Jaki wybrać GPS do samochodu ? Poradnik dla firm i osób prywatnych

W dzisiejszych czasach lokalizatory GPS mogą pełnić wiele różnych funkcji. Ta cecha pozwala wybrać urządzenie, które w najlepszy możliwy sposób odpowie na zróżnicowane potrzeby firm działających w wielu branżach, a wykorzystujących w swoich działaniach flotę pojazdów. W jaki sposób wybrać najlepszy GPS do auta? W tym artykule opisujemy rozwiązania, które sprawdzą się najlepiej w konkretnych przypadkach!

Lokalizator GPS do auta ciężarowego powinien kontrolować tachograf i czas pracy kierowcy

Monitoring GPS floty ciężarowej to główne narzędzie w operacjach spedycyjnych i rozliczeniowych. Jak wybrać lokalizator GPS do auta ciężarowego? Warto zdecydować się na taki, który potrafi rejestrować czas pracy kierowcy przez podłączenie do tachografu.

Integracja z tachografami pozwala również na zdalne pobieranie plików DDD z karty kierowcy i pamięci masowej tachografu. Obowiązujące aktualnie regulacje prawne dotyczące czasu pracy kierowcy niemal zawsze powodują problemy w określeniu terminu odebrania lub dostarczenia ładunku. Na szczęście, niektóre lokalizatory GPS posiadają możliwość bieżącego odczytywania aktualnego statusu pracy kierowcy. Dzięki temu specjalne algorytmy w aplikacjach do śledzenia pojazdów potrafią z dokładnością do kilku minut oszacować dostępny czas pracy kierowcy.

Lokalizator GPS Navifleet - widok wtyczek

Integracja lokalizatora z komputerem pokładowym umożliwia rozliczenia tras i pracy kierowców w każdej firmie

Działy rozliczeń swoją pracę opierają na ciągłej kontroli ekonomicznych wskaźników transportu, takich jak liczba przejechanych kilometrów, ilość spalonego paliwa czy ilość kilometrów pustych i ładownych. Z tego względu najczęściej wybierane lokalizatory GPS do auta firmowego mają wbudowane moduły elektroniczne, które pozyskują dane z komputera pokładowego.

Innym rozwiązaniem, istotnym z punktu widzenia profesjonalnej firmy flotowej, jest identyfikacja kierowców. Dzięki niej można z łatwością określić, który kierowca prowadził auto w konkretnym dniu. Zadbanie o tę funkcję już na początku pracy z lokalizatorem GPS do floty pojazdów pozwala w przyszłości dokładnie rozliczyć pracę każdego kierowcy osobno, nawet jeśli prowadzili ten sam pojazd.

Wodoodporny lokalizator Navifleet z klasą IP67

Monitoring maszyn rolniczych, budowlanych i leśnych musi opierać się na solidnych lokalizatorach GPS

Monitorowanie pracy maszyny w trudnych warunkach wymaga zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Nierzadko pracy sprzętu roboczego towarzyszy błoto, pył i wilgoć, przed którymi jedyną skuteczną ochroną jest hermetyczna obudowa klasy IP67. Tymczasem metalowa konstrukcja maszyn potrafi bardzo osłabić, a czasami nawet zablokować komunikację GPRS, dzięki której możliwe jest śledzenie aktualnej pozycji maszyny. Jaki lokalizator GPS wybrać? Aby pracował stabilnie powinien więc być wyposażony w specjalne, wzmocnione anteny, dzięki którym sygnał zostanie bez przeszkód dostarczony do aplikacji internetowej.

Kolejny aspekt, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę w wyborze lokalizatora GPS do pojazdów budowlanych i leśnych, to wewnętrzna pamięć, która zapisze historię pobytu maszyny bez dostępu do sieci GPRS. Taki GPS powinien być także wyposażony w solidną baterię. Awaryjne źródło zasilania gwarantuje lokalizatorowi pracę nawet po odłączeniu od instalacji elektrycznej pojazdu.

