Gdzie zamontować lokalizator GPS, żeby najlepiej pełnił swoją funkcję?

Lokalizator GPS – miejsce montaży, jego przeznaczenie i funkcje, jakie spełnia. W niektórych przypadkach poziom skomplikowania montażu i ryzyko powstania uszkodzeń jest na tyle wysokie, że konieczna będzie pomoc wykwalifikowanego technika. Czasami jednak instalacja jest na tyle łatwa, że można wykonać ją samodzielnie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zamontować lokalizator GPS w samochodzie i które elementy decydują o dobrym montażu. Sprawdź!

Najłatwiejszy montaż lokalizatora GPS w samochodzie, czyli gniazdo OBD II

Gniazdo diagnostyczne OBD II (ang. on board diagnostic) jest obowiązkowym wyposażeniem wszystkich pojazdów sprzedawanych w Unii Europejskiej po 2001r., a w Polsce po 2002r. Służy ono głównie do podłączenia urządzeń diagnostyki samochodowej, które ułatwiają zlokalizowanie przyczyny usterki przez odczytanie kodu błędu z komputera pokładowego. Alternatywną formą wykorzystania gniazda OBD jest podłączenie do niego lokalizatora GPS. W tym celu wykorzystywane są specjalne lokalizatory GPS. Aby go zainstalować, wystarczy umieścić urządzenie w gnieździe OBD i zaczekać, aż diody zaczną sygnalizować pracę modułu GSM/GPRS oraz GPS. Największymi zaletami montażu lokalizatora do gniazda OBD jest krótki czas trwania i niski poziom trudności. Lokalizator w dowolnej chwili może zostać podłączony i odłączony od pojazdu. Montaż lokalizatora GPS pod OBD jest rekomendowany w podstawowych rozwiązaniach, w których występuje częsta rotacja urządzeń między pojazdami. Na pewno tego typu montaż nie sprawdzi się w zabezpieczeniu pojazdu przed kradzieżą lub zaawansowanym zarządzaniu flotą pojazdów, ze względu na prostotę i szybkość, z jaką można wypiąć urządzenie.

Gdzie montuje się lokalizator GPS w pojeździe ciężarowym?

Monitoring pojazdów ciężarowych należących do floty firmowej przy użyciu lokalizatora GPS to nie tylko śledzenie pozycji na mapie, ale często także kontrola pracy zewnętrznych akcesoriów. Do najbardziej popularnych z nich należy kontrola pracy tachografu, odczyt parametrów z komputera pokładowego czy instalacja terminala komunikacyjnego dla kierowcy. W polskich pojazdach firmowych podłączone zostają także inne akcesoria zewnętrzne, takie jak sonda paliwa kontrolująca zmiany jego poziomu. Dla zapewnienia najwyższej jakości działania systemu rekomenduje się stabilny montaż w pojeździe. Lokalizator GPS najczęściej montowany jest wewnątrz kabiny pojazdu, w trudno dostępny miejscu, aby jego demontaż był możliwiej jak najtrudniejszy. O wyborze miejsca do montażu decyduje łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych elementów wymaganych do pracy lokalizatora tj. zasilanie, magistrala CAN (do niej wpinane jest urządzenie) lub okablowanie dodatkowych akcesoriów (np. tachografu).

Gdzie montuje się GPS w aucie osobowym i co decyduje o wyborze miejsca?

Monitoring floty samochodów osobowych najczęściej zamyka się w kontroli położenia oraz parametrów pracy pojazdu oraz identyfikacji kierowcy. Gdzie zamontować GPS w samochodzie? W większości pojazdów lokalizacja magistrali CAN jest łatwo dostępna, a miejsca montażu lokalizatorów GPS sprowadzają się do kilku lokalizacji. Najbardziej popularne miejsca do montażu to okolice nawiewów, schowków po stronie pasażera, radia oraz kierownicy. Dostęp do tych miejsc jest w większości przypadków dość łatwy. Trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić plastikowych osłon podczas ich demontażu. O wyborze miejsca do montażu lokalizatora GPS w pojeździe osobowym decyduje niska inwazyjność oraz dobry dostęp do instalacji elektrycznej pojazdu.

