Obniżenie kosztów operacyjnych

Zmniejszenie kosztów w firmowej flocie to jedno z głównych zadań większości flotowców. W każdej firmie możemy wyróżnić co najmniej kilka obszarów, w których powstają niekontrolowane i przede wszystkim zbyt duże koszty związane z eksploatacją pojazdów służbowych. System telematyczny pomaga zoptymalizować każdy z nich.

Bezpłatna konsultacja
Obniżenie kosztów operacyjnychObniżenie kosztów operacyjnych
Obniżenie kosztów operacyjnychObniżenie kosztów operacyjnych

Co wpływa na zbyt wysokie
koszty operacyjne?

Zobacz realne rezultaty w zaledwie cztery tygodnie

Każdy, kto szuka oszczędności we flocie, swoją uwagę w pierwszej kolejności kieruje w stronę paliwa. Nieekonomiczna jazda, kradzieże z użyciem kart paliwowych oraz brak kontroli nad wykorzystaniem pojazdu do celów prywatnych to główne obszary, które przyczyniają się do powstawania nadmiarowych kosztów. Bez telematyki, flotowiec nie jest w stanie w pełni kontrolować przepływu paliwa we flocie.

Złe nawyki za kierownicą i często popełniane błędy skutkują wysokim spalaniem. Te koszty stanowią zazwyczaj wysoki procent TCO floty. Eliminując zbyt gwałtowne przyspieszenia i hamowania, zbędne postoje z włączonym silnikiem czy źle dobrane biegi można obniżyć spalanie nawet o kilkanaście procent, co w przełożeniu na całą flotę, będzie ogromną oszczędnością.

Brawurowa jazda kierowców niestety zazwyczaj nie kończy się wyłącznie na wysokim spalaniu. Często prowadzi do wypadków, które abstrahując od zagrożenia zdrowia i życia, również generują koszty - od konieczności naprawy pojazdu, przez utrzymanie pracownika w czasie zwolnienia chorobowego, po wzrost składek ubezpieczeniowych.

Na TCO pojazdu wpływa również jego stan techniczny oraz przebieg. W pojazdach leasingowanych (z wykupem) lub kupionych za gotówkę firma odczuje to przy sprzedaży pojazdu. We flotach z CFM (najem) mogą pojawić się tzw. dopłaty za ponadnormatywne zużycie pojazdu. Wśród najczęstszych przyczyn dopłat do CFM należy wymienić dopłatę za przekroczenie zakontraktowanego limitu kilometrów czy dopłatę za zły stan techniczny.

Każde zdarzenie drogowe, które zaszło z powodu pracownika, niesie ze sobą konsekwencje w postaci rosnących stawek ubezpieczeniowych. Udokumentowana i wyraźna redukcja szkodowości floty jest solidnym argumentem w negocjacjach z ubezpieczycielem.

Identyfikacja i eliminacja skrajnych nadużyć w kontekście korzystania z pojazdu służbowego do celów prywatnych jest ogromnym wyzwaniem. W wielu firmach niektóre pojazdy są wykorzystywane w celach prywatnych częściej, niż zezwala na to polityka flotowa. Bez telematyki nie da się tego zjawiska ograniczyć. Flotowcy próbują radzić sobie z ograniczaniem przebiegów prywatnych przez wprowadzenie zapisu do polityki flotowej o zakazie jazdy w dni wolne od pracy, jednak do egzekwowania tego zapisu również konieczny jest system telematyczny.

Choć stacje paliw nie przyjmują płatności kartą paliwową przypisaną do pojazdu za zatankowanie do kanistra, to jednak wciąż istnieje ryzyko takich nadużyć. Największe ryzyko kradzieży paliwa tą metodą występuje na stacjach paliw, w których pracuje znajomy użytkownika pojazdu i świadomie na to pozwala. Analiza kilkuset pozycji z zestawienia tankowań dostarczonych przez stację nie przyniesie rezultatu.

Rodo po ludzku. 

Stawiamy na zrozumiałe zapisy prawne - zobacz, jak dbamy o prywatność kierowców.

Zobacz
rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Jak obniżyć koszty operacyjne z Navifleet?

