Jak zaplanować trasę dla ciężarówek w systemie telematycznym?

Tylko uporządkowane i zaplanowane wcześniej działania przynoszą największe efekty.

Jak zaplanować trasę dla ciężarówek w systemie telematycznym?

Tylko uporządkowane i zaplanowane wcześniej działania przynoszą największe efekty. To zdanie idealnie opisuje znaczenie planowania tras dla ciężarówek, gdzie każdy dodatkowy kilometr lub minuta jazdy ma ogromne znaczenie dla opłacalności przejazdu. Rozsądne zaplanowanie trasy dla pojazdu ciężarowego nie jest łatwym zadaniem, bowiem przy jej wyznaczaniu należy uwzględnić sporą masę i wymiary pojazdu oraz obowiązujące ograniczenia w ruchu drogowym.

Dlaczego planowanie trasy dla ciężarówki to wyzwanie?

Pojazdy ciężarowe są większe i cięższe od pojazdów osobowych, w związku z czym podlegają znacznej liczbie zakazów i ograniczeń. Wyznaczone trasy dla ciężarówek w darmowych portalach mapowych (np. Google Maps) są dość ryzykowne i nie należy im bezgranicznie ufać. Najbardziej zdradliwe wyniki mogą się pojawić przy wyznaczaniu dojazdu do miejsca załadunku lub rozładunku, w obrębie ośrodków miejskich. Zaplanowana trasa na mapie może wynosić kilka kilometrów, jednak rozmieszczenie zakazów tonażowych i wysokościowych sprawi, że ciężarówka będzie potrzebowała kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów objazdu więcej.

Trasę dla ciężarówek
Najczęściej spotykane zakazy i ograniczenia w ruchu ciężarowym

Wyznacz najkrótszą trasę dla ciężarówek i oszczędź czas!

Powiedzenie „czas to pieniądz” idealnie definiuje wskaźnik ekonomicznej efektywności transportu drogowego. Mądre wyznaczenie trasy dla kierowcy pojazdu ciężarowego znacznie podnosi optymalne wykorzystanie czasu. Po pierwsze – wykonywanie zleceń przewozowych w najkrótszym możliwym czasie, daje nam możliwość zrealizowania ich w większej ilości. Po drugie – spóźniony przyjazd do punktu załadunkowego lub rozładunkowego może odbić się na przewoźniku karą za niedotrzymanie warunków umowy. Złożone procesy logistyczne pozwalają na sprawny przepływ materiałów między węzłami przez wykorzystywanie tzw. okienek czasowych, które informują o tym, w jakich godzinach należy dostarczyć towar. Spóźnienie się na okienko czasowe nierzadko powoduje zatrzymanie danego procesu (np. linii produkcyjnej w fabryce), a koszty jego zatrzymania są transferowane na „winnego”, czytaj: przewoźnika. Pamiętne zatrzymanie linii produkcyjnej BMW w Monachium na 40 minut w marcu 2017 roku kosztowało koncern ponad 1 milion Euro!

Jak zoptymalizować trasę dla ciężarówek w Twojej firmie?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, uruchomiliśmy moduł do efektywnego planowania tras dla pojazdów ciężarowych w Polsce, Europie i na całym Świecie. Dostęp do codziennie aktualizowanych danych pozwala z wysokim prawdopodobieństwem określić najlepszą trasę dla ciężarówek.

Trasę dla ciężarówek
Okno wprowadzania danych o pojeździe w systemie Navifleet

Wystarczy na początku ustawić podstawowe parametry pojazdu, takie jak: masa, długość, szerokość, wysokość, maksymalny nacisk jednej osi oraz ewentualne przystosowanie do przewozu materiałów uznanych za niebezpieczne. Przy każdym planowaniu trasy aplikacja Navifleet sprawdzi aktualne parametry pojazdu i wyznaczy trasę, omijając zarejestrowane ograniczenia.

Unikaj ograniczeń tonażowych i wysokościowych

Poruszanie się pojazdem ciężarowym po trasie wyznaczonej dla samochodów osobowych jest wysoce ryzykowne. Zaplanowanie trasy w ten sposób nie gwarantuje, że obliczona długość odcinka będzie nawet zbliżona do faktycznej. Darmowe aplikacje do planowania tras nie uwzględniają ograniczeń w ruchu ciężarowym, ponieważ są przeznaczone dla kierowców samochodów osobowych.

Trasę dla ciężarówek
Porównanie trasy przejazdu z uwzględnieniem ograniczeń wysokościowych w Google Maps (350 m) oraz Navifleet (2 km).

Bardzo często długość wytyczonej trasy w darmowych aplikacjach stanowi zaledwie ułamek faktycznego dystansu, jaki kierowca ciężarówki musi pokonać. Dzieje się tak dlatego, że samochód osobowy przejedzie po każdym moście i pod każdym wiaduktem, jednak dla ciężarówek niektóre drogi bywają zamknięte lub po prostu się na nich nie mieszczą. Nieścisłości w wyznaczonych przejazdach to tylko jeden z problemów. Kolejnym z nich jest całkowity paraliż ruchu i presja poirytowanych kierowców skierowana na tego, który nie był świadomy ograniczenia. Wycofanie kilkunastometrowym zestawem ciężarowym lub nawrócenie się w środku miasta podczas normalnego ruchu jest niemożliwe i najczęściej skończy się mandatem za utrudnianie ruchu.

