Obniżenie kosztów paliwa

Koszty paliwa stanowią dużą część TCO floty. Bardzo łatwo oszacować, jak powinny się kształtować standardowe wydatki na paliwo w danej firmie. Często jednak te szacunki różnią się od realnych wartości.
Jakie są tego przyczyny i jak zmniejszyć zużycie paliwa?

Bezpłatna konsultacja
Obniżenie kosztów paliwaObniżenie kosztów paliwa
Obniżenie kosztów paliwaObniżenie kosztów paliwa

Z czego wynikają duże i niekontrolowane
koszty paliwa we flocie?

Jak kontrolować paliwo w firmie? Aby robić to efektywnie, należy zwrócić uwagę na
3 podstawowe miejsca powstawania nadmiarowych kosztów.

Powielanie błędów za kierownicą przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa. Co powoduje większe spalanie paliwa? To przede wszystkim zbyt gwałtowne przyspieszenia i hamowania, znaczne przekroczenia prędkości, postoje z włączonym silnikiem i zły dobór biegu. Im większa flota, tym bardziej odczuwalne dla firmy są te niepotrzebnie zużyte litry paliwa. Na szczęście jest to obszar, który można w prosty sposób poprawić, a efekty z podjętych działań zobaczymy stosunkowo szybko.

Miejscem powstawania nadmiarowych kosztów paliwa są również tankowania. Częstym zjawiskiem jest błędnie podany stan licznika przez kierowcę podczas tankowania z użyciem karty paliwowej. Może to wynikać z ludzkiego błędu lub celowych nadużyć. Efekt jest jednak zawsze ten sam – wydatki na paliwo są poza kontrolą flotowca.

Jak kontrolować zużycie paliwa w firmie kompleksowo? W kontekście zużycia paliwa we flocie bardzo ważną kwestią są również kilometry zrobione prywatnie i służbowo. Sposób rozliczania paliwa zużytego w celach prywatnych jest najczęściej zawarty w polityce flotowej. Niezależnie od tego, jaką przybiera on formę, do redukcji wydatków na paliwo niezbędna jest dokładna kontrola kilometrów prywatnych.

Rodo po ludzku. 

Stawiamy na zrozumiałe zapisy prawne - zobacz, jak dbamy o prywatność kierowców.

Zobacz
rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Jak oszczędzać na paliwie z Navifleet?

Zobacz, jak możemy usprawnić twoją pracę

Poprawa stylu jazdy kierowców dzięki modułowi Analiza Stylu Jazdy

Aplikacja Navifleet określa kierowców, którzy jeżdżą nieekonomicznie. Kierowcy podczas korzystania z aplikacji mają stały dostęp do analizy popełnianych błędów oraz do wskazówek jak ograniczyć spalanie paliwai jeździć bezpieczniej. Wirtualny instruktor jazdy dba o edukację i styl jazdy kierowców, natomiast ty możesz kontrolować cały proces i sprawdzać, jakie oszczędności generuje.

rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Pełna kontrola nad tankowaniami dzięki raportom

Z aplikacją Navifleet potrzebujesz zaledwie kilku minut, żeby zaktualizować przebiegi we flocie i skontrolować spalanie pojazdów. W dedykowanych raportach otrzymasz wszystkie niezbędne do tego informacje (przebyte kilometry, zużycie paliwa, wykaz tankowań z użyciem kart paliwowych). Dzięki temu zyskujesz nie tylko cenny czas, ale również pewność, że dane są dokładne i prawdziwe. NIe musisz opierać się na wartościach dostarczonych przez kierowców lub podawanych podczas tankowania.

rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Dokładna weryfikacja paliwa zużytego prywatnie i służbowo

Navifleet daje wgląd w ilość przebytych kilometrów służbowych i prywatnych. Dzięki automatycznym raportom możesz kontrolować sposób wykorzystania samochodu, koszt jazdy prywatnej oraz ilość pokonanych kilometrów, bez ingerowania w prywatność kierowców. Wgląd w ilość kilometrów służbowych i prywatnych pozwala na efektywne wykorzystanie pojazdów oraz obniżanie kosztów floty. Aplikacja Navifleet to też praktyczne narzędzie do egzekwowania polityki flotowej np. zakazu korzystania z samochodu w dni wolne od pracy.

dane telematycznemonitoring gps w regulaminie pracydane telematycznemonitoring gps w regulaminie pracy

Dowiedz się więcej o obniżaniu kosztów paliwa

Jak telematyka się ma do prywatności kierowców?

System telematyczny od Navifleet to szereg możliwości, z jednoczesnym zachowaniem prywatności pracowników. Kierowca może w aplikacji Navifleet Driver oznaczyć aktualny przejazd jako prywatny, co poskutkuje ukryciem jego pozycji na mapie (parametry pracy pojazdu i ocena stylu jazdy nadal będą widoczne).

Czy oszczędności wygenerowane przez system pokryją koszty comiesięcznego abonamentu i zakupu urządzeń?

Ideą technologii analizującej styl jazdy jest nie tylko pokrycie przez kosztów abonamentu i zakupu, ale przede wszystkim wygenerowanie oszczędności ponad te wartości. To, ile zaoszczędzimy, zależy od specyfiki i ekonomiki floty. Jeżeli chcesz się przekonać co może zdziałać Analiza Stylu Jazdy w twojej firmie, skorzystaj z darmowych testów aplikacji.

Jak przekonać zarząd do telematyki?

Czynnikiem, który może przekonać zarząd do telematyki, jest zestawienie potencjalnych oszczędności. Przedstawienie systemu telematycznego przez pryzmat korzyści finansowych powinno rozwiać wszelkie wątpliwości Twoich przełożonych. Taką prognozę oszczędności dostarczają darmowe testy aplikacji Navifleet. Dzięki nim możesz operować konkretnymi liczbami.
Zobacz przykładowy raport oszczędności.

Jakie średnie oszczędności generuje Navifleet u swoich klientów?

Wiemy, że każda flota ma inną specyfikę i ciężko jednoznacznie określić ile kosztuje utrzymanie samochodu służbowego. Według naszego doświadczenia oszczędności wygenerowane dzięki systemowi Navifleet mogą sięgać kilkunastu procent w skali roku. Konkretne wartości, które pomogliśmy wypracować naszym klientom, znajdziesz w case study.

Ile to kosztuje i jak wygląda umowa?

Z każdym klientem podpisujemy umowę na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Nie musisz się martwić kruczkami prawnymi i zobowiązaniem na długie lata. Koszt miesięcznego abonamentu zależy od wybranych modułów (np. moduł Analiza Stylu Jazdy to koszt 20 zł netto miesięcznie). Zobacz, jak wygląda umowa z najmem urządzeń lub bez.

Większość wyzwań flotowców rozwiązujemy od ręki.

Porozmawiajmy o tym, jak możemy ci pomóc w zarządzaniu flotą

Bezpłatna konsultacja
rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie