Jak przekonać kierowców do telematyki?

Z doświadczenia wiemy, że większość kierowców nieprzychylnie patrzy na wszelkie próby wprowadzenia systemu telematycznego we flocie. Mimo to, proces wdrożenia takiego rozwiązania nie musi być żmudny. Komunikacja oparta na szczerości i otwarcie się na potrzeby pracowników to klucz do płynnego przeprowadzenia wdrożenia telematyki.

Telematyka w samochodzie a prywatność kierowcy

W wielu przypadkach kierowcy traktują system telematyczny jako metodę inwigilacji. Prawda jest taka, że żaden kierownik floty nie ma czasu, ani ochoty na śledzenie miejsca pobytu kilkuset kierowców. Nie zmienia to jednak faktu, że kierowcy powinni mieć prawo do prywatności. Zwłaszcza, że często stosowanym benefitem dla pracownika jest możliwość wykorzystania pojazdu do celów prywatnych. Pierwszym krokiem wykonanym przez kierownika floty powinno być przedstawienie celu wdrożenia telematyki (często ze sprecyzowaniem co to jest telematyka) oraz zagwarantowanie kierowcom prywatności.

W Navifleet przygotowaliśmy tzw. Tryb prywatny, który z jednej strony zapewnia kierowcom prywatność, a z drugiej daje kierownikowi floty możliwość rozliczania kilometrów prywatnych. Za pomocą aplikacji Navifleet Driver, kierowca może w dowolnej chwili przełączyć się w odpowiedni tryb i stać się niewidocznym dla przełożonego. Po uruchomieniu Trybu prywatnego, aplikacja cenzuruje położenie pojazdu oraz przebyte trasy co uniemożliwia kierownikowi floty podglądnięcie jego miejsca pobytu. Nie oznacza to, że kierowca staje się wówczas bezkarny, ponieważ jego styl jazdy jest wciąż monitorowany, a wszystkie nieekonomiczne i niebezpieczne zachowania  są skrupulatnie rejestrowane. Stanowi to zdrowy kompromis pomiędzy poszanowaniem prywatności i monitorowaniem pojazdu.

Tryb służbowy i prywatny w aplikacji Navifleet Driver

Telematyka jako sposób na doskonalenie techniki jazdy

Telematyka w transporcie nie tylko nie musi być narzędziem inwigilacji, jak pisaliśmy w poprzednim akapicie, ale przede wszystkim może być wsparciem dla kierowców. Choć każdy z nas uważa się za dobrego kierowcę, to jednak wszyscy popełniamy błędy. Rozwiązania telematyczne, które analizują styl jazdy mogą posłużyć kierowcy jako źródło merytorycznej informacji zwrotnej na temat tego co poprawić w swoim zachowaniu, aby zredukować ryzyko wypadku. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne lub nieekonomiczne w skutkach mogą okazać się nasze nawyki.

Aplikacja Navifleet analizuje sposób prowadzenia pojazdu, z naciskiem na bezpieczeństwo oraz zdroworozsądkową ekonomikę jazdy. W ocenie uwzględnione są  takie  zachowania jak przyspieszanie, hamowanie, dobór odpowiedniego biegu, postoje z uruchomionym silnikiem, przekroczenia prędkości i płynność jazdy. Każdy kierowca ma dostęp do swojego profilu w aplikacji mobilnej Navifleet Driver, w której może dokładnie monitorować swoje wyniki. Aplikacja wyświetla kierowcy  jego ocenę stylu jazdy za wybrany zakres oraz uzasadnienie, z czego ta ocena wynika. Dzięki temu, że każda ocena jest transparentna, kierowca samodzielnie może zobaczyć w jakich kategoriach radzi sobie najlepiej, a w jakich najgorzej. Oprócz tego, że aplikacja przedstawia szczegółową listę popełnionych błędów, wraz z datą i miejscem wystąpienia, to jeszcze formułuje dynamiczne sugestie, adekwatne do popełnianych błędów. Dzięki temu kierowca doskonale wie, co musi zrobić, aby poprawić swoją ocenę.