Zobacz, jak możemy usprawnić twoją pracę

Poprawa stylu jazdy kierowców dzięki modułowi
Analiza Stylu Jazdy

Aplikacja Navifleet ocenia styl jazdy kierowców i na tej podstawie wyodrębnia tych, którzy jeżdżą nieekonomicznie. Kierowcy mogą w aplikacji mobilnej weryfikować popełniane przez siebie błędy oraz korygować je dzięki wyświetlanym sugestiom i poradom. W taki sposób wirtualny instruktor jazdy dba o edukację i styl jazdy pracowników. Jednocześnie ty możesz kontrolować cały proces i generowane oszczędności.

rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Pełna kontrola paliwa

Nadużycia podczas tankowania z użyciem karty paliwowej, fizyczna kradzież paliwa, brak kontroli nad wykorzystaniem pojazdów do celów prywatnych - na każde z tych wyzwań system Navifleet ma odpowiedź w postaci dedykowanego raportu. Kontrola paliwa za pomocą rzetelnych i łatwo dostępnych danych jest znacznie prostsza.

rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Niższe stawki ubezpieczeniowe

Moduł analizujący styl jazdy ocenia kierowców nie tylko pod względem ekonomiki jazdy, ale również bezpieczeństwa. W taki sposób system wychwytuje najbardziej brawurowych kierowców zanim spowodują wypadek i wspiera ich w wyeliminowaniu złych nawyków za kierownicą. Tak minimalizujemy ryzyko wypadku i wzrost stawek ubezpieczeniowych oraz mamy solidny argument w negocjacjach z ubezpieczycielem.

rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie

Dowiedz się więcej o redukcji kosztów operacyjnych floty

Jak rozwiać obawy kierowców dotyczące monitoringu i gromadzonych przez system danych?

Ważne jest, aby otwarcie zakomunikować kierowcom, jakie dane będzie zbierać system. Kluczem do rozwiania wszelkich wątpliwości jest tryb prywatny dostępny w aplikacji mobilnej Navifleet Driver. Gwarantuje on zachowanie prywatności podczas przejazdów innych niż służbowe (flotowiec nie widzi pozycji pojazdu na mapie, jednak nadal ma dostęp do parametrów pracy pojazdu i oceny stylu jazdy kierowcy).

Czy oszczędności wygenerowane przez system pokryją koszty comiesięcznego abonamentu i zakupu urządzeń?

Ideą technologii analizującej styl jazdy jest nie tylko pokrycie przez kosztów abonamentu i zakupu, ale przede wszystkim wygenerowanie oszczędności ponad te wartości. To, ile zaoszczędzimy, zależy od specyfiki i ekonomiki floty. Jeżeli chcesz się przekonać co może zdziałać Analiza Stylu Jazdy w twojej firmie, skorzystaj z darmowych testów aplikacji.

Jak przekonać zarząd do telematyki?

Czynnikiem, który może przekonać zarząd do telematyki, jest zestawienie potencjalnych oszczędności. Przedstawienie systemu telematycznego przez pryzmat korzyści finansowych powinno rozwiać wszelkie wątpliwości Twoich przełożonych. Taką prognozę oszczędności dostarczają darmowe testy aplikacji Navifleet. Dzięki nim możesz operować konkretnymi liczbami. Zobacz przykładowy raport oszczędności.

Jakie średnie oszczędności generuje Navifleet u swoich klientów?

Wiemy, że każda flota ma inną specyfikę i ciężko jednoznacznie określić ile kosztuje utrzymanie samochodu służbowego. Według naszego doświadczenia oszczędności wygenerowane dzięki systemowi Navifleet mogą sięgać kilkunastu procent w skali roku. Konkretne wartości, które pomogliśmy wypracować naszym klientom, znajdziesz w case study.

Ile to kosztuje i jak wygląda umowa?

Z każdym klientem podpisujemy umowę na czas nieokreśony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Nie musisz się martwić kruczkami prawnymi i zobowiązaniem na długie lata. Koszt miesięcznego abonamentu zależy od wybranych modułów (np. moduł Analiza Stylu Jazdy to koszt 20 zł netto miesięcznie). Zobacz, jak wygląda umowa z najmem urządzeń lub bez.

Większość wyzwań flotowców rozwiązujemy od ręki.

Porozmawiajmy o tym, jak możemy ci pomóc w zarządzaniu flotą

Bezpłatna konsultacja
rozliczanie zużycia paliwa w firmierozliczanie zużycia paliwa w firmie