5 złych nawyków kierowców, które zwiększają zużycie paliwa w twojej flocie

Kierowcy starają się jeździć ekonomicznie, ale faktury za paliwo ciągle rosną? Wielu flotowców zmaga się z tym problemem. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 5 najbardziej paliwożernych działań kierowców za kółkiem. W tym artykule dowiesz się: 

 • jakie działania we flocie najczęściej marnują paliwo, 
 • jak przekonać kierowców do ekojazdy (ale tak, żeby efekt był trwały), 
 • co możesz zacząć kontrolować już dziś, a w czym pomoże ci aplikacja Navifleet.

Jak paliwożerne działania wpływają na koszty floty?

Nasze dane pokazują, że we flocie 70 pojazdów, pokonujących miesięcznie 156 660 km, możliwość oszczędności związanej bezpośrednio z paliwożernymi zachowaniami kierowców wynosi 702 litrów. To oznacza, że złe nawyki kierowców generują stratę na poziomie 4914 zł brutto (przy założeniu ceny paliwa - 7 zł). Poniżej znajdziesz konkretną listę zachowań, które prowadzą do marnowania paliwa. 

Navifleet, spalanie we flocie, wizualizacja oszczędności i ranking kierowców

Oto 5 paliwożernych działań kierowców, z którymi spotykamy się najczęściej

1. Silnik włączony na postoju

Unikanie wyłączania silnika jest jednym z najbardziej paliwożernych zachowań. Kierowcy notorycznie pozostawiają silnik pojazdu włączony na dłużej niż to konieczne, nawet wtedy, gdy pojazd stoi w miejscu, na przykład podczas postoju na parkingu lub na czerwonym świetle. 

To może wydawać się drobnostką, ale ma duży wpływ na zużycie paliwa. Dane z naszej aplikacji jednoznacznie pokazują, że takie zachowanie może prowadzić do wzrostu zużycia paliwa nawet o 4l miesięcznie w tym samym samochodzie i na tej samej trasie

Co możesz zrobić: Jeśli martwią cię wysokie faktury za paliwo, warto raz na jakiś czas przypomnieć kierowcom, ile paliwa marnuje się na dłuższych postojach, takich jak oczekiwanie na pasażera czy rozładunek.

Szczegółowa ocena kierowcy w aplikacji Navifleet, kategoria błędu: silnik włączony na postoju

2. Agresywny styl jazdy

Wiele paliwa we flocie marnuje się z powodu zbyt agresywnej jazdy kierowców.  Na agresywną jazdę składa się szereg niepożądanych nawyków, takich jak: gwałtowne przyspieszanie, ostre hamowanie, przekraczanie prędkości czy brak obserwowania sytuacji na drodze. 

Gwałtowne przyspieszanie

Podczas gwałtownego przyspieszania silnik musi pobrać znacznie większą ilość paliwa, aby zapewnić potrzebną moc i prędkość. To dodatkowe obciążenie dla silnika i elementów układu napędowego takich jak sprzęgło, skrzynia biegów czy półosie, co może również wpłynąć na częstsze usterki.

Szczegółowa ocena kierowcy w aplikacji Navifleet, kategoria błędu: przyspieszanie

Ostre hamowanie

Kierowcy, którzy ostro hamują, marnują energię kinetyczną pojazdu, która mogłaby być wykorzystana do utrzymania prędkości. Aby wznowić jazdę, silnik musi wygenerować dodatkową moc, co z kolei wymaga większej ilości paliwa. Ten typ hamowania może również prowadzić do szybszego zużycia klocków hamulcowych, tarcz hamulcowych, jak również zwiększonego zużycia ogumienia. Zalecane jest hamowanie za pomocą silnika i obserwowanie sytuacji na drodze.

Szczegółowa ocena kierowcy w aplikacji Navifleet, kategoria błędu: hamowanie

Przekraczanie prędkości

Przekraczając prędkość, kierowcy nie tylko naruszają przepisy ruchu drogowego, ale również zużywają więcej paliwa z uwagi na konieczność pokonania zwiększonych oporów powietrza. Co więcej, nie zawsze warto jechać z maksymalną dopuszczalną prędkością np. jazda autostradą 120/130 km/h jest bardziej ekonomiczna niż jazda 140 km/h. Ponadto, przekroczenie prędkości zwiększa ryzyko wypadków i prowadzi do wydłużenia drogi hamowania, a tym samym może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Szczegółowa ocena kierowcy w aplikacji Navifleet, kategoria błędu: prędkość
Navifleet, incydenty we flocie, ranking kierowców

Jazda na wysokich obrotach

Najmniej paliwa zużywa się w określonym zakresie obrotów silnika, który może się różnić pomiędzy różnymi pojazdami. Utrzymywanie silnika na wysokich obrotach sprawia, że zużycie paliwa znacząco rośnie. Dodatkowo jazda na wysokich obrotach może prowadzić do nadmiernego zużycia skrzyni biegów oraz przyspieszyć proces zużywania się podzespołów silnika.