Sugestia dla kierowcy w aplikacji Navifleet Driver

Zdrowa rywalizacja we flocie motywuje do poprawy stylu jazdy

Podczas tworzenia technologii analizującej styl jazdy chcieliśmy, aby jednym z jej głównych zadań było wspieranie kierowców. Z tego powodu przeprowadziliśmy wśród nich ankietę, która miała na celu zbadanie ich motywatorów, oczekiwań oraz preferencji względem takiego rozwiązania. Według tej ankiety aż 93% z nich chciałoby pomagać innym (np. brać udział w akcjach charytatywnych), a 80% twierdzi, że do zmiany nawyków za kierownicą motywuje ich rywalizacja z innymi.

Stworzenie kierowcom możliwości konkurowania ze sobą na przejrzystych i sprawiedliwych zasadach może być dużym ułatwieniem w bezproblemowym wdrożeniu telematyki. Dodatkową pomocą w niwelowaniu oporu kierowców mogą być konkursy, w których zwycięzca decyduje jaką organizację charytatywną chce wesprzeć. Idealnym narzędziem wprowadzającym do floty element zabawy jest moduł wyzwań w aplikacji Navifleet Driver. Celem tego modułu jest motywowanie kierowców do poprawiania swoich nawyków za kierownicą. Menedżer floty, tworząc wyzwanie, decyduje o czasie jego trwania, puli uczestników, celu, zasadach zwycięstwa oraz przedmiocie nagrody. Wyzwanie uruchamia się automatycznie w wybranym przez menedżera floty terminie, a wszyscy uczestnicy mogą śledzić swój postęp na tle całej grupy w aplikacji mobilnej.

Wyzwanie dla kierowców w aplikacji Navifleet Driver

Zastosowanie telematyki jako korzyść dla środowiska

Równie motywującym czynnikiem jest troska o środowisko. Według naszej ankiety, troskę o czystą planetę i podejście “zero-waste” wyznaje aż 87% kierowców. W związku z tym plan zakomunikowania kierowcom zamiaru wdrożenia telematyki powinien uwzględniać także chęć redukcji śladu węglowego przez całą organizację. Warto sobie uświadomić, że w parze z redukcją zużycia paliwa idzie także redukcja emisji szkodliwych substancji, w tym przede wszystkim tlenku węgla, tlenków azotu i tlenków siarki. Jazda ekonomiczna to także redukcja pyłów zawieszonych (PM 10 oraz PM 2.5), które są bardzo szkodliwe dla człowieka.

Za pomocą modułu Analiza Stylu Jazdy, możemy zmniejszyć zużycie paliwa, a co za tym idzie emisję szkodliwych substancji we flocie nawet o kilkanaście procent. Ilość paliwa, która jest marnowana na skutek nieekonomicznej jazdy jest prezentowana na wykresie źródeł strat paliwa oraz potencjalnych oszczędności. Dzięki tym narzędziom wyraźnie widać, o ile zmniejszyłoby się zużycie paliwa, gdyby kierowcy poprawili swoje nawyki oraz które zachowania generują największe straty paliwa. Dodatkowo każdy kierowca może śledzić swoje spalanie oraz ocenę, co dodatkowo motywuje do ciągłego starania się o poprawę tych parametrów. Stopniowe postępy i świadomość tego, że zrobiliśmy coś dobrego dla środowiska bardzo motywuje do dalszej pracy nad sobą.

Źródła strat paliwa

Podsumowanie

Wdrożenie telematyki w samochodach, które stanowią dla kierowców zarówno narzędzie pracy jak i benefit do wykorzystania prywatnego nie musi być skazane na porażkę. Przecież wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie na drogach, oddychać czystym powietrzem i nie marnować pieniędzy (np. na paliwo lub nadmierną eksploatację). Zapewnienie prywatności połączone ze szczerą komunikacją to coś, na co kierowcy zasługują. Dzięki mądremu podejściu kierownika floty, wdrożenie telematyki będzie nie tylko możliwe, ale przede wszystkim podniesie poziom bezpieczeństwa kierowców, wprowadzi odrobinę zabawy płynącej z grywalizacji i wygeneruje ogromne oszczędności finansowe.

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.