Pamiętaj, że ciężarówka jedzie wolniej od samochodu osobowego

Warto mieć na uwadze, że w świetle prawa w Polsce, ciężarówki mogą rozwinąć prędkość maksymalnie do 70 km/h na drogach jednojezdniowych i do 80 km/h na drogach dwujezdniowych (w tym na autostradach i drogach ekspresowych).

Trasę dla ciężarówek
Porównanie czasu przejazdu ciężarówki w Google Maps (średnia prędkość ok. 115 km/h)
 oraz Navifleet (średnio prędkość ok. 75 km/h).

Nie można zatem określić czasu przejazdu ciężarówki na podstawie wytyczonej trasy dla samochodu osobowego, ponieważ te mogą rozwinąć przędność do 140 km/h, co niemal dwukrotnie skraca czas jazdy. Może się okazać, że błędnie oszacowany czas jazdy uniemożliwi realizację zlecenia transportowego, ponieważ kierowca będzie musiał wykonać regulaminowy odpoczynek i nie zjawi się na wyznaczonym miejscu na czas.

Omijaj autostrady, aby ograniczyć dodatkowe opłaty

Podróżowanie drogami płatnymi i ekspresowymi znacznie zwiększa całkowity koszt przejazdu. Oczywiście, nie zawsze da się uniknąć bram ViaToll, jednak jeśli termin rozładunku na to pozwoli, warto podróżować drogami innymi niż płatne autostrady.

Trasę
Porównanie wpływu opcji „Unikaj opłat” na przebieg i czas trwania wyznaczonej trasy

Idealną funkcją do zaplanowania trasy dla ciężarówki jest moduł planowania tras w aplikacji Navifleet, który oprócz tego, że będzie pilnował, aby nie poprowadzić pojazdu po drodze z ograniczeniem przejazdu, to dodatkowo zadba, by przejazd nie wiązał się z dodatkowymi opłatami drogowymi.

Unikaj wybranych krajów

Przewóz ładunków w południowej części Europy wiąże się z wieloma utrudnieniami. Jednym z nich jest przejazd przez Szwajcarię, który mówiąc w skrócie, jest niewygodny i nieopłacalny. Przy przejeździe przez Szwajcarię trzeba pamiętać o opłatach za tunele, podatku LSVA i całorocznej winiecie. Dodatkowo w godzinach nocnych, między 22:00 a 05:00 występuje całkowity zakaz ruchu ciężarówek po wszystkich drogach w Szwajcarii.

Trasę dla ciężarówek
Wyznaczona trasa z ominięciem Szwajcarii

Z tego powodu firmy przewozowe z reguły unikają wjazdu do Szwajcarii (chyba że jest ona początkiem lub końcem przewozu). Moduł wyznaczania trasy dla ciężarówek w Navifleet posiada funkcję, która pozwoli szybko i łatwo zaplanować trasę dla tira omijając wybrane kraje, np. Szwajcarię.

Jakie dodatkowe narzędzia warto wykorzystać?

Oprócz modułu wyznaczania trasy dla kierowcy ciężarówki, warto zwrócić uwagę na moduł komunikacji z kierowcą, który pozwala na przesłanie wytyczonej trasy do nawigacji samochodowej GARMIN, a na końcu trasy samodzielnie powiadomi nas o dotarciu do celu. Zaletą aplikacji Navifleet jest to, że można wytyczyć punkty pośrednie, przez które kierowca powinien przejechać, a droga pomiędzy nimi zostanie wybrana przez nawigację, która uwzględnia aktualne informacje o korkach. Wyznaczone trasy można zapisać w aplikacji, a system Navifleet porówna zaplanowaną trasę z jej faktycznym przebiegiem. Drugą, równie ciekawą funkcją jest moduł kontroli czasu pracy według tachografu, który zgodnie z Rozporządzeniem nr 561 z 2006 roku pilnuje, by kierowcy przestrzegali obowiązujących norm czasu pracy. Aplikacja poza kontrolowaniem norm czasu pracy podpowie, który kierowca może podjąć się realizacji zlecenia, nie łamiąc przy tym prawa.

Zaplanuj trasę dla ciężarówek z Navifleet już dziś!

Pełne wykorzystanie narzędzi Navifleet dla transportu ciężarowego ułatwia planowanie i optymalizację tras, podnosząc tym samym efektywność pracy kierowców. System pozwala zaplanować najlepszą trasę podróży dla samochodu ciężarowego, uwzględniając przy tym czynniki takie jak: parametry pojazdu, możliwie najkrótszy czas dotarcia do celu, ograniczenia tonażowe i wysokościowe oraz ominięcie płatnych autostrad, aktualnych korków, i krajów, do których wjazd jest nieopłacalny np. Szwajcarii. Zaawansowane moduły systemu umożliwiają komunikację z kierowcami, kontrolę czasu pracy, analizowanie przebytych tras, zużycie paliwa oraz generowanie analiz i statystyk. Co ważne, w ramach systemu istnieje możliwość indywidualnego rozbudowania modułu planowania trasy, w zależności od rodzaju funkcjonalności, jakich oczekuje Klient. Z Navifleet zaplanujesz najkrótszą i najszybszą trasę, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Szukasz skutecznego sposobu na optymalizację tras Twoich ciężarówek?

Chętnie pomożemy, skontaktuj się z nami!

Ostatnie posty

Brak postów

Chcesz otrzymać wsparcie w zarządzaniu flotą?

Umów się na bezpłatną konsultację floty z Piotrem, naszym szefem rozwoju produktu, który ramię w ramię pracuje z flotowcami i instruktorami techniki doskonalenia jazdy.