Jak jeździć ekonomicznie?

Ecodriving, czyli ekonomiczna jazda, znacznie wpływa oszczędności paliwa i redukcję emisji. Jak więc jeździć, żeby zaoszczędzić paliwo?

Podstawową zasadą ekojazdy jest płynność. Oznacza to unikanie nagłych i gwałtownych manewrów za kierownicą. Należy ruszać spokojnie oraz stopniowo przyspieszać. Podobnie, zamiast gwałtownie hamować, lepiej wcześniej rozpocząć zwalnianie, wykorzystując opór silnika. Poprawne zmiany biegów to kolejny kluczowy aspekt ekonomicznej jazdy. 

Ważne jest utrzymanie stałej prędkości. Nie tylko pozwala to na zaoszczędzenie paliwa, ale także przyczynia się do bezpieczeństwa na drodze. Stosowanie tempomatu w trakcie jazdy po terenie płaskim może być niezwykle pomocne w utrzymaniu stałej prędkości i obrotów silnika na optymalnym poziomie. Na terenie górzystym utrzymywanie stałej prędkości będzie wiązało się ze zwiększonym spalaniem. 

3. Nieoptymalne planowanie tras

Warto podkreślić, że agresywna jazda często idzie w parze z niewłaściwym planowaniem tras. Brak odpowiedniego rozplanowania czasu podróży na danej trasie prowadzi do sytuacji niebezpiecznych, w których kierowcy zostają zmuszeni do prób "nadrobienia" zgubionego czasu w trakcie podróży. Taki scenariusz przekłada się na częste hamowanie, przyspieszanie oraz przekraczanie prędkości, co w konsekwencji prowadzi do dodatkowego zużycia paliwa.

Niewłaściwe planowanie może także skutkować niepotrzebnym wydłużeniem dystansu lub czasu trwania podróży. Zwiększenie odległości na trasie oznacza konieczność pokonania dodatkowych kilometrów, co z kolei prowadzi do wzrostu zużycia paliwa. Ponadto wybór tras o dużym natężeniu ruchu lub często występujących korkach może skutkować częstym hamowaniem i przyspieszaniem, co dodatkowo obciąża silnik i zwiększa zużycie paliwa.

Co możesz zrobić: Korzystanie z GPS i narzędzi do optymalizacji tras pozwala uniknąć obszarów o dużym natężeniu ruchu oraz przewiduje najlepszy czas podróży, co przekłada się na znaczące obniżenie kosztów paliwa.

4. Brak regularnych przeglądów technicznych

Niewłaściwe utrzymanie pojazdu, takie jak sporadyczna wymiana oleju silnikowego, brak regularnych przeglądów technicznych, czy ignorowanie obowiązku monitorowania ciśnienia w oponach, może prowadzić do uszkodzeń i degradacji podzespołów pojazdu. W efekcie silnik pracuje mniej efektywnie, co skutkuje większym zużyciem paliwa. Długotrwałe zaniedbanie utrzymania pojazdu może nawet prowadzić do poważnych awarii mechanicznych.

Podstawowe zadania związane z utrzymaniem pojazdów obejmują regularną wymianę oleju silnikowego, kontrolę stanu i ciśnienia opon, wymianę filtrów powietrza oraz przeglądy techniczne. Wykonywanie tych czynności zgodnie z zaleceniami producenta i w określonych interwałach jest kluczowe dla utrzymania pojazdów w optymalnym stanie technicznym.

5. Przeciążenia pojazdów

Kiedy pojazd jest przeciążony, silnik musi pracować ciężej, co powoduje większe zużycie paliwa. Dodatkowe obciążenie utrudnia również hamowanie i przyspieszanie, co może generować większe straty paliwa, zwłaszcza podczas jazdy w mieście lub na terenach górzystych.

Limity obciążenia są ustanawiane na podstawie wytycznych producenta pojazdu i przepisów prawa. Przekroczenie tych limitów może prowadzić nie tylko do większego zużycia paliwa, ale także do uszkodzeń mechanizmów zawieszenia i innych elementów pojazdu. 

Czy flotowiec może mieć wpływ na zmianę zachowań kierowców?

Jednym ze sposobów jest promowanie ekonomicznej jazdy poprzez szkolenia kierowców w zakresie płynniejszej techniki prowadzenia pojazdu, w tym kursy jazdy defensywnej. O ile szkolenia tego typu mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa, z doświadczenia wiemy, że ich efekty są krótkotrwałe. 

