Jak podłączyć lokalizator GPS do gniazda OBD II?

Od 2002 roku każdy pojazd sprzedawany w naszym kraju musi być wyposażony w gniazdo OBD II. Jest to rozwiązanie pozwalające na szybką diagnostykę samochodu i wykrycie ewentualnych usterek. Możliwości tej technologii wykorzystali również producenci lokalizatorów GPS, dostosowując swoje urządzenia do charakterystyki gniazda OBD II. Obecnie jest to najprostszy sposób montażu lokalizatora GPS, który niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Poprzez magistralę CAN urządzenie ma możliwość zbierania danych dotyczących poziomu paliwa, prędkości pojazdu, przebiegu, obrotów silnika oraz wielu innych parametrów.

W aplikacji Navifleet wykorzystaliśmy potencjał zaawansowanych lokalizatorów GPS, tworząc szereg modułów dostosowanych do potrzeb użytkowników – od śledzenia lokalizacji on-line pojazdu, przez kontrolę paliwa, po technologię analizującą styl jazdy.

Podłączenie lokalizatora GPS do gniazda OBD II – krok po kroku

Proces podłączenia lokalizatora GPS do gniazda OBD II jest prosty i zawiera się w trzech krokach. Przed przystąpieniem do montażu urządzenia lokalizacyjnego, należy zaparkować pojazd w miejscu umożliwiającym dokładne ustalenie lokalizacji GPS. Unikajmy miejsc, w których może występować problem z sygnałem GPS, np. parkingi podziemne. Podczas montażu silnik pojazdu powinien być wyłączony.

Krok I – zlokalizowanie gniazda OBD II w pojeździe

Gniazdo diagnostyczne OBD II wyróżnia się charakterystycznym trapezowym kształtem i jest dostosowane do wtyku 16 pinowego. W większości pojazdów gniazdo znajduje się w dolnej lewej części deski rozdzielczej, obok głównego panelu lub pod kierownicą. W internecie można szybko sprawdzić, gdzie w danym modelu pojazdu znajduje się szukane gniazdo.

Warianty lokalizacji gniazda OBD II

Krok II – podłączenie urządzenia do gniazda

Po znalezieniu gniazda, wystarczy wpiąć urządzenie. Dłuższa krawędź wtyku powinna być dopasowana do dłuższej krawędzi gniazda. W przypadku utrudnionego dostępu możesz skorzystać z dedykowanej przedłużki.

Dłuższa krawędź wtyku OBD

Krok III – samoczynne uruchomienie lokalizatora

Kilka chwil po podłączeniu, diody sygnalizacyjne znajdujące się na lokalizatorze powinny zacząć migać. Oznacza to, że urządzenie pracuje w normalnym trybie.

Diody sygnalizacyjne na urządzeniu

Diody mogą przyjmować następującą sygnalizację:

Dioda Navigate
Świeci ciągleSygnał GNSS nie jest odbierany
Miga co sekundęTryb normalny, GNSS działa
Nie migaUrządzenie wyłączone lub urządzenie znajduje się w trybie uśpienia
Ciągle szybko migaOprogramowanie sprzętowe urządzenia jest flashowanie
Dioda Status
Miga co sekundęTryb normalny
Miga co dwie sekundyTryb uśpienia
Miga szybko przez krótki czas Modem aktywny
Nie migaUrządzenie nie działa lub urządzenie w trakcie rozruchu

Skontaktuj się ze mną, jeśli chcesz zacząć generować oszczędności we flocie.

Piotr Wójcik

New Business Manager

+48 572 653 209

piotr.wojcik@navifleet.pl

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.