#3 Akcja Zima – jak kontrolować zimowe utrzymanie dróg w czasie rzeczywistym?

Każdego roku zima zaskakuje drogowców. Obfite opady śniegu często zdarzają się w późnych porach nocnych lub w dni wolne od pracy. W sezonie zimowym urzędnicy odpowiedzialni za utrzymanie dróg muszą czuwać 24 godziny na dobę, aby w odpowiednim momencie dać sygnał podwykonawcom do rozpoczęcia pracy.

Zleceniodawca nie jest w stanie fizycznie zweryfikować tego, czy pojazdy faktycznie wyruszyły na ośnieżone drogi. Może jednak to zrobić za pomocą aplikacji NaviFleet.

Lokalizacja on-line

Do sprawdzenia aktualnej pozycji pojazdów możemy wykorzystać rdzeń aplikacji NaviFleet, czyli lokalizację GPS.

Lokalizacja pojazdów

Informacje, które w ten sposób pozyskujemy nie pozostawiają złudzeń czy dany pojazd już wyjechał do odśnieżania zgodnie z zaleceniem zleceniodawcy. Na mapie w oknie głównym, lokalizacja danego pojazdu jest zaznaczona odpowiadającym mu kolorem. Ponadto, kwadratowy znacznik (1) świadczy o postoju samochodu, natomiast znacznik w formie strzałki (2) oznacza, że pojazd się porusza.

W liście pojazdów możemy też zweryfikować prędkość jazdy (3), temperaturę silnika (3) oraz stan stacyjki (4). Listę można rozszerzy o dodatkowe warianty. Ponadto za pomocą historii trasy jesteśmy w stanie przeanalizować to, jak dotychczas się poruszał pojazd.

Do weryfikacji stanu pojazdu można również wykorzystać statusy wraz z powiadomieniami. Jest to forma, która nie wymaga zaangażowania użytkownika, dlatego też sprawdza się w dni wolne od pracy. System może wysłać użytkownikowi powiadomienie (przez e-mail lub sms) o rozpoczęciu pracy przez pojazdy.

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.