Menedżer tras – funkcjonalność ułatwiająca planowanie w transporcie

Mapy dla transportu – korki i ograniczenia

Moduł Menedżer Tras to zestaw praktycznych funkcjonalności z perspektywy zarządzania transportem. Podstawową jest warstwa map z wyświetlonymi ograniczeniami dla pojazdów ciężarowych takimi jak np. ograniczenie tonażowe, wysokościowe lub ADR. W parze z ograniczeniami w ruchu idzie także informacja o aktualnym natężeniu ruchu. Dzięki temu można z wyprzedzeniem pomóc kierowcy ominąć korek lub znaleźć drogę okrężną i ominąć zakaz. Obie te warstwy można aktywować w prawym górnym rogu mapy w zakładce MAPA.

Jeśli interesuje Cię optymalne planowanie tras skontaktuj się z nami!

Planowanie tras

Podstawową funkcjonalnością Menedżera tras jest możliwość wyznaczenia, a następnie skontrolowania postępu danej trasy. Planowanie tras odbywa się w oparciu o ustawione preferencje (np. najkrótsza, najszybsza), ograniczenia (unikanie opłat, autostrad, promów, kolei) oraz omijania krajów. Warto pamiętać, że planowana trasa przebiega po drogach, po których nasz pojazd może się poruszać i wynika to z ustawień w panelu pojazdu.

Parametry pojazdu

Pierwszym krokiem w planowaniu tras i nadzorowaniu transportu jest właściwe opisanie pojazdu za pomocą formularza edycji pojazdu. W sekcji Dane Techniczne należy podać właściwy typ pojazdu, jego wymiary, wartość DMC oraz liczbę osi. Jest to niezbędne do właściwego wyznaczenia trasy z uszanowaniem istniejących na drogach restrykcji.

Dane rozliczeniowe

Menedżer tras pomaga także zarządzać rentownością frachtów wykonywanych na dużą skalę. Automatyzuje obliczenia bilingowe i ułatwia rozliczanie się z podwykonawcami (przewoźnikami). Aby skorzystać z automatycznych przeliczeń kosztów danego transportu należy wprowadzić dane bilingowe dla pojazdu, takie jak norma emisji, stawki za kilometry puste i ładowne, waluta rozliczeniowa oraz ewentualną pulę kilometrów pustych, które przewoźnik wykonuje bezpłatnie.

Zestawy ciągnik-naczepa

System jest przystosowany do planowania transportu dla dowolnych typów pojazdów – samochodów ciężarowych (solówki), naczep oraz zestawów ciężarowych. Jeśli w swojej firmie posiadasz i monitorujesz naczepy, a ciągniki siodłowe dostarczają ci podwykonawcy, możesz stworzyć wirtualne profile ciągników siodłowych swoich podwykonawców oraz powiązać je z twoimi naczepami. Ustawienia rozliczeniowe zawsze przypisywane są do ciągnika i w oparciu o nie obliczane są planowane koszty trasy. Jeśli naczepa zmieni podwykonawcę, do kosztów brane będą ustalenia właściwe dla nowego podwykonawcy. Tworzenie wirtualnych profili ciągników siodłowych i sprzęganie ich w zestawy możesz wykonać z poziomu Ustawień.

Wczytanie lokalizacji pojazdu

Jeśli chcesz szybko wyznaczyć trasę od aktualnego położenia pojazdu do miejsca załadunku lub rozładunku, aby sprawdzić ETA lub spodziewane koszty podstawienia samochodu kliknij w ikonę celownika i wybierz interesującą cię opcję.

Wyszukiwanie adresów

W ramach danej trasy możesz dodać kilkadziesiąt punktów pośrednich. Dodawanie punktów pośrednich odbywa się poprzez klikanie w wybrane miejsca na mapie lub użycie wyszukiwarki. Do wyszukiwarki możesz wklejać współrzędne geograficzne, kody pocztowe, nazwy firm, do których chcesz dojechać a także pełne adresy. Dla ułatwienia wyszukiwarka wyszukuje także punkty POI na twoim koncie w aplikacji Navifleet, rozpoznasz je po charakterystycznej zielonej ikonie punktu po lewej stronie nazwy.

