Kara za brak sczytania tachografu - jak jej uniknąć i zapomnieć o czasochłonnej pracy?

Odczytywanie i archiwizacja plików z tachografu oraz karty kierowcy pochłania dużo czasu, a błąd skutkuje karą finansową.

Kara za brak sczytania tachografu - jak jej uniknąć i zapomnieć o czasochłonnej pracy?
Oszczędności we flocie

Odczytywanie i archiwizacja plików z tachografu oraz karty kierowcy pochłania dużo czasu, a błąd skutkuje karą finansową. Na szczęście możesz skorzystać z wygodnego rozwiązania. System Navifleet za Ciebie zajmie się zdalnym odczytem i przechowywaniem plików DDD. Co więcej, pozwoli Ci także analizować niegospodarne wykorzystywanie czasu pracy przez kierowcę oraz automatycznie rozliczy zagraniczne delegacje. Jak więc uniknąć kary za brak sczytania tachografu?

Unikaj kar za nie sczytanie tachografu prosto i wygodnie

Polskie prawo wymaga od firm transportowych regularnego pobierania oraz przechowywania danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców. W przypadku braku takiego odczytu, przedsiębiorca płaci karę za nie sczytanie tachografu wynoszącą 500 zł za każdy pojazd, z kolei brak danych z karty kierowcy skutkuje karą 500 zł za każdego kierowcę.

Co najgorsze, ręczne odczytywanie i przechowywanie plików DDD to zajęcie żmudne, czasochłonne i obarczone możliwością popełnienia błędu. Spedytor musi kontrolować pracę każdego z kierowców, aby móc w odpowiednim czasie pobrać pliki – trzeba pilnować powrotu do bazy, a w przypadku opóźnienia pozostać po godzinach. Na przedsiębiorcy ciąży więc duża odpowiedzialność, bo skutki finansowe bywają dotkliwe.

Na szczęście istnieje wygodne rozwiązanie. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, oszczędzić czas i pieniądze, pomoże Ci w tym jedna z funkcjonalności Navifleet, dzięki której w dowolnym czasie i miejscu odczytasz pliki DDD. Transfer danych do systemu odbywa się za pośrednictwem lokalizatora GPS i dodatkowego urządzenia do komunikacji z tachografem. Pobieranie plików jest możliwe przez 48 godzin od wyłączenia zapłonu pojazdu, następnie są one bezterminowo przechowywane na serwerach Navifleet. Wszystko to nie wymaga ingerencji kierowcy, a automatyczne działanie eliminuje błędy ludzkie.

System poinformuje Cię także o ewentualnych problemach z odczytem, dzięki czemu od razu będziesz wiedzieć o awarii. Nie musisz jednak się nią przejmować, bo zespół pracowników z Navifleet pomoże sprawnie usunąć usterkę. Szybką naprawę gwarantuje ponad 80 punktów monterskich w całej Polsce.


Kierowca pod kontrolą

Kolejny problem, z którym zmaga się wielu spedytorów, to niegospodarne wykorzystywanie czasu pracy przez kierowcę jeżdżącego za granicę. Zdarza się, że nieuczciwi pracownicy nie wracają do bazy w ramach swojego czasu pracy, ponieważ wolą przenocować w innym kraju, aby otrzymać większe wynagrodzenie. To stosunkowo częsta sytuacja, zwłaszcza w przypadku firm znajdujących się blisko granicy. Nieuczciwość kierowcy skutkuje oczywiście stratami finansowymi przedsiębiorstwa.

Rozwiązanie Navifleet zapobiega tego typu sytuacjom. Dzięki niemu uzyskasz pełną kontrolę nad czasem i jakością pracy kierowców. Będziesz otrzymywać automatyczne powiadomienia o postojach pojazdów w strefach przygranicznych, a system alertów i raportów z tachografu przekazywanych w czasie rzeczywistym pozwoli Ci zweryfikować, czy pracownik faktycznie musiał pozostać poza granicami, umożliwi też szybką reakcję. Dowiedz się więcej i zamów demo.

Dowiedz się więcej!
Komfortowe rozliczanie delegacji

Jeszcze inna trudność związana z transportem zagranicznym, z którą zmaga się wiele firm, to konieczność ręcznego zapisywania raportu przekroczeń granic i obliczania czasu spędzonego poza krajem w celu rozliczenia delegacji kierowcy.

Navifleet również w tym przypadku służy niezastąpioną pomocą. W systemie znajdziesz raport ze szczegółowymi informacjami o tym,  gdzie  i  kiedy  pojazd przekraczał granice, ile czasu spędził na terenie danego państwa, ile pokonał kilometrów oraz jaka kwota należy się kierowcy za dietę i nocleg. Raport możesz następnie eksportować z Navifleet do systemu rozliczeniowego typu 4Trans lub innego programu dla księgowych.

Te i wiele innych rozwiązań oferowanych przez system zarządzania flotą Navifleet sprawią, że zarządzanie Twoją flotą stanie się nie tylko wygodne, ale przede wszystkim – oszczędne.

Chcesz otrzymać wsparcie w zarządzaniu flotą?

Umów się na bezpłatną konsultację floty z Piotrem, naszym szefem rozwoju produktu, który ramię w ramię pracuje z flotowcami i instruktorami techniki doskonalenia jazdy.