5 złych nawyków kierowców, które zwiększają zużycie paliwa w twojej flocie

Kierowcy starają się jeździć ekonomicznie, ale faktury za paliwo ciągle rosną? Wielu flotowców zmaga się z tym problemem. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 5 najbardziej paliwożernych działań kierowców za kółkiem. W tym artykule dowiesz się: 

  • jakie działania we flocie najczęściej marnują paliwo, 
  • jak przekonać kierowców do ekojazdy (ale tak, żeby efekt był trwały), 
  • co możesz zacząć kontrolować już dziś, a w czym pomoże ci aplikacja Navifleet.

Jak paliwożerne działania wpływają na koszty floty?

Nasze dane pokazują, że we flocie 70 pojazdów, pokonujących miesięcznie 156 660 km, możliwość oszczędności związanej bezpośrednio z paliwożernymi zachowaniami kierowców wynosi 702 litrów. To oznacza, że złe nawyki kierowców generują stratę na poziomie 4914 zł brutto (przy założeniu ceny paliwa - 7 zł). Poniżej znajdziesz konkretną listę zachowań, które prowadzą do marnowania paliwa. 

Navifleet, spalanie we flocie, wizualizacja oszczędności i ranking kierowców

Oto 5 paliwożernych działań kierowców, z którymi spotykamy się najczęściej

1. Silnik włączony na postoju

Unikanie wyłączania silnika jest jednym z najbardziej paliwożernych zachowań. Kierowcy notorycznie pozostawiają silnik pojazdu włączony na dłużej niż to konieczne, nawet wtedy, gdy pojazd stoi w miejscu, na przykład podczas postoju na parkingu lub na czerwonym świetle. 

To może wydawać się drobnostką, ale ma duży wpływ na zużycie paliwa. Dane z naszej aplikacji jednoznacznie pokazują, że takie zachowanie może prowadzić do wzrostu zużycia paliwa nawet o 4l miesięcznie w tym samym samochodzie i na tej samej trasie

Co możesz zrobić: Jeśli martwią cię wysokie faktury za paliwo, warto raz na jakiś czas przypomnieć kierowcom, ile paliwa marnuje się na dłuższych postojach, takich jak oczekiwanie na pasażera czy rozładunek.

Szczegółowa ocena kierowcy w aplikacji Navifleet, kategoria błędu: silnik włączony na postoju

2. Agresywny styl jazdy

Wiele paliwa we flocie marnuje się z powodu zbyt agresywnej jazdy kierowców.  Na agresywną jazdę składa się szereg niepożądanych nawyków, takich jak: gwałtowne przyspieszanie, ostre hamowanie, przekraczanie prędkości czy brak obserwowania sytuacji na drodze. 

Gwałtowne przyspieszanie

Podczas gwałtownego przyspieszania silnik musi pobrać znacznie większą ilość paliwa, aby zapewnić potrzebną moc i prędkość. To dodatkowe obciążenie dla silnika i elementów układu napędowego takich jak sprzęgło, skrzynia biegów czy półosie, co może również wpłynąć na częstsze usterki.

Szczegółowa ocena kierowcy w aplikacji Navifleet, kategoria błędu: przyspieszanie

Ostre hamowanie

Kierowcy, którzy ostro hamują, marnują energię kinetyczną pojazdu, która mogłaby być wykorzystana do utrzymania prędkości. Aby wznowić jazdę, silnik musi wygenerować dodatkową moc, co z kolei wymaga większej ilości paliwa. Ten typ hamowania może również prowadzić do szybszego zużycia klocków hamulcowych, tarcz hamulcowych, jak również zwiększonego zużycia ogumienia. Zalecane jest hamowanie za pomocą silnika i obserwowanie sytuacji na drodze.

