GPS należy poprzedzić poinformowaniem kierowców o takim przedsięwzięciu (w przypadku, gdy pojazdy są wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych) lub uzyskać od nich pisemną zgodę (jeśli kierowcy mają możliwość korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych).

Jaka jest dokładność danych telematycznych?

Dane lokalizacyjne mają dokładność do 2-3 metrów. Parametry pracy (prędkość, przebieg i stan paliwa) są natomiast dokładnym odwzorowaniem tego co widzimy na desce rozdzielczej pojazdu.

Ile to kosztuje i jak wygląda umowa?

Z każdym klientem podpisujemy umowę na czas nieokreśony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Nie musisz się martwić kruczkami prawnymi i zobowiązaniem na długie lata. Koszt miesięcznego abonamentu zależy od wybranych modułów (np. moduł Analiza Stylu Jazdy to koszt 20 zł netto miesięcznie).  Zobacz, jak wygląda umowa z najmem urządzeń lub bez

Większość wyzwań flotowców rozwiązujemy od ręki.

Porozmawiajmy o tym, jak możemy ci pomóc w zarządzaniu flotą

Bezpłatna konsultacja
rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie