Czym jest Platforma Navifleet i jakie funkcje oferuje?

W poprzednim artykule opisałem urządzenia oraz dodatkowe akcesoria, które można zamontować w pojazdach, nakreśliłem jak działają i jakie funkcje oferują. Jednak same urządzenia to tylko część całego systemu monitoringu GPS. Aby Platforma Navifleet była użyteczna musi sprawnie zarządzać i lokalizować pojazdy, w do tego niezbędne jest jeszcze oprogramowanie które przetworzy wszystkie dane.

W tym artykule chciałbym omówić oraz przybliżyć jak wygląda platforma Navifleet – autorski system monitoringu GPS firmy z długoletnim doświadczeniem w branży IT: Intellect S.C.

Platforma Navifleet to szereg najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych narzędzi do monitorowania i lokalizacji GPS różnych rodzajów pojazdów oraz ludzi. System zapewnia kompletne, przyjazne użytkownikowi narzędzie do efektywnego zarządzania pojazdami lub zasobami ludzkimi. Navifleet umożliwia podgląd bieżącej pozycji wszystkich twoich pojazdów na mapie w jednym miejscu oraz monitoring parametrów pojazdu takich jak poziom paliwa, spalanie, obroty silnika oraz wiele więcej. Zaleta systemu jest także dostęp do danych archiwalnych na temat przejechanych tras, statystyki oraz rozbudowana baza, prosty i przejrzysty interfejs umożliwia sprawne poruszanie się po funkcjach systemu.

Jak to wszystko działa i wygląda?

Urządzenia posiadają wbudowany moduł GPS i GPRS. Co kilkanaście sekund odczytują informację na temat położenia pojazdu oraz w przypadku wersji z wpięciem w szynę CAN informacji z komputera pokładowego, dzięki transmisji danych poprzez szyfrowany protokół GPRS przesyła on informacje do serwerów systemu. Dane są przetwarzane przez aplikację, użytkownik po zalogowaniu do systemu ma możliwość przeglądania wszystkich danych oraz aktualnego położenia pojazdu na mapie.

Jakie funkcje oferuje platforma Navifleet?

Navifleet oprócz śledzenia bieżącej pozycji na mapie, dzięki funkcji „ślad na mapie” daje możliwość wglądu w archiwalne dane na temat przejechanych tras oraz statystyk. Po wyborze interesującego nas okresu czasu, system odwzoruje na mapie przebytą trasę z zaznaczeniem miejsc postojowych, trasa zostanie także oznaczona kolorami odpowiadającymi prędkości pojazdu. Dzięki dodatkowym wykresom możemy także poznać zachowania kierowcy, tj. prędkość pojazdu z dokładnym wskazaniem na mapie, z jaką prędkością w którym miejscu na mapie miało to zdarzenie miejsce. Oprócz samej prędkości wykresy zaprezentują dane na temat prędkości obrotowej silnika, napięcia zasilania, poziomu paliwa, ilości spalonego paliwa i innych parametrów które można wyciągnąć z pojazdu.

System Navifleet umożliwia także podgląd bieżącej pozycji wszystkich twoich pojazdów na mapie w jednym miejscu. W czasie rzeczywistym masz też podgląd wszystkich parametrów pojazdu np. temperatury silnika, poziomu paliwa, nacisku na pedał gazu czy aktywnych kontrolek z deski rozdzielczej. Dzięki inteligentnemu modułowi rozpoznawania postojów, masz kontrolę nad pracą pojazdu na biegu jałowym, czy długości postojów.

Jedna z funkcji jakie oferuje platforma to tworzenie tzw. „geostref” czyli wirtualnego ogrodzenia, w praktyce wygląda to tak: na mapie zaznaczasz wybrany obszar (np. biuro, miasto, województwo) i poprzez zdefiniowanie powiadomienia e-mail bądź sms, zostaniesz każdorazowo powiadomiony o opuszczeniu lub wjechaniu do strefy – możliwe jest również generowanie specjalnego raportu, który pokaże wszystkie odwiedzone lub nie odwiedzone strefy za wybrany okres czasu, pokaże dokładną liczbę odwiedzin i czasu spędzonego w zdefiniowanej strefie.

Skoro poruszyłem już temat alertów i powiadomień warto przybliżyć ten temat, wachlarz alertów nie kończy się tylko na geostrefach, powiadomienia można ustawić także w przypadku innych zmiennych pojazdu, takich jak np. przekroczenie zadanej prędkości, spadek napięcia elektryki pojazdu, uruchomienie stacyjki pojazdu czy nagły upust paliwa ze zbiornika pojazdu – to tylko kilka z powiadomień które można ustawić w systemie.

