Jak obniżyć szkodowość floty?

“Od zawsze tak jeżdżę i nigdy nic mi się nie stało” – takie stwierdzenia często padają z ust doświadczonych kierowców, którzy niechętnie podchodzą do podjęcia próby zmiany złych nawyków. To właśnie te nawyki są jedną z przyczyn wypadków drogowych, których w zeszłym roku na polskich drogach mieliśmy ponad 22 tysiące. Wypadki nie muszą być tragiczne w skutkach, aby kierownik floty miał twardy orzech do zgryzienia. Wystarczy tzw. lekka stłuczka, aby cały zaplanowany proces zarządzania flotą się skomplikował. Dodatkowe koszty i problemy organizacyjne to wystarczające argumenty przemawiające za tym, aby wprowadzić do floty system, który pomoże poprawić styl jazdy kierowców i zmniejszy szkodowość. Takim rozwiązaniem jest moduł analiza stylu jazdy. Jak zmniejszyć szkodowość aut służbowych wykorzystując aplikację Navifleet?

Źródło: SEWIK

Wypadek samochodu służbowego – konsekwencje dla firmy

Pracując nad rozwojem naszej aplikacji, wyszliśmy z założenia, że lepiej “zapobiegać niż leczyć”, a dobrze wiemy, że w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów służbowych profilaktyka jest warta zachodu. Taki wypadek to dla firmy duże obciążenie. Kierownik floty musi się zaangażować w likwidację szkody, co przy napiętym grafiku jest sporym wyzwaniem. Należy także znaleźć zastępstwo dla kierowcy, który być może trafi na zwolnienie lekarskie. Aby zachować ciągłość procesów, konieczny jest nie tylko nowy kierowca, ale również samochód. Tak tworzą się dodatkowe koszty wynikające z konieczności wynajmu pojazdu zastępczego. Ponadto trzeba się liczyć ze wzrostem składek ubezpieczeniowych i gorszą pozycją w negocjacjach z ubezpieczycielem. Jeśli w wypadku są ofiary śmiertelne, pracodawcę czeka śledztwo prokuratorskie i weryfikacja działań podjętych w zakresie BHP. Dlatego tak kluczowe jest zmniejszanie szkodowości floty.

BHP w polityce flotowej

Jak zmniejszyć szkodowość aut służbowych? Podstawą do wszelkich działań podejmowanych w celu zmniejszenia szkodowości floty, jest ustalenie jasnych zasad dotyczących BHP korzystania z pojazdów służbowych.

Takie flotowe BHP powinno mieć swoje stałe miejsce w polityce flotowej. Zasady w nim zawarte powinny dotyczyć między innymi tego, kto może prowadzić samochód służbowy oraz jak kierowca powinien dbać o stan techniczny powierzonego pojazdu.

Dzięki jasno określonym zasadom kierowcy są świadomi swoich obowiązków, a kierownik floty ma narzędzie do kontroli tego, jak eksploatowane są pojazdy.

Szkolenia z eco-drivingu i ich skuteczność

Wielu fleet managerów jest świadomych konsekwencji wypadków z udziałem samochodu służbowego i zdaje sobie sprawę z tego, że ich przyczyną są często nieodpowiedzialne zachowania kierowców. Pracownicy uczestniczą więc doraźnie w szkoleniach z safe drivingu, które mają na celu podniesienie kompetencji za kierownicą. Po szkoleniach zazwyczaj kierowcy przejawiają wzrost zaangażowania, motywacji i chęci do wykorzystywania zdobytej wiedzy na drodze. Niestety taki stan trwa bardzo krótko, po kilku dniach po powrocie do codziennych obowiązków motywacja maleje, a wiedza o tym, jak obniżyć szkodowość floty i jeździć bezpieczniej ulatuje. Złe nawyki kierowców wracają.

