Obalamy 5 najpopularniejszych mitów dotyczących monitoringu GPS

Nasza codzienna praca to przede wszystkim kontakt z Klientami, nie ważne czy pracujemy w dziale handlowym, technicznym czy finansowym. Każdy z pracowników odbiera codziennie mnóstwo telefonów, czy odpisuje na e-maile. Podczas prowadzonych konwersacji (niejednokrotnie bardzo długich) napotkamy różne mity na temat usług monitoringu GPS. Pomimo faktu, iż systemy GPS są coraz bardziej popularne a ich funkcjonalność jest stale rozbudowywana o nowe użyteczne funkcje, nadal wiele osób posiada błędne wręcz mityczne można powiedzieć informacje. W tym poście przedstawię 5 najpopularniejszych „mitów” oraz moje kontrargumenty.

1. Systemy monitoringu GPS są drogie!

Nie, nie, to nieprawda. Na rynku pojawiło się wiele firm świadczących usługi lokalizacji GPS, zatem mocno wzrosła konkurencja, a ceny przez ostanie lata znacznie spadły. Samo wdrożenie systemu zarządzania flotą pojazdów, pozwala zredukować koszty firmy oraz zwiększyć wydajność. Nie możesz kontrolować ceny paliw, ale możesz kontrolować zużycie paliwa (przynajmniej do pewnego stopnia). Nowoczesne systemy monitoringu GPS posiadają moduły pozwalające na precyzyjną kontrolę większości parametrów pojazdu, w tym kontrolę paliwa, spalania oraz eko-jazdy, czyli czynników które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów. Rzeczywistość jest taka, że koszt wdrożenia monitoringu GPS zwraca się po pierwszych miesiącach użytkowania.

2. Małe firmy nie potrzebują systemów do zarządzania flotą!

Rozmiar nie ma znaczenia – każdy może korzystać z systemu monitoringu GPS dla floty. Nie zależnie czy posiadasz 5, 50, 500 lub więcej pojazdów zalety pozostają takie same: można śledzić ich położenie na mapie, lepiej planować trasy, kontrolować paliwo, zwiększać efektywność przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów. Monitoring GPS skutecznie wspomaga prace każdego przedsiębiorstwa.

3. Wszystkie firmy oferują ten sam zakres usług!

To prawda, istnieje wiele firm świadczących usługi lokalizacji GPS, na pierwszy rzut oka może wydawać się że systemy przez nie oferowane są podobne do siebie, ale to tylko pozory. Owszem wszystkie umożliwiają bieżący podgląd pojazdów na mapie (mam nadzieję), natomiast funkcjonalność to już inna sprawa, niektóre systemy ograniczają się do podstawowych funkcji i raportów, a niektóre idą stale z duchem nowoczesnej techniki, oferując coraz to nowsze funkcje oraz rozwiązania. Nie każda firma zapewnia także wsparcie techniczne po zakupie produktu, lub nie jest w stanie dostosować się do potrzeb Klienta. Renomowany usługodawca zapewni Ci wszystkie te cechy.

4. Monitoring GPS to ingerowanie w prywatność pracowników!

Jest to jeden z najczęstszych problemów, jaki napotykają menadżerowie firm które wdrażają monitoring GPS. Tak naprawdę uczciwy pracownik nie ma nic do ukrycia i nie powinien się bać takich rozwiązań. Głównym celem wdrożenia jest przede wszystkim podnoszenie efektywności. Poza tym, systemy GPS służą również poprawie bezpieczeństwa kierowców, ponieważ nie muszą już korzystać z telefonu komórkowego aby informować przełożonego o swoim położeniu czy dostarczonej dostawie itd. oprócz tego, samochody są bardziej chronione przed kradzieżą. Każdy system do zarządzania flotą, służy również jako narzędzie weryfikacji wykonanej pracy.

5. Systemy są skomplikowane a sama nauka obsługi zajmuje zbyt wiele czasu!

Mimo, że instalacja systemu zajmuje trochę czasu, to sama obsługa w większości przypadków jest bardzo prosta. W dobie nowoczesnej techniki, systemy są coraz bardziej intuicyjne a interfejsy bardziej przyjazne użytkownikom. W odniesieniu do nauki systemu, to zależy od dostawcy, projektując system Navifleet staraliśmy się maksymalnie uprościć nasz interfejs aby był przyjazny dla użytkownika, dzięki czemu system może być użytkowany przez każdego, bez żadnych problemów. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy sprzedawca oferuje mobilną aplikację, tak aby wszystkie informacje na temat pojazdów były również dostępne z poziomu tabletu czy smartfona, nawet gdy nie jesteś w biurze. I ogólnie mówiąc – wszystkie systemy w swoim założeniu mają oszczędzać czas.

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.