Montaż lokalizatora GPS antykradzieżowego warto dobrze przemyśleć!

Lokalizator GPS wykorzystywany do ochrony antykradzieżowej pojazdu zdecydowanie powinien zainstalować wykwalifikowany technik. Ze względu na fakt, że montaż wykonuje się często w pojazdach luksusowych, każda usterka wiąże się z ryzykiem poniesienia sporych kosztów. Monitoring antykradzieżowy wykorzystuje dodatkowe zabezpieczenia utrudniające złodziejowi kradzież pojazdu. Montaż takich zabezpieczeń wiąże się z ingerencją w układ elektroniczny pojazdu i na pewno nie może być wykonany przez osobę bez doświadczenia. Podczas montażu lokalizatora GPS należy zwrócić uwagę na to, by dostęp do niego był jak najbardziej utrudniony, a wszelkie próby usunięcia lokalizatora wiązały się z dużym nakładem czasu i pracy. Należy mieć na uwadze fakt, że złodziej nie musi usuwać lokalizatora z pojazdu, by zatrzymać jego pracę. Z tego względu warto przemyśleć instalacje dodatkowej ochrony antykradzieżowej z wbudowanym immobiliserem.

Jakie są podstawowe zasady montażu lokalizatorów GPS w samochodach i maszynach?

Lokalizatory GPS mogą pełnić różne funkcje. W zależności od tego, jakie one są trzeba zapewnić urządzeniu jak najlepsze warunki do pracy. Do kluczowych zasad mówiących o tym, jak zamontować GPS do samochodu, należą:

  • Stabilność montażu – urządzenie powinno zostać stabilnie przymocowanie do konstrukcji pojazdu
  • Uporządkowanie kabli – okablowanie powinno być pozostawione w sposób uporządkowany, aby w razie konieczności szybko zidentyfikować odpowiedni przewód
  • Odpowiednie ustawienie anten – zewnętrzne anteny nie mogą być przykryte elementami metalowymi, gdyż może to zakłócić sygnał docierający do urządzenia
  • Izolacja łączeń kabli – połączenia kablowe muszą być zaizolowane
  • Weryfikacja działania urządzenia – każdy montaż musi zakończyć się potwierdzeniem prawidłowego działania lokalizatora
  • Zabezpieczenie wtyczek i gniazd – wtyczki do urządzeń i gniazda anten muszą być zabezpieczone przed samoczynnym odpięciem się

Jak podłączyć lokalizator GPS w samochodzie? Podsumowanie informacji

W niektórych przypadkach montaż lokalizatora GPS można wykonać we własnym zakresie. Do najpopularniejszych lokalizatorów montowanych we własnym zakresie należą te podłączane do gniazda OBD lub gniazda zapalniczki samochodowej. Bardziej skomplikowane instalacje lepiej zlecić specjalistom – zwłaszcza te o znaczeniu antykradzieżowym.

To, gdzie montuje się GPS w pojeździe, należy dobrać adekwatnie do funkcji, jaką będzie pełniło urządzenie, a postępowanie zgodnie z podstawowymi zasadami uchroni nas przed niespodziewanymi awariami i zapewni bezproblemowe działanie lokalizatora przez długi czas.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości montażu lokalizatorów w Twoich pojazdach? Skontaktuj się z nami!

Piotr Smoleń

Head of Product

Jako doświadczony specjalista w dziedzinie zarządzania produktami cyfrowymi, przez ostatnie dziesięć lat skupiałem się na rozwoju innowacyjnych rozwiązań dla flot korporacyjnych. Z pasją podchodzę do analizy rynku, strategii produktowej oraz zarządzania cyklem życia produktu, co pozwala mi na kreowanie rozwiązań, które spełniają potrzeby zarówno użytkowników, jak i rynku zarządzania flotą pojazdów.