Monitoring zużycia paliwa w samochodzie – jak zmniejszyć koszty w firmie?

W ciągu ostatniego roku ceny paliw wzrosły niemal o 30% i nic nie wskazuje na to, że to koniec wzrostów. Przedsiębiorstwa posiadające floty ciężkie i lekkie z niepokojem obserwują zmianę kosztów utrzymania pojazdów. Działania podejmowane w kierunku redukcji spalania nie są już tylko atrakcyjną opcją, ale w wielu przypadkach koniecznością. Zmniejszenie kosztów paliwa stało się priorytetowym zadaniem wielu kierowników floty, którzy muszą połączyć wymagania przełożonych z nawałem codziennych obowiązków związanych z zarządzaniem flotą.

Naszą odpowiedzią na nowe potrzeby kierowników flot jest system telematyczny z aplikacją Navifleet wyposażoną w moduły, które nie tylko umożliwią monitorowanie zużycia paliwa, ale również pomogą zredukować spalanie.

Monitoring zużycia paliwa, czyli skuteczne narzędzie do zredukowania kosztów – jak działa?

Fundamentem do rozpoczęcia procesu redukcji spalania we flocie jest automatyzacja przepływu informacji o zużyciu paliwa. Ręczna ewidencja przebiegu i tankowań jest nieprecyzyjna oraz podatna na błędy i nieuczciwe praktyki kierowców. Gromadzenie informacji w taki sposób jest również czasochłonne, co w przypadku kierowników flot ma ogromne znaczenie.

Aplikacja Navifleet została wyposażona w moduł kontroli paliwa. Do aplikacji można importować karty paliwowe z dowolnej stacji i w dowolnym formacie. Kierownik floty ma możliwość generowania raportów, które automatycznie porównują wykrytą ilość zatankowanego paliwa (za pomocą dedykowanej sondy paliwa), zużyte paliwo od poprzedniego tankowania oraz wartość z faktury ze stacji. Oprócz tego aplikacja posiada licznik zużycia paliwa, który daje możliwość kontroli spalania na dowolnych odcinkach trasy oraz w czasie rzeczywistym. W taki sposób fleet manager ma kontrolę nad każdym litrem spalonego i zatankowanego paliwa, co pozwala wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Raport tankowań i spalania

Monitoring zbiornika paliwa służy również zapobieganiu nieuczciwym praktykom ze strony pracowników. W zbiorniku może zostać zainstalowane zabezpieczenie wlewu, które uniemożliwia spuszczenie paliwa. Jeśli kierowca podejmie próbę otwarcia baku poza dozwolonymi obszarami, fleet manager dostanie natychmiastowe powiadomienie.

Monitoring zużycia paliwa – jak to robić efektywnie?

Wiemy, że redukcja spalania to wyzwanie stojące nie tylko przed dużymi firmami transportowymi, ale również przed przedsiębiorstwami posiadającymi flotę lekką, z której na co dzień korzystają przedstawiciele handlowi czy serwisanci. Zautomatyzowana kontrola paliwa to minimum w procesie redukcji spalania. Kolejnym krokiem powinno być zmotywowanie i wsparcie kierowców w poprawie stylu jazdy, który ma ogromny wpływ na ilość zużywanego paliwa. Jak to zrobić skoro każdy ma swoje przyzwyczajenia i nawyki, które nie zawsze są dobre?

W odpowiedzi na ten problem przygotowaliśmy moduł analizujący styl jazdy kierowców. Jego działanie opiera się o algorytm wyłapujący błędy pracowników za kierownicą. Takie zachowania jak zbyt dynamiczne przyspieszenia i hamowania, przekroczenia prędkości czy też zbędne postoje z włączonym silnikiem, generują dodatkowe zużycie paliwa. Każdy błąd to zbędny koszt dla firmy. Aplikacja ocenia w ten sposób styl jazdy kierowców, a kierownikowi floty przekazuje informacje o postępach swoich pracowników. Jest to prezentowane w formie rankingów najmniej ekonomicznych kierowców oraz wykresów spalania, źródeł strat paliwa oraz potencjalnych oszczędności (jak wyglądałoby spalanie, gdyby kierowca wystrzega się błędów). Integralną częścią rozwiązania jest aplikacja Navifleet Driver dla kierowców, która na bieżąco informuje ich o popełnianych błędach i udziela wskazówek, które pomogą je wyeliminować.

System Navifleet dostarcza nam konkretne wartości, które obrazują, ile paliwa zaoszczędziliśmy. W prosty sposób można to przeliczyć na pieniądze, które zostały na firmowym koncie. Oszczędności na jednym pojeździe mogą sięgać kilkunastu procent, co daje zadowalający efekt nawet w małych flotach.

Monitoring zużycia paliwa
Wykres strat paliwa

Monitoring zużycia paliwa – zalety takiego rozwiązania

Monitorowanie spalania we flocie za pomocą telematyki pozwala nie tylko na bieżącą kontrolę, ale również na generowanie raportów i sprawozdań zużycia paliwa za wybrany okres. Takie zestawienia zużycia paliwa pomogą podjąć konkretne działania i zaplanować długofalową strategię.

Należy pamiętać również o tym, że poprawa stylu jazdy kierowców to nie tylko oszczędność paliwa, ale również wydłużenie żywotności części eksploatacyjnych. Ponadto nasi kierowcy jeżdżą bezpieczniej, co skutkuje mniejszą szkodowością floty i daje lepszą pozycję w negocjacjach stawek ubezpieczeniowych.

Wdrażając monitoring zużycia paliwa GPS przedsiębiorstwo jest w stanie niskim kosztem osiągnąć wyznaczone cele redukcji zużycia paliwa i emisji a kierownik floty otrzymuje narzędzie, które wesprze go w codziennych obowiązkach, automatyzując szereg procesów.

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.