Skuteczność tradycyjnych szkoleń z safe drivingu można poddać wątpliwości również z innego powodu. W takich zajęciach często uczestniczą grupy zróżnicowanych kierowców. Jedni lepsi, drudzy gorsi. Jedni mający problem z przekroczeniami prędkości, drudzy zaś z nieumiejętnym przewidywaniem sytuacji na drodze i w efekcie zbyt gwałtownymi hamowaniami. Merytoryczny przekaz płynący z takich szkoleń nie jest w stanie pokryć potrzeb wszystkich. Nie jest dostosowany do indywidualnych niedoskonałości kierowców.

Zmniejszenie szkodowości floty - telematyka i grywalizacja

Aby kierowcy trwale podnosili swoje kompetencje za kółkiem, niezbędne może się okazać wprowadzenie elementu grywalizacji do floty. System telematyczny, który ocenia styl jazdy danego pracownika i zestawia jego oceny z innymi kierowcami, może być doskonałą zachętą do tego, aby trwale dbać o zachowania za kierownicą.

Ważne jest, aby zasady takiej grywalizacji były przejrzyste. Kierowcy muszą wiedzieć, jakie zachowania za kierownicą są oceniane i w jaki sposób popełniane błędy wpływają na ostateczną ocenę.

Jak obniżyć szkodowość floty? Nasza odpowiedź

Aplikacja Navifleet z modułem analizującym styl jazdy to rozwiązanie powyższych problemów. System składa się z webowej platformy dla kierownika floty i aplikacji mobilnej Navifleet Driver dla kierowców. Opracowane przez nas algorytmy oceniają zachowania za kierownicą. Są one podzielone na kategorie: przyspieszenia, przekroczenia prędkości, hamowania, postoje z włączonym silnikiem i płynność jazdy (gaz-hamulec). W platformie webowej kierownik floty ma dostęp do narzędzi, które umożliwiają kontrolę postępów swoich pracowników. Może identyfikować najmniej bezpiecznych kierowców za pomocą dedykowanego rankingu, który uwzględnia oceny kierowcy w kategoriach przekroczeń prędkości i hamować, czyli kluczowych dla bezpiecznej jazdy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule “Jak identyfikować najmniej bezpiecznych kierowców”. Rola kierownika floty obejmuje również motywowanie kierowców. W aplikacji Navifleet możliwość tworzenia wyzwań dla kierowców jest doskonałym uzupełnieniem bieżącego monitorowania popełnianych błędów i kontroli postępów.

Wiemy, że poprawa stylu jazdy i zmniejszanie szkodowości floty to proces ciągły, dlatego stworzyliśmy aplikację Navifleet Driver, która jest wsparciem dla kierowców. Nie tylko przekazuje informacje o popełnianych błędach, ale również wyświetla sugestie, które pomagają je wyeliminować. Wskazówki odnoszą się bezpośrednio do złych zachowań danego kierowcy. W taki sposób, nasi pracownicy szkolą się nieustannie, nie odrywając się od codziennych obowiązków. W aplikacji Navifleet Driver, kierowca ma możliwość przejścia na tryb jazdy prywatnej. Pokonywana trasa nie jest wtedy widoczna dla kierownika floty, a jego styl jazdy jest nadal oceniany. Jest to przydatna funkcjonalność szczególnie w przypadkach, gdy samochód służbowy jest także benefitem dla kierowcy.

Poprawa stylu jazdy – zmniejszenie szkodowości floty i oszczędności

Dzięki technologii analizującej jazdę, kierowcy są świadomi tego, jakie błędy popełniają i wiedzą co robić, aby je wyeliminować, jednocześnie zmniejszając szkodowość floty. Kierownik floty kontroluje cały proces i według uznania motywuje pracowników za pomocą wyzwań. Takie przedsięwzięcie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo we flocie, ale również pozwala na obniżenie kosztów paliwa i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Pamiętajmy, że analiza stylu jazdy to tylko jeden z klocków telematycznej układanki. Pozostałe funkcjonalności aplikacji Navifleet pomogą zautomatyzować większość procesów w zarządzaniu flotą, usprawniając przepływ informacji i ułatwiając pracę fleet managerowi.

Skontaktuj się ze mną, jeśli chcesz zacząć generować oszczędności we flocie.

Piotr Wójcik

New Business Manager

+48 572 653 209

piotr.wojcik@navifleet.pl

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.