Szczegółowa ocena kierowcy w aplikacji Navifleet, kategoria błędu: hamowanie

Przekraczanie prędkości

Przekraczając prędkość, kierowcy nie tylko naruszają przepisy ruchu drogowego, ale również zużywają więcej paliwa z uwagi na konieczność pokonania zwiększonych oporów powietrza. Co więcej, nie zawsze warto jechać z maksymalną dopuszczalną prędkością np. jazda autostradą 120/130 km/h jest bardziej ekonomiczna niż jazda 140 km/h. Ponadto, przekroczenie prędkości zwiększa ryzyko wypadków i prowadzi do wydłużenia drogi hamowania, a tym samym może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Szczegółowa ocena kierowcy w aplikacji Navifleet, kategoria błędu: prędkość
Navifleet, incydenty we flocie, ranking kierowców

Jazda na wysokich obrotach

Najmniej paliwa zużywa się w określonym zakresie obrotów silnika, który może się różnić pomiędzy różnymi pojazdami. Utrzymywanie silnika na wysokich obrotach sprawia, że zużycie paliwa znacząco rośnie. Dodatkowo jazda na wysokich obrotach może prowadzić do nadmiernego zużycia skrzyni biegów oraz przyspieszyć proces zużywania się podzespołów silnika.

Jak jeździć ekonomicznie?

Ecodriving, czyli ekonomiczna jazda, znacznie wpływa oszczędności paliwa i redukcję emisji. Jak więc jeździć, żeby zaoszczędzić paliwo?

Podstawową zasadą ekojazdy jest płynność. Oznacza to unikanie nagłych i gwałtownych manewrów za kierownicą. Należy ruszać spokojnie oraz stopniowo przyspieszać. Podobnie, zamiast gwałtownie hamować, lepiej wcześniej rozpocząć zwalnianie, wykorzystując opór silnika. Poprawne zmiany biegów to kolejny kluczowy aspekt ekonomicznej jazdy. 

Ważne jest utrzymanie stałej prędkości. Nie tylko pozwala to na zaoszczędzenie paliwa, ale także przyczynia się do bezpieczeństwa na drodze. Stosowanie tempomatu w trakcie jazdy po terenie płaskim może być niezwykle pomocne w utrzymaniu stałej prędkości i obrotów silnika na optymalnym poziomie. Na terenie górzystym utrzymywanie stałej prędkości będzie wiązało się ze zwiększonym spalaniem. 

3. Nieoptymalne planowanie tras

Warto podkreślić, że agresywna jazda często idzie w parze z niewłaściwym planowaniem tras. Brak odpowiedniego rozplanowania czasu podróży na danej trasie prowadzi do sytuacji niebezpiecznych, w których kierowcy zostają zmuszeni do prób "nadrobienia" zgubionego czasu w trakcie podróży. Taki scenariusz przekłada się na częste hamowanie, przyspieszanie oraz przekraczanie prędkości, co w konsekwencji prowadzi do dodatkowego zużycia paliwa.

Niewłaściwe planowanie może także skutkować niepotrzebnym wydłużeniem dystansu lub czasu trwania podróży. Zwiększenie odległości na trasie oznacza konieczność pokonania dodatkowych kilometrów, co z kolei prowadzi do wzrostu zużycia paliwa. Ponadto wybór tras o dużym natężeniu ruchu lub często występujących korkach może skutkować częstym hamowaniem i przyspieszaniem, co dodatkowo obciąża silnik i zwiększa zużycie paliwa.

Co możesz zrobić: Korzystanie z GPS i narzędzi do optymalizacji tras pozwala uniknąć obszarów o dużym natężeniu ruchu oraz przewiduje najlepszy czas podróży, co przekłada się na znaczące obniżenie kosztów paliwa.