Kolejną przydatną funkcją systemu którą warto omówić jest wirtualna książka serwisowa pojazdu.
Dzięki tej funkcji możesz sprawniej kontrolować stan techniczny twojej floty. W książce możemy zdefiniować termin zbliżających się czynności serwisowych takich jak wymiana płynów eksploatacyjnych, części zamiennych, przeglądu technicznego czy termin wygaśnięcia obowiązkowych składek OC lub AC. Jeżeli zbliża się termin któregoś z wcześniej wymienionych zdarzeń zostaniesz o tym poinformowany.

Platforma Navifleet oferuje także potężną bazę dostępnych raportów, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę i pomogą w sprawniejszym rozliczaniu kierowców z wykonanej pracy. Pozwolę sobie pokrótce opisać wybrane raporty.

Raport dystans dzienny/tygodniowy – najbardziej przydatny raport stanowiący podstawę monitoringu GPS. Pozwala podliczyć dzienny czas pracy, przebyte kilometry, maksymalne prędkości i % wykorzystania pojazdu z podziałem na poszczególne dni lub w ujęciu tygodniowym. Dla rozwiązań GPS CAN informacja o spalonym danego dnia paliwie, średniej spalania oraz poziomie paliwa na koniec dnia.

Raport postoje/jazda – precyzyjnie ujęte dane z każdego dnia w postaci dziennika pojazdu przedstawiający trasę samochodu wraz z odległościami między jednym punktem postojowym a drugim. Dokładne ramy czasowe pozwalają na precyzyjne rozliczenie trasy pojazdu od wyjazdu do przyjazdu.

Raport odwiedzin – Zlicza odwiedziny w niezdefiniowanych, dowolnych punktach podając dokładną datę czas trwania wizyty i łączny czas spędzony we wszystkich wizytach w danym miejscu.

Raport czasu pracy kierowcy z tachografu (cyfrowego) – jest to raport pokazujący czas pracy, jazdy i odpoczynków kierowcy. Dane odczytywane są z tachografów cyfrowych, wymagana jest także karta kierowcy. Dodatkowo oprócz samego raportu który możemy wygenerować w każdej chwili, panel pojazdu umożliwia odczyt informacji z tachografu i karty kierowcy w czasie rzeczywistym.

Raport diet kierowców – zgodnie z ustalonymi normami unijnymi kierowcy ruchu międzynarodowego powinni otrzymywać wynagrodzenie w postaci diet. Raport samodzielnie obliczy czas przebywania kierowcy w danym kraju i obliczy wartość wynagrodzenia według panujących stawek.
Dodatkowo raport może służyć jako informacją o przejściach granicznych, uzyskamy informację na temat odwiedzonych krajów, miejsc przekroczenia granic Państw z dokładnym określeniem daty oraz godziny.
Raport przekroczeń prędkości – Aby sprawnie określić czy kierowca ma tendencje do dużych prędkości wystarczy wykonać raport przekroczeń prędkości. Należy wybrać daną prędkość, która będzie wartością graniczną, powyżej której kierowca nie powinien się poruszać. Po wygenerowaniu znamy ilość przekroczeń, czas, miejsce oraz wartość prędkości jaką kierowca osiągnął.

To tylko część z dostępnej bazy raportów, która jest stale powiększana o coraz to nowsze i użyteczniejsze funkcje. Navifleet to bardzo rozbudowane narzędzie, które daje wielkie możliwości aby jeszcze skuteczniej zarzadzać i kotnrolować posiadaną flota.

    Istotną zaletą systemu jest także możliwość tworzenia tzw.subkont użytkowników. Dzięki tej opcji, każdy użytkownik ma możliwość stworzenia dodatkowego konta np. dla klienta firmy i udostępniania mu podglądu danego pojazdu.

Dla Klientów o najbardziej wygórowanych wymaganiach udostępniliśmy możliwość integracji za pośrednictwem dedykowanego kodu API z dowolnym innym środowiskiem informatycznym.
Navifleet zostało także zintegrowane z Platformą TimoCom, czyli wirtualną giełdą transportową. TimoCom jest dostawcą platform zleceń dla branży TSL, oferującym swoim klientom potężną giełdę usług transportowych oraz platformę do przetargów na usługi transportowe. Integracja platformy z systemem NaviFleet pozwala przewoźnikom na monitorowanie bieżącej pozycji własnych pojazdów, wyposażonych w nadajniki GPS oraz udostępnianie podglądu na tę pozycję firmom zlecającym ładunki na mapie TimoCom – TC eMAP®.

Tak naprawdę korzyści płynących z wdrożenia monitoringu GPS jest bardzo wiele, i wiele jeszcze mógłbym pisać na ten temat.
Mam nadzieję że mój artykuł pozwoli Ci lepiej zrozumieć istotę całego systemu, oraz skutecznie zachęci do skorzystania z usług firmy Navifleet.
Zapraszam do kontaktu z naszymi handlowcami, chętnie pomogą ci w doborze odpowiedniego rozwiązania, odpowiedzą na twoje pytania oraz przedstawią atrakcyjną ofertę.

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.