Kontroluj odwiedziny handlowe Twoich przedstawicieli!

Sprawne działanie zespołu handlowego jest siłą napędową dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Kontroluj odwiedziny handlowe Twoich przedstawicieli!
Okiem Navifleet

Sprawne działanie zespołu handlowego jest siłą napędową dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Navifleet przygotowało kilka narzędzi, które pomogą w zoptymalizowaniu działań handlowych oraz raportowaniu pracy przedstawicieli handlowych. Oto one.

Wrzuć swoich klientów na mapę

Navifleet to nie tylko zaawansowany system do rozliczania pracy pojazdów. Występująca w aplikacji funkcja punktów POI idealnie sprawdza się w wizualizowaniu adresów klientów na mapie. Każdy punkt może zostać pogrupowany np. według handlowców, typu punktu lub lokalizacji. Dzięki temu wiemy ilu klientów pozyskał każdy handlowiec. Druga, równie cenna informacja mówi o tym, na jakich obszarach jeszcze nie mamy klientów i powinniśmy zintensyfikować pozyskiwanie nowych kontrahentów.

Zadbaj o to, by handlowiec z Warszawy nie odwiedzał klienta w Krakowie.

Każdy handlowiec powinien mieć swój rejon, w którym obsługuje klientów. Wyobraźmy sobie duże miasto, takie jak Warszawa, Szczecin, Wrocław lub Poznań i trójkę handlowców którzy je obsługują. Każdy jeździ po całym mieście, marnując czas w korkach, zamiast obsługiwać wąski fragment miasta z możliwością unikania najbardziej zatłoczonych ulic. Wykorzystaj wiedzę o lokalizacji punktów na mapie i tak przypisz je do handlowców, by zoptymalizować ich pracę.

POI HP

A może dałoby się…

…wykryć, że do klienta “PPHU Jan Kowalski” bliżej ma handlowiec A, niż handlowiec B?  Prócz tego, że wizualizujemy punkty na mapie, generujemy też raport wizyt, w którym kojarzymy adres postoju kierowcy z najbliższym punktem w bazie. Dodatkowo podajemy odległość między tymi punktami i nazwisko opiekującego handlowca. W raporcie zobaczymy, że Handlowiec A był blisko klienta obsługiwanego przez Handlowca B, wobec czego warto przemyśleć, czy można zamienić opiekunów danego klienta i obniżyć koszty dojazdu na wizytę.

Wykrywaj postoje prywatne i służbowe

Zdefiniowanie dni oraz godzin, w jakich handlowiec pracuje pozwala na rozliczenie postojów w godzinach pracy i poza godzinami pracy – czyli inaczej postojów służbowych i prywatnych. Chcesz sprawdzić co robi Twój handlowiec po pracy? Wygeneruj raport. Chcesz wiedzieć ilu klientów odwiedza dziennie? Wygeneruj raport. Chcesz mieć świadomość o wszystkich punktach postojowych, które nie zostały skojarzone z Twoimi klientami, a zostały odwiedzone w godzinach pracy? Wygeneruj raport.

Podsumowanie odwiedzin w godzinach pracy, które użytkownik samodzielnie definiuje.

Kojarzymy postoje z Twoimi punktami w bazie.

Nasz raport uwzględnia postoje powiązane z punktami w bazie (np. odwiedziny u klientów) i postoje nieskojarzone z tymi w bazie – czyli spotkania niezwiązane z pracą. Najlepszym sposobem jest dodanie do mapy potencjalnych klientów, aby w zupełności odseparować postoje służbowe i prywatne. Do dyspozycji użytkownika jest wybór raportu pokazujący aktywność pracownika w godzinach pracy lub po godzinach pracy.

Chcesz otrzymać wsparcie w zarządzaniu flotą?

Umów się na bezpłatną konsultację floty z Piotrem, naszym szefem rozwoju produktu, który ramię w ramię pracuje z flotowcami i instruktorami techniki doskonalenia jazdy.