4. Brak regularnych przeglądów technicznych

Niewłaściwe utrzymanie pojazdu, takie jak sporadyczna wymiana oleju silnikowego, brak regularnych przeglądów technicznych, czy ignorowanie obowiązku monitorowania ciśnienia w oponach, może prowadzić do uszkodzeń i degradacji podzespołów pojazdu. W efekcie silnik pracuje mniej efektywnie, co skutkuje większym zużyciem paliwa. Długotrwałe zaniedbanie utrzymania pojazdu może nawet prowadzić do poważnych awarii mechanicznych.

Podstawowe zadania związane z utrzymaniem pojazdów obejmują regularną wymianę oleju silnikowego, kontrolę stanu i ciśnienia opon, wymianę filtrów powietrza oraz przeglądy techniczne. Wykonywanie tych czynności zgodnie z zaleceniami producenta i w określonych interwałach jest kluczowe dla utrzymania pojazdów w optymalnym stanie technicznym.

5. Przeciążenia pojazdów

Kiedy pojazd jest przeciążony, silnik musi pracować ciężej, co powoduje większe zużycie paliwa. Dodatkowe obciążenie utrudnia również hamowanie i przyspieszanie, co może generować większe straty paliwa, zwłaszcza podczas jazdy w mieście lub na terenach górzystych.

Limity obciążenia są ustanawiane na podstawie wytycznych producenta pojazdu i przepisów prawa. Przekroczenie tych limitów może prowadzić nie tylko do większego zużycia paliwa, ale także do uszkodzeń mechanizmów zawieszenia i innych elementów pojazdu. 

Czy flotowiec może mieć wpływ na zmianę zachowań kierowców?

Jednym ze sposobów jest promowanie ekonomicznej jazdy poprzez szkolenia kierowców w zakresie płynniejszej techniki prowadzenia pojazdu, w tym kursy jazdy defensywnej. O ile szkolenia tego typu mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa, z doświadczenia wiemy, że ich efekty są krótkotrwałe. 

Wyeliminowanie działań, które prowadzą do nadmiernej konsumpcji paliwa, jest procesem, który bez wsparcia technologii może być czasochłonny i niekoniecznie przynieść oczekiwane rezultaty, takie jak obniżenie faktur/rozliczeń za paliwo. Aby na stałe poprawić styl jazdy i obniżyć zużycie paliwa o setki litrów miesięcznie, wdrażamy we flotach moduł Analiza stylu jazdy. Jest to kluczowy element w procesie budowania trwałej zmiany zachowań kierowców. Wdrożenie systemu monitorowania floty pozwala na dokładne zrozumienie nawyków kierowców i identyfikację konkretnych obszarów, które wymagają poprawy.

Aplikacja Navifleet monitoruje styl jazdy kierowców, bez naruszania ich prywatności. Oznacza to, że flotowiec ma dokładny wgląd w sposób wykorzystania pojazdu, bez inwigilacji pracowników. Aplikacja monitoruje zachowania kierowcy, takie jak gwałtowne hamowanie, przyspieszanie lub jazda na nieodpowiednim biegu, które wpływają na szybszą eksploatację pojazdu. 

Na podstawie danych algorytm wskazuje kierowców, którzy jeżdżą nieekonomicznie lub stwarzają zagrożenie na drodze. Kierowcy podczas korzystania z aplikacji mają stały dostęp do przydatnych wskazówek i analizy popełnianych błędów. Wirtualny instruktor jazdy dba o edukację i styl jazdy kierowców, natomiast flotowiec możesz sprawdzić, o ile zmniejsza się spalanie. 

Jednym ze sposobów na wyeliminowanie paliwożernych działań jest też grywalizacja.  Tworzenie konkursów i wyzwań w aplikacji Navifleet, nagradzanie najlepszych wyników w poprawie stylu jazdy, to sposób na dodatkową motywację i budowanie zdrowej rywalizacji w zespole.

grywalizacja w aplikacji Navifleet driver

Roksana Radecka

Creative Marketing & Content Specialist

Moją zawodową filozofią jest dostarczanie wartości za pomocą przygotowywanych treści i unikanie wielkich, ale pustych słów.