Ecotec Polska: Zautomatyzowaliśmy rozliczenia czasu pracy kierowców

Ecotec Polska jest niezależną firmą, zajmującą się projektowaniem instalacji, montażem i obsługą systemów fotowoltaicznych oraz ekranów akustycznych w Europie i na świecie. Ecotec Polska zrealizowała już ponad 300 projektów budowy elektrowni słonecznych w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Australia.

Navifleet - Ecotec Polska

Wyzwanie

Ecotec Polska, w ramach realizacji projektów budowy elektrowni słonecznych, mierzyła się z efektywnym zarządzaniem flotą pojazdów. Aby zwiększyć efektywność operacyjną i zmniejszyć koszty, konieczna była optymalizacja działań floty - działań, które stanowiły utrudnienie w codziennej pracy:

  • pojazdy flotowe są przypisywane do kilku kierowców
  • występuje duża rotacja kierowców
  • pojawia się potrzeba dokładnego rozliczania czasu pracy
  • pojawia się potrzeba dokładnego rozliczania przejechanych kilometrów

Ecotec Polska dla każdego projektu, oprócz użytkowania własnego parku samochodowego wynajmuje pojazdy na krótki okres, zazwyczaj na 1-3 miesiące, dostosowując swoją flotę do bieżących potrzeb. Przy tak częstych zmianach projektów, rotacjach zarówno kierowców jak i pojazdów, niezmiernie ważne było wdrożenie rozwiązania, które pozwoliłoby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z instalacją i deinstalacją urządzeń.

Urządzenie mobilne GPS Navifleet
Urządzenie mobilne GPS

Rozwiązanie

Współpracując z naszym zespołem, Ecotec Polska wdrożyła rozwiązanie oparte na urządzeniach mobilnych GPS z wbudowanymi czytnikami kart RFID. To rozwiązanie umożliwia skuteczną weryfikację pojazdów wraz z identyfikacją kierowców, generując jednocześnie szczegółowe statystyki dotyczące ich pracy za kierownicą.

Kierowcy rozpoczynając pracę, identyfikują się w systemie za pomocą mobilnych urządzeń GPS zainstalowanych w pojeździe. Dzięki temu rozwiązaniu można w łatwy sposób prześledzić czas jazdy, pokonany dystans, czy ewentualne zmiany za kierownicą. Bodźcem dla kierowców do korzystania z urządzeń jest fakt, że są oni premiowani za swoją pracę na podstawie danych zgromadzonych przez system.

Raport generowany z systemu Navifleet umożliwia łatwe przetwarzanie zgromadzonych danych. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące każdej podróży kierowcy włączając czas pracy, przebyty dystans, ilość zużytych litrów paliwa oraz średnie spalanie na 100 kilometrów. Ponadto, raport zawiera informacje o pojazdach, którymi użytkownik podróżował w danym dniu.

Szczegółowe statystyki pozwalają na dokładną analizę, podejmowanie decyzji usprawniających pracę floty oraz premiowanie pracowników.

Rezultat

Mobilność urządzeń pozwoliła na szybką adaptację do zmieniających się potrzeb projektowych.

System premiowania, oparty na dokładnych danych z urządzeń, umożliwił zautomatyzowanie i rzetelne rozliczenie czasu prowadzenia, a tym samym zwiększył zaangażowanie pracowników, co bezpośrednio wpłynęło na poprawę jakości świadczonych usług.

Urządzenie mobilne GPS Navifleet
Urządzenie mobilne GPS

Klient o nas

“Dzięki współpracy z Navifleet i integracji ich rozwiązań z naszymi procesami zarządzania flotą, uzyskaliśmy szczegółowy wgląd w zachowanie pojazdów i wydajność pracowników. Współpraca z Navifleet to nie tylko dostęp do nowoczesnej technologii, ale również wsparcie doświadczonego zespołu, który pomógł dostosować system do naszych indywidualnych potrzeb.”
- Maciej Liwiński, Specjalista ds. Technicznego Wsparcia Projektów

Piotr Smoleń

Head of Product

Jako doświadczony specjalista w dziedzinie zarządzania produktami cyfrowymi, przez ostatnie dziesięć lat skupiałem się na rozwoju innowacyjnych rozwiązań dla flot korporacyjnych. Z pasją podchodzę do analizy rynku, strategii produktowej oraz zarządzania cyklem życia produktu, co pozwala mi na kreowanie rozwiązań, które spełniają potrzeby zarówno użytkowników, jak i rynku zarządzania flotą pojazdów.