Kontrola czasu pracy operatorów koparek

Spośród wszystkich branż, z jakimi mamy do czynienia, firmy budowlane są najbardziej wymagające.

Kontrola czasu pracy operatorów koparek
Oszczędności we flocie

Kontrola czasu pracy. Jak zmierzyć czas pracy operatorowi koparki?

Spośród wszystkich branż, z jakimi mamy do czynienia, firmy budowlane są najbardziej wymagające. Oczekują od nas – dostawców monitoringu GPS – maksymalnej dokładności i nie tolerują najdrobniejszych nawet uchybień. Z pozoru bogaty w konkurencyjne firmy rynek, na arenie precyzyjnych pomiarów momentami kuleje i pojawia się mur (prawie) nie do przeskoczenia, a firmy wciąż zadają sobie pytanie „Jak sprawić, aby kontrola czasu pracę operatora była niezawodna?”

Kładąc nacisk na technologiczny rozwój opracowaliśmy kilka dróg do uzyskania satysfakcjonujących wyników. Aby zapewnić skalę porównawczą udostępniamy klientom kilka parametrów do porównania. Pierwszym z nich jest raport czasu pracy silnika.

W starszych maszynach pracy koparki towarzyszy delikatny skok napięcia na instalacji elektrycznej maszyny. Dzięki dokładności do dwóch miejsc po przecinku dokładnie monitorujemy stan napięcia w pojeździe. Praca maszyny budowlanej powoduje wzrost napięcia elektrycznego, z kolei gdy maszyna ma zaledwie uruchomiony silnik, jednak pracuje na biegu jałowym napięcie jest niższe. Wobec tego czas realnej pracy operatora maszyny budowlanej jest równy czasowi podniesionego napięcia, nawet o ułamek jednego volta. Specjalny raport, który „odsiewa” wszystkie dane z niższym napięciem pracy, sumuje je i daje nam rzetelny wynik czasu pracy operatora.

Czasami jedna wartość nie jest zbyt przekonująca – wówczas sięgamy po kontrolę pracy łyżek, wysięgników, HDS-ów itp. na zasadzie zero-jedynkowej. Dzięki temu kontrola czasu pracy operatorów jest jeszcze bardziej precyzyjna. Tym razem wiemy dokładnie, o której godzinie, w którym miejscu i jak długo operator używał dowolnego elementu maszyny!

Powyższe dwie informacje dostarczają nam informacji ile rzeczywiście nasz operator pracował, natomiast co z łącznym czasem uruchomienia silnika? Jak odnaleźć różnicę między jego faktyczną pracą a przerwą na papierosa przy załączonej maszynie? Do dyspozycji naszym klientom dajemy trzeci parametr i specjalny system raportowania – czas uruchomionego zapłonu. Teraz mamy już komplet informacji – wiemy kiedy operator pracował maszyną, wiemy kiedy używał danego elementu, oraz ile maszyna chodziła na załączonym silniku.

Doskonale znamy realia i wiemy, że każdy system jest podatny na silny sabotaż ze strony operatorów, jednak pomiar kilku równoległych parametrów powoduje, że do końca nie są pewni co kontrolujemy. Uczyńmy monitoring GPS i kontrolę pracy operatorów koparek jeszcze bardziej dokładnym!

Chcesz otrzymać wsparcie w zarządzaniu flotą?

Umów się na bezpłatną konsultację floty z Piotrem, naszym szefem rozwoju produktu, który ramię w ramię pracuje z flotowcami i instruktorami techniki doskonalenia jazdy.