Jak kompleksowo przeanalizować trasę kierowcy? Przewodnik.

Analizę przejazdu danej trasy, wykonanego przez kierowcę można przeprowadzić pod kątem wielu parametrów jazdy. Wśród nich znajdą się takie jak przebyty dystans, czasy i miejsca postojów, czasy przejazdów, prędkość średnia i maksymalna, spalone paliwo oraz styl jazdy kierowcy. Kontrola kierowców może być na wyciągnięcie ręki już po wdrożeniu systemu zarządzania flotą, jakim jest monitoring GPS. Sprawdź, jak kompleksowo przeanalizować trasę kierowcy.

Wizualizacja przebytej trasy

Najlepszą metodą (zwłaszcza dla osób, nazywanych potocznie wzrokowcami) jest przedstawienie przebytej trasy w formie graficznej. Już w podstawowej wersji monitoring GPS posiada tę funkcję. Kontrola kierowcy dzięki tej nieskomplikowanej funkcjonalności jest bardzo precyzyjna. System GPS tworzy wirtualny ślad przebytej trasy na mapie, oraz zaznacza na niej punkty postojowe – czyli miejsca, w których kierowca zatrzymał pojazd. Dodatkową informacją jest wzmianka o tym, czy pojazd na postoju miał uruchomiony silnik. Bardzo wygodnym uzupełnieniem widoku przebytej trasy jest funkcja animacji przejazdu. Aplikacja imituje przejazd samochodu, dzięki czemu bez problemu można określić, w jakiej kolejności kierowca odwiedzał poszczególne punkty postojowe.

Odtwarzacz video

00:00

00:25

Historia prędkości pod lupą

Prędkość, z jaką porusza się pojazd powinna być optymalna – ani za wolna, ani za szybka. Najlepszy wgląd w prędkości daje histogram rozkładu prędkości w pięciu przedziałach. Pozwala to od razu zorientować się w prędkościach osiąganych przez kierowcę. Kontrola kierowcy to również reagowanie na wysokie prędkości. System Monitoring GPS umożliwia aktywację alertów, które poinformują nas o osiągnięciu przez kierowcę zbyt wysokiej prędkości. Powiadomienia o tym fakcie system wyśle SMSem lub w wiadomości e-mail. Kontrola pracowników może zostać poszerzona o analizę wykresu prędkości osiąganych przez monitorowany pojazd. Wykres prędkości stanowi dokładny zapis zmian prędkości na trasie. Oznacza to, że na wykresie możemy zaobserwować kiedy kierowca przekroczył prędkość maksymalną i jak długo się z nią poruszał

trasę kierowcy

Adresy postojów i rejestr przejazdu

Wizualizacja trasy to ogromna zaleta systemu monitoringu GPS, trasa przebyta przez nieuczciwego kierowcę będzie dokładnie zarejestrowana i przedstawiona na mapie. Kontrola kierowcy to jednak nie tylko wykresy. Potrzebna jest forma, w której dane można w wygodny sposób archiwizować, dlatego też system monitoringu GPS powinien posiadać możliwość generowania raportów. Najbardziej podstawowym raportem przebytych tras jest raport postojów. To dzięki niemu możemy przeanalizować trasę kierowcy od punktu do punktu, krok po kroku. Raport postojów zawiera dokładną datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia postoju na trasie. Szybkie wygenerowanie raportu pozwala momentalnie zorientować się w odwiedzanych przez kierowcę miejscach oraz określić czas postoju w tych punktach. Czasami adres postoju niewiele mówi, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest powiązanie adresu z punktem na mapie, aby wizualnie ocenić lokalizację punktu postojowego.

trasę kierowcy

Kontrola stylu jazdy kierowcy

O tym, czy przejazd danej trasy był wykonany oszczędnie, czy też nie, najczęściej świadczy informacja o średniej spalania. Niestety nie zawsze odczyt wysokiej średniej spalania może wskazywać na nieoszczędną jazdę, a zwłaszcza w transporcie towarowym, gdzie różnorodność masy przewożonego ładunku i zmiany nachyleń dróg (teren górzysty lub nizinny) znacznie wpływa na zużycie paliwa. Aby dokładnie sprawdzić jak nasz kierowca jeździ, należy wykorzystać dane z komputera pokładowego. Dzięki technologii obecnie niemal każdy parametr jazdy jest rejestrowany. Zaczynając od podstawowej wartości, jaką jest RPM, a więc prędkość obrotowa silnika, poprzez nacisk na pedał gazu i chwilowe spalanie, na temperaturze silnika kończąc. Dodatkiem, który zwiększa dokładność kontroli pracownika jest odczyt z akcelerometru. Dzięki tym odczytom użytkownik systemu do monitoringu GPS ma jasny wgląd w to, jak gwałtownie przyspiesza i hamuje kierowca w pojeździe. Wszystkie informacje zbierane z pojazdu są prezentowane na wykresie, którego widok można swobodnie przybliżać i oddalać. Aby dowiedzieć się więcej na temat konkretnego nadużycia, na przykład zbyt gwałtownemu przyspieszeniu, wystarczy kliknąć na wykresie w niepokojący nas odczyt, by zobaczyć na mapie datę, godzinę i miejsce tego zdarzenia.

Podsumowanie

Tak kompleksowa kontrola jazdy kierowcy jest kluczem do sukcesu każdej firmy. Jeśli nie wiemy jak jeździ nasz kierowca, to skąd możemy wiedzieć, że jeździ dobrze? Koszty nieoszczędnej, albo co gorsza niebezpiecznej jazdy są olbrzymie. Niektóre pojawiają się od razu, jak na przykład koszty likwidacji szkód albo koszty paliwa. Są jednak koszty, których nie widać w pierwszej chwili od pojawienia się – zwiększona eksploatacja i częstsze wymiany. Monitoring GPS to narzędzie, które pomaga w kontroli pracownika, jednak tylko na początku. Dla kierowców to dodatkowa motywacja, by starać się o jeszcze lepsze wyniki. Przede wszystkim system monitoringu GPS ma za zadanie zwiększyć u kierowcy poczucie troski o powierzony pojazd, a dla fleet managera czy spedytora jest to możliwość, aby mieć pod kontrolą każdą trasę kierowcy.

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.