Opłaty drogowe i koszty – planowanie tras

Jeśli uzupełniłeś ustawienia swoich pojazdów, Menedżer tras obliczy dla ciebie spodziewany koszt realizacji zaplanowanej trasy. Będziesz mógł przeanalizować opłaty drogowe występujące na trasie, przeliczone do jednej waluty oraz poznać koszt transportu w oparciu o stawkę za kilometr.

Preferencje planowanej trasy

W każdej chwili możesz sterować preferencjami wyznaczanej trasy. Samodzielnie decydujesz o tym jak ma przebiegać, a jeśli nasz algorytm wciąż proponuje trasy dalekie od twoich oczekiwań, możesz złapać wybrany fragment trasy i przeciągnąć go w ramach funkcji drag&drop nad interesujący cię obszar. Jeśli trasa, jaką wyznaczysz przebiega drogami, po których twój pojazd nie może jechać, poinformujemy cię o tym.

Odcinki puste i ładowne

Po wyszukaniu wszystkich punktów, do których chcesz wysłać samochód i wyznaczeniu trasy według własnych preferencji, możesz podzielić trasę na odcinek pusty i ładowny (UWAGA! Musisz wcześniej włączyć tę funkcję w ustawieniach pojazdu). Podział trasy na kilometry puste i ładowne pomoże ci analizować efektywność spedytorów i pomagać im tak dobierać frachty, by stosunek kilometrów pustych do ładownych był jak najkorzystniejszy. Domyślnie, jeśli nie wprowadzisz podziału, cała trasa będzie oznaczona jako ładowna.

Kontrola postępu realizacji

Po zaplanowaniu trasy, zostanie ona dodana do listy tras wyświetlonej w głównym widoku Menedżera. Na liście wyświetlone są takie parametry jak data rozpoczęcia realizacji trasy, jej nazwa, wykonujący ją pojazd i stopień jej realizacji.

Monitoring postępu planowanej trasy

W widoku wszystkich tras wyświetlony jest zaledwie fragment informacji o stopniu realizacji. Po kliknięciu w strzałkę na prawo od paska postępu wyświetlimy ci także listę adresów do odwiedzenia wraz z aktualnym statusem, informację o ewentualnych oknach czasowych a także możliwość wyświetlenia przebiegu trasy planowanej i nanieść na niego ślad pokonany przez pojazd. Wizyty na trasie są wykrywane automatycznie z chwilą opuszczenia punktu startowego i docierania do kolejnych punktów. Wszystkie trasy posiadają w systemie jeden z dostępnych statusów:

Po wyruszeniu z trasy kilometry wykonane będą obliczane automatycznie, a następnie prezentowane na pasku postępu w odniesieniu do kilometrów planowanych do pokonania.

Naruszenia

Menedżer tras posiada moduł naruszeń, który informuje użytkownika o tym, że trasa nie przebiega zgodnie z planem. Obecnie jako naruszenie jest traktowane:

  • spóźnienie się na okno czasowe,
  • przekroczenie planowanego dystansu o więcej niż 5%.
  • ominięcie jakiegoś adresu i zakończenie trasy.

Naruszenie jest sygnalizowane czerwonym kolorem paska postępu.

Szablony planowanych tras

Jeśli twoja flota regularnie pokonuje te same lub lekko zmodyfikowane trasy szablony mogą cię zainteresować. Szablon trasy to konfiguracja adresów, preferencji i przebiegu trasy z opcjonalnie przypisanym pojazdem i interwałem powtarzania. Wystarczy zapisać trasę jako szablon i zdefiniować dni, w które ma się powtarzać oraz daty, w których Menedżer tras ma automatycznie je tworzyć oraz monitorować postęp.

Eksport do arkusza kalkulacyjnego (.xlsx)

Menedżer tras posiada funkcję eksportowania szczegółowych danych wszystkich tras. Aby wyeksportować dane z Menedżera tras należy ustawić odpowiednio filtry, aby wybrać te trasy, których dane mają zostać wyeksportowane, a następnie kliknąć ikonę pobierania w prawym górnym rogu listy tras.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcjonalności “Menedżer tras” skontaktuj się z nami!

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.