Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą wykorzystując GPS?

Lokalizacja satelitarna umożliwia dokładne określanie pozycji dowolnego obiektu na mapie. Jednym z zastosowań lokalizatorów GPS jest śledzenie pozycji pojazdu oraz umożliwienie zlokalizowania go po kradzieży. Złodzieje jednak wyspecjalizowali się w zaawansowanych formach kradzieży pojazdu, dlatego sam lokalizator GPS nie wystarcza. Jak dodatkowo zabezpieczyć samochód przed kradzieżą za pomocą GPS?

Zagłuszenie sygnału GPS jest łatwiejsze niż myślisz!

Lokalizatory GPS do swojej pracy potrzebują dwóch sieci – satelitarnej oraz komórkowej (internet lub SMS). Lokalizator komunikuje się z siecią satelitów krążących wokół Ziemi, by obliczyć swoje położenie, a następnie wysyła tę informację do aplikacji internetowej, w której użytkownik może zobaczyć aktualne położenie pojazdu. Sygnał satelitarny jest jednak łatwy do osłabienia lub kompletnego zagłuszenia przez elementy betonowe lub metalowe. Wystarczy więc kontener, metalowa zabudowa albo nawet wprowadzenie pojazdu do podziemnego garażu, aby zakłócić sygnał. Drugą, dużo łatwiejszą metodą jest skorzystanie z popularnych zagłuszaczy GPS, które na Allegro kosztują poniżej 100 zł. Uruchomienie takiego zagłuszacza powoduje, że lokalizator nie może określać swojej aktualnej pozycji i nadaje cały czas ostatnio zapamiętaną lokalizację, przez co sprawia wrażenie, jakby nie zmieniał swojego położenia.

Sieć komórkowa jest niezbędna do przesłania aktualnej lokalizacji GPS

Musimy pamiętać, że zlokalizowaną pozycję trzeba jeszcze nadać do użytkownika systemu. Niestety, bez dostępu do sieci komórkowej jest to niemożliwe. W internecie już za kilkaset złotych można kupić nowy zagłuszacz komunikacji bezprzewodowej – rozmów, wiadomości SMS, sieci Wi-Fi, sieci komórkowej i fal radiowych. Nieco droższe modele zagłuszaczy posiadają również funkcję zagłuszania sygnału GPS, co czyni je ulubionym narzędziem złodziei samochodów, maszyn, motocykli i wszystkich innych typów pojazdów. Kradzież pojazdu przy użyciu takiego urządzenia nie powinna potrwać więcej niż kilkadziesiąt sekund, a lokalizator GPS jest bezradny. Czy istnieje zatem skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą?

Dodatkowy immobiliser zapewnia skuteczną ochronę pojazdu przed kradzieżą

Najbardziej popularną metodą kradzieży pojazdów jest złamanie zabezpieczeń, uruchomienie silnika i odjechanie z miejsca zdarzenia bez wzbudzania jakichkolwiek podejrzeń. Aby skuteczniej zabezpieczyć samochód przed kradzieżą warto skorzystać z dodatkowego immobilisera. Immobiliser to urządzenie składające się z układu scalonego oraz przekaźnika elektromagnetycznego. Jego zasada działania jest bardzo prosta – podczas próby uruchomienia silnika immobiliser przerywa wybrany obwód elektryczny w pojeździe i szuka w swoim otoczeniu (ok. 5 metrów) specjalnego identyfikatora w formie karty, pastylki lub breloka. Jeśli w kilku próbach nawiąże połączenie, zamyka z powrotem obwód elektryczny i zezwala na uruchomienie silnika. W innym przypadku samochód zachowuje się, tak jakby miał rozładowany akumulator. Warto zaznaczyć, że immobilisera nie da się ominąć przez stosowanie zagłuszaczy GSM lub GPS.

Czujnik przeciążeń pozwala wykryć próbę odholowania auta podczas kradzieży

Niektóre lokalizatory GPS posiadają wbudowane czujniki ruchu, które bazując na akcelerometrze pozwalają wykryć ruch pojazdu lub zmianę jego nachylenia podczas postoju, co z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na próbę kradzieży. Ochrona przed kradzieżą samochodu, maszyny lub motocykla jest dużo bardziej skuteczna, gdy użytkownik pojazdu w porę otrzyma powiadomienie SMS o potencjalnej kradzieży. Informacja o odbywającej się właśnie próbie odholowania pojazdu daje szansę na błyskawiczne sprawdzenie przyczyny lub wysłanie służb na miejsce zdarzenia.

Jak wykryć, czy lokalizator GPS jest zagłuszany podczas kradzieży auta?

Aplikacja Navifleet posiada zaawansowany moduł diagnostyczny, który kontroluje prawidłową pracę urządzeń. Lokalizatory GPS pracują według innego scenariusza podczas jazdy i innego podczas postoju. Specjalne algorytmy diagnostyczne badają zachowanie lokalizatora i częstotliwość jego nadawania, a następnie wykrywają anomalię i alarmują posiadacza pojazdu. System GPS dodatkowo informuje, jakie sieci są potencjalnie zagłuszane – GPS czy GSM. Zastosowanie tej funkcjonalności gwarantuje błyskawiczne wykrycie próby kradzieży według różnych scenariuszy – holowanie, zagłuszenie GSM lub zagłuszenie GPS. Zabezpieczenie antykradzieżowe GPS to jedna z najskuteczniejszych metod.

Alarmy w czasie rzeczywistym o opuszczeniu dozwolonego obszaru lub nieautoryzowanym użyciu pojazdu

Aby skutecznie ochronić pojazd przed kradzieżą należy zadbać o maksymalne uszczelnienie systemu zabezpieczeń, dlatego nie powinno się zapominać o najbardziej podstawowych formach, aby odpowiednio zabezpieczyć auto przed kradzieżą. Platforma Navifleet alarmuje użytkownika, gdy w wybrane dni, o ustalonych porach pojazd opuści wyznaczoną strefę. Dodatkowym atutem systemu jest powiadomienie o nieautoryzowanej próbie uruchomienia silnika, która może świadczyć o kradzieży samochodu.

Podsumowanie

Jak dodatkowo zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Należy zastosować jak najwięcej dostępnych narzędzi wchodzących w skład monitoringu GPS. Praca lokalizatora GPS jest bardzo łatwa do zagłuszenia, a brak systemu diagnostycznego nie gwarantuje dobrej ochrony przed kradzieżą samochodu. W praktyce tylko odpowiedni system diagnostyczny, który wykrywa anomalię w komunikacji między lokalizatorem a serwerem pozwoli skutecznie alarmować o próbie kradzieży.

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.