Specjalne lokalizatory GPS do auta z naczepą i kontenerem pracują bez stałego źródła zasilania

Wytrzymała, zwarta obudowa i akumulator o dużej pojemności pozwalają lokalizatorowi GPS na śledzenie kontenerów i naczep ciężarowych nawet bez podłączania go do źródła zasilania. Po naładowaniu baterii do pełna lokalizator może pracować nawet przez okres 6 miesięcy, co w wielu przypadkach pozwala kontrolować położenie pozostawionej na parkingu naczepy lub kontenera transportowego.

Dodatkowym atutem lokalizatorów do monitorowania naczep lub kontenerów jest wbudowany akcelerometr, który pełni funkcję czujnika ruchu. Każda próba przemieszczenia pozostawionego obiektu może wyzwolić alarmową wiadomość SMS lub e-mail.

Lokalizator GPS do monitoringu naczep i ładunków


Mobilne lokalizatory GPS podłączane do gniazda OBD II i gniazda zapalniczki w pojeździe

W zadaniowym systemie pracy ogromną popularnością cieszą się nadajniki mobilne. Świetnie spisują się podczas tymczasowych prac wykonywanych przez podwykonawców. Lokalizatory można łatwo przypisać do pojazdu za pomocą aplikacji mobilnej przez wypełnienie podstawowych informacji takich jak np. numer rejestracyjny. Po umieszczeniu wtyczki w gnieździe OBD lub gnieździe zapalniczki lokalizator rozpoczyna pracę, a podwykonawca może z poziomu aplikacji mobilnej kontrolować jego pracę. Po zakończonej pracy lokalizator można wyłączyć, aby nie rejestrował pozycji pojazdu.

Mobilne lokalizatory GPS najczęściej są wybierane przez firmy kurierskie lub zapewniające zimowe utrzymanie dróg.

Jaki lokalizator GPS do samochodu służbowego we flocie lekkiej?

Wybór lokalizatora GPS do floty lekkiej to złożone zagadnienie. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę będzie odgrywało urządzenie.

Jeśli lokalizator GPS ma być integralną częścią systemu telematycznego, przed wyborem urządzenia konieczne będzie podjęcie decyzji, jakich danych oczekujemy od systemu. Jest to główny czynnik determinujący rodzaj urządzenia GPS.

Do podstawowych parametrów (lokalizacja, prędkość pojazdu) wystarczającym rozwiązaniem będzie urządzenie wpinane do gniazda zapalniczki bądź do akumulatora. Jeśli chcemy otrzymywać bardziej szczegółowe dane na temat pracy pojazdu, musimy zainwestować w urządzenia dedykowane do magistrali CAN.

Mobilny lokalizator GPS

Lokalizator GPS do auta jako zabezpieczenie antykradzieżowe

Zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą zwykłym lokalizatorem GPS jest niemożliwe. Złodzieje dysponują narzędziami, dzięki którymi mogą w przeciągu kilku sekund zablokować pracę zwykłych lokalizatorów GPS bez ich demontażu.

Aby skutecznie zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą należy skorzystać z rekomendowanej oferty antykradzieżowej pojazdu. Lokalizator GPS do auta, który skutecznie ochroni pojazd przed kradzieżą, musi być wyposażony w specjalny immobiliser. To dodatkowe zabezpieczenie zezwoli na uruchomienie silnika tylko wtedy, gdy specjalny identyfikator znajdzie się blisko tzw. bazy. Identyfikator może być w formie płaskiej karty lub breloka, które trzeba umieścić blisko ukrytego czytnika sterującego blokadą rozruchu.

Podsumowując

Powyżej przedstawiliśmy tylko najważniejsze z funkcji lokalizatorów GPS. Pełen opis funkcjonalności naszych lokalizatorów GPS zawarliśmy w naszej ofercie lokalizatorów GPS.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi pod numerem (18) 533 11 30. Specjaliści Navifleet pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Jacek Stężowski

Content Manager

Inżynier z lekkim piórem. Z przyjemnością łączę pasję do pisania i fascynację nowinkami technologicznymi.