Wyeliminowanie działań, które prowadzą do nadmiernej konsumpcji paliwa, jest procesem, który bez wsparcia technologii może być czasochłonny i niekoniecznie przynieść oczekiwane rezultaty, takie jak obniżenie faktur/rozliczeń za paliwo. Aby na stałe poprawić styl jazdy i obniżyć zużycie paliwa o setki litrów miesięcznie, wdrażamy we flotach moduł Analiza stylu jazdy. Jest to kluczowy element w procesie budowania trwałej zmiany zachowań kierowców. Wdrożenie systemu monitorowania floty pozwala na dokładne zrozumienie nawyków kierowców i identyfikację konkretnych obszarów, które wymagają poprawy.

Aplikacja Navifleet monitoruje styl jazdy kierowców, bez naruszania ich prywatności. Oznacza to, że flotowiec ma dokładny wgląd w sposób wykorzystania pojazdu, bez inwigilacji pracowników. Aplikacja monitoruje zachowania kierowcy, takie jak gwałtowne hamowanie, przyspieszanie lub jazda na nieodpowiednim biegu, które wpływają na szybszą eksploatację pojazdu. 

Na podstawie danych algorytm wskazuje kierowców, którzy jeżdżą nieekonomicznie lub stwarzają zagrożenie na drodze. Kierowcy podczas korzystania z aplikacji mają stały dostęp do przydatnych wskazówek i analizy popełnianych błędów. Wirtualny instruktor jazdy dba o edukację i styl jazdy kierowców, natomiast flotowiec możesz sprawdzić, o ile zmniejsza się spalanie. 

Jednym ze sposobów na wyeliminowanie paliwożernych działań jest też grywalizacja.  Tworzenie konkursów i wyzwań w aplikacji Navifleet, nagradzanie najlepszych wyników w poprawie stylu jazdy, to sposób na dodatkową motywację i budowanie zdrowej rywalizacji w zespole.

grywalizacja w aplikacji Navifleet driver

Jak zaoszczędzić 589 litrów paliwa miesięcznie?

Sprawdź, jak pomogliśmy zaoszczędzić 26 505 zł netto miesięcznie na samych kosztach paliwa, wprowadzając do floty moduł Analiza stylu jazdy. 

Poznaj historię naszego klienta:
Flotowiec zauważył, że część pojazdów zużywa istotnie więcej paliwa niż reszta floty. Rozbieżność sięgała 4l / 100 km. Kradzież paliwa została szybko wykluczona. Co było przyczyną zróżnicowanego zużycia paliwa?

Często zadawane pytania

Czy klimatyzacja i ogrzewanie mają wpływ na zużycie paliwa?

Tak, używanie klimatyzacji i ogrzewania może zwiększyć zużycie paliwa. Klimatyzacja działa poprzez chłodzenie powietrza w kabinie pojazdu, co wymaga energii, zazwyczaj generowanej przez silnik. Ogrzewanie działa na podobnej zasadzie, zużywając energię do podgrzewania powietrza. Dlatego ważne jest, aby korzystać z tych systemów z umiarem i dostosowywać ich intensywność do aktualnych warunków pogodowych, aby zminimalizować marnowanie paliwa. Oczywiście komfort kierowcy jest bardzo istotny dla jego bezpieczeństwa na drodze, dlatego nie można całkowicie zrezygnować z używania tych systemów.

Jak sprawdzić, czy kierowcy jeżdżą ekonomicznie?

Systemy telematyczne pozwalają na monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, rejestrowanie danych dotyczących prędkości, zużycia paliwa, oraz zachowań kierowców. Oprogramowanie do zarządzania flotą umożliwia analizę tych danych, generowanie raportów i identyfikowanie obszarów, w których można oszczędzać paliwo.

Jakie wskaźniki paliwowe warto monitorować we flocie?

Kluczowymi wskaźnikami świadczącymi o marnowaniu paliwa są:
 • Średnie zużycie paliwa na kilometr: Pozwala to na ocenę ogólnego zużycia paliwa przez flotę i porównanie wydajności różnych pojazdów.
 • Czas postoju i czas pracy silnika: Długie okresy postoju mogą wskazywać na nieefektywne zarządzanie czasem oraz marnotrawstwo paliwa.
 • Liczba przypadków przyspieszania i ostrego hamowania: Przypadki agresywnej jazdy mogą znacząco wpływać na zużycie paliwa, dlatego monitorowanie tych zachowań jest istotne.
Te wskaźniki pozwalają na ocenę i porównywanie wydajności pojazdów oraz identyfikowanie obszarów, w których można wprowadzić poprawki w celu oszczędności paliwa.

Jak skutecznie zachęcać kierowców do oszczędzania paliwa?

Zachęcanie kierowców do oszczędzania paliwa jest kluczowe w kontrolowaniu przepływu paliwa. Istnieje kilka skutecznych metod:
 • Programy motywacyjne: Są skutecznym narzędziem motywującym kierowców do oszczędzania paliwa. Przykłady nagród mogą obejmować bonusy finansowe, premie, prezenty lub dodatkowe dni wolne od pracy. Nagrody powinny być atrakcyjne i dostosowane do osiągniętych oszczędności paliwa.
 • Szkolenia w zakresie ekojazdy: Organizowanie szkoleń w zakresie jazdy defensywnej może pomóc kierowcom zrozumieć, jakie zachowania wpływają na zużycie paliwa i jak je zmienić. Szkolenia te mogą obejmować techniki takie jak płynna jazda, prawidłowe korzystanie z pedałów gazu i hamulca, oraz unikanie agresywnej jazdy.
 • Aplikacja analizy stylu jazdy: Wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak systemy telematyczne, pozwala na monitorowanie zachowań kierowców i dostarczanie im informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym. Kierowcy, którzy widzą wyniki swojego stylu jazdy, są bardziej skłonni do dążenia do oszczędności paliwa. Kluczowym benefitem jest możliwość ciągłego monitorowanie i analizowania wyników, co pozwala dostosować strategię zachęcania do zmieniających się potrzeb i sytuacji floty.
Zachęcanie kierowców do oszczędzania paliwa może być jeszcze bardziej efektywne, gdy wykorzystuje się elementy grywalizacji. Organizowanie zawodów i wyzwań między kierowcami lub grupami kierowców może być ekscytującym sposobem na stworzenie rywalizacji. Można przyznać nagrody dla tych, którzy oszczędzają najwięcej paliwa w określonym okresie czasu. To motywuje kierowców do ciągłego dążenia do poprawy. Rozwiązania takie, jak analiza stylu jazdy pozwalają łatwo przeprowadzać tego typu wydarzenia, dzięki funkcji prowadzenia rankingu.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby monitorowania zużycia paliwa we flocie?

Najskuteczniejsze metody monitorowania obejmują:
 • Systemy telematyczne: Systemy telematyczne są zaawansowanymi rozwiązaniami, które pozwalają na monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym. Wykorzystują one technologię GPS i transmisję danych, aby dostarczać dokładne informacje na temat położenia pojazdu, prędkości, zużycia paliwa oraz zachowań kierowcy. Te dane są zbierane i przekazywane do centralnej platformy, gdzie można je analizować. Systemy telematyczne pozwalają na natychmiastowe reagowanie na nieefektywne zachowania kierowców, takie jak nadmierne przyspieszanie czy długie okresy postoju.
 • Oprogramowanie do zarządzania flotą: Oprogramowanie do zarządzania flotą to narzędzie, które integruje dane z różnych źródeł, w tym telematycznych, i pozwala na analizę i generowanie raportów dotyczących zużycia paliwa. To również umożliwia tworzenie wskaźników efektywności paliwowej oraz monitorowanie ogólnych trendów w zużyciu paliwa we flocie. Oprogramowanie to pozwala menedżerom floty podejmować informowane decyzje w celu optymalizacji zużycia paliwa.
 • Oprogramowanie do zarządzania flotą: Oprogramowanie do zarządzania flotą to narzędzie, które integruje dane z różnych źródeł, w tym telematycznych, i pozwala na analizę i generowanie raportów dotyczących zużycia paliwa. To również umożliwia tworzenie wskaźników efektywności paliwowej oraz monitorowanie ogólnych trendów w zużyciu paliwa we flocie. Oprogramowanie to pozwala menedżerom floty podejmować informowane decyzje w celu optymalizacji zużycia paliwa.
 • Czujniki zużycia paliwa: Montaż czujników zużycia paliwa w pojazdach pozwala na monitorowanie ilości zużytego paliwa bezpośrednio w baku lub przewodach paliwowych. Te dane są zbierane i przesyłane do systemu zarządzania flotą, co umożliwia dokładne śledzenie zużycia paliwa przez każdy pojazd.
 • Integracja z silnikiem i ECU: W niektórych przypadkach, szczególnie w nowoczesnych pojazdach, istnieje możliwość integracji systemu monitorowania z elektronicznym sterowaniem silnikiem (ECU). To pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych informacji o pracy silnika i zużyciu paliwa.
 • Karty paliwowe: Karty paliwowe to specjalne karty, które kierowcy używają do tankowania. Te karty są powiązane z systemem zarządzania flotą i rejestrują transakcje zakupu paliwa. To pozwala na monitorowanie ilości i kosztów paliwa dla każdego pojazdu.
Wybór odpowiedniej metody monitorowania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj floty, budżet i poziom zaawansowania technologicznego. Jednak skuteczne monitorowanie zużycia paliwa jest kluczowe dla identyfikowania obszarów, w których można oszczędzać paliwo.

Roksana Radecka

Creative Marketing & Content Specialist

Moją zawodową filozofią jest dostarczanie wartości za pomocą przygotowywanych treści i unikanie wielkich